30vteřinové peklo zažívali ruští vojáci, kteří v UAZ-452 Buchanka vytrvale ujížděli ukrajinskému dronu

Ačkoliv se může zdát improvizovaný sebevražedný dron neohrabaný, zkušený operátor s ním dokáže zasáhnout i zběsile ujíždějící a kličkující dodávku.

Vozidlo UAZ-452 se sněhovými řětězy i Zdroj fotografie: Stefan Kühn / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Sebevražedné FPV drony s hlavicí doslova změnily charakter moderních konfliktů, neboť umožňují vojákům útočit na dlouhé vzdálenosti, aniž by se mohl nepřítel cítit v bezpečí, i když je několik kilometrů za frontou. Operátoři takových bezpilotních letounů se přitom neustále zlepšují a dokáží přesně zasahovat zvolený cíl nebo prudce manévrovat. Jednotkám nebo vozidlům proto v takovém momentě často nepomůže, ani když o dronu ví. Jak to vypadá ukazuje video níže zveřejněné na X (dříve Twitter), odkázal na něj třeba profil OSINT.

Dron, který doslova naháněl UAZ-452

Ukrajinští vojáci například zveřejnili asi půlminutové video (vidět ho můžete pod tímto článkem), na němž ukrajinský FPV dron útočí na ruskou terénní dodávku UAZ-452 Buchanka, případně na nějakou z jejích modernějších verzí. Osádka velmi dobře věděla, že ji nepřátelský dron nahání a chce automobil zničit, ale nechtěla se dát. Výsledkem byla nervy drásající honička po prašné cestě, kdy se řidič auta snažil jet co nejrychleji, aby ho dron netrefil, a operátor dronu naopak opakovaně měnit směr a hledal ten správný úhel k zásahu.

Vozidlo UAZ-452 zvládá i obtížný terén iZdroj fotografie: Łukasz Golowanow / Creative Commons / CC BY-SA
Vozidlo UAZ-452 zvládá i obtížný terén

Automobilů UAZ-452 slouží v ruské armádě pravděpodobně veliké množství, jde (asi nepříliš překvapivě) o sovětskou konstrukci pocházející z roku 1965, a vozidlo je dokonce vyráběno i dnes, i když v mírně modernizované podobě. MilitaryToday uvádí, že v základní podobě uveze dodávka řidiče a až 8 cestujících, ale slouží i k mnoha jiným účelům – třeba k dopravě materiálu a zásob, ale i jako sanitní nebo velitelské vozidlo. Jeho max. rychlost je 95 km/h a dojezd 500 kilometrů. Je přitom zkonstruované tak, aby si poradilo i s náročnějším terénem.

Rusové se snažili na dron střílet

Osádka UAZ-452 musela být po celou dobu v obrovském stresu a ujíždět s vědomím, že může být každá vteřina tou poslední. Jeden z vojáků se sice snažil na dron střílet z útočné pušky, uvádí TheDrive, ale zasáhnout tak malý cíl z šíleně jedoucího vozu je téměř nemožné. Záběr pak končí pravděpodobně v okamžiku nárazu dronu do vozidla – těsně před tím je vidět, že někdo otevřel postranní dveře dodávky – možná se tak pokusil na poslední chvíli vyskočit.

Se zničením vozidla jako UAZ-452 Buchanka nemá dron žádný problém, neboť dodávka nemá žádné pancéřování. Ukrajinci navíc běžně užívají hlavice, které když zasáhnou cíl do správného místa, poradí si i s tankem. V tomto případě dron dle všeho narazil do zadní části vozidla – při takovém zásahu nejspíše zabil nebo těžce zranil min. osoby v nákladním prostoru. Teoretickou šanci na přežití mohl mít řidič a spolujezdec, pokud ale auto ve vysoké rychlosti po zásahu nehavarovalo. Výsledek střetu však není na videu zaznamenaný.

Co mohou vojáci dělat, jakmile se nad nimi objeví sebevražedný dron?

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články