Bulharsko odhlasovalo, že dodá Ukrajině 100 transportérů BTR-60, i když byl proruský prezident zásadně proti

Letité transportéry byly mnohými vojáky nenáviděny. Bulharský prezident nejdříve jejich dodání Ukrajině zablokoval, ale nakonec to šlo i bez jeho souhlasu.

i Zdroj fotografie: Uživatel Billyhill / Creative Commons / CC BY
                   

Bulharsko poskytne ukrajinské armádě stovku obrněných transportérů BTR-60 ze zásob své armády, aby tak pomohlo napadené zemi v boji proti ruské agresi. Stane se tak i přes to, že s odesláním zbraní na Ukrajinu nesouhlasí bulharský prezident Rumen Radev, a původní rozhodnutí parlamentu vetoval. Ten však jeho veto přehlasoval, uvádí AP.

BTR-60 jsou staré, ale stále se hodí

Transportéry BTR-60 jsou stará vozidla ještě ze sovětské éry, a mezi vojáky si vysloužily přezdívku „rakev“, neb mají velmi slabé pancéřování. Na Ukrajině je používají obě strany a Bulharsko by jich mělo mít ve skladech několik stovek. Ačkoliv již nevyhovují dnešním požadavkům, mohou být transportéry stále užitečné, neboť se do dle verze vejde výsadek 8 až 14 vojáků, a bývá vyzbrojen kulometem ráže 14,5 mm, který umí skrze pěchotu udělat cestu.

Rumen Radev na jednání s Vladimirem Putinem iZdroj fotografie: Kancelář prezidenta Ruské federace / Creative Commons / CC BY
Rumen Radev na jednání s Vladimirem Putinem

Rumen Radev je známý svými proruskými postoji, přičemž se s prozápadně orientovanou vládou a parlamentem nedokáže na stanovisku k Ukrajině dlouhodobě shodnout. I přesto to bylo ale právě Bulharsko, které dodalo napadené zemi až 100 % munice. Když přitom prezident původní rozhodnutí poslat vozidla na Ukrajinu vetoval, argumentoval tím, že by je mohly bulharské složky použít ve stavu nouze. RFERL nicméně uvádí, že byly transportéry aktuálně umístěné ve skladech naposledy nasazeny v 80. letech 20. století, upřesnil MilIn.

Bulharsko ale pomáhá Ukrajině i jinak – především sice tím, že vyrábí munici pro zbraně sovětských typů, neboť mu zůstal průmysl z dob Varšavské smlouvy, ale dodávat jí chce i staré protiletadlové střely, a mj. souhlasilo, že mohou ukrajinští piloti s F-16 trénovat v jeho vzdušném prostoru. Kdy je ale nasadí proti Rusku, není jisté, Ukrajina je chce totiž modernizovat.

Prezentace transportéru BTR-60

Jak pomohou Ukrajině staré transportéry?

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články