I když je teď Černé moře hlavně ruské, Suchoj Su-30 nemusí mít žádnou moc, cíl snadno mine a „domů ho pošle“ i obyčejný MANPADS

NÁZOR: Ačkoliv má Rusko co do počtu nad Černým mořem jednoznačnou převahu, neznamená to, že by drželo Ukrajinu v šachu. Ta mu přes něj naopak zasazuje těžké rány.

Ruský letoun Suchoj Su-30 i Zdroj fotografie: Sergey Krivchikov / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Černé moře by mělo být ve válce mezi Ruskem a Ukrajinou doslova ruským rybníkem. Námořnictvo útočící země mělo značnou přesilu již před konfliktem, a tomu ukrajinskému v současnosti zbývají jen malé a ne moc schopné lodě. Jednoznačnou převahu má však ruské námořní a armádní letectvo i ve vzduchu – paradoxně to ale neznamená, že by si mohl agresor na moři dělat, co se mu zlíbí – naopak má v této oblasti ztráty a musí být obezřetný.

Ukrajinci operují v hloubi Černého moře

Nejznámější ruskou černomořskou porážkou je dodnes potopení vlajkového křižníku Moskva na jaře 2022; na svědomí ho mají krajinské protilodní střely Neptun a špatné počasí, které loď znevýhodnilo. Ruské lodě si tak drží od ukrajinského pobřeží značný odstup, ale ani to neznamená, že by k žádným výbojům nedocházelo. Ukrajinci naopak provádí v Černém moři řadu operací, a to i hluboko na územích kontrolovaných Ruskem.

Jedna z verzí ukrajinských námořních dronů

Ukrajinský člunový dron Sea Baby může ovládat celé Černé moře, prokázal to při útocích na Krym; Rusko je proti němu bezradné

Velmi dobrým příkladem je akce několika rychlých námořních člunů v oblasti Bojkovských věží u Krymu, kde se podařilo poškodit ruský letoun Suchoj Su-30SM Flanker-C za pomoci přenosné střely FIM-92 Stinger. Ten se pak musel poškozený stáhnout na nejbližší letiště. Akce ale bývají i jiné, například ukrajinské námořní drony Sea Baby dokáží zasazovat rány i daleko za Krymem, např. v přístavním městě Novorossijsk.

Ukrajinský voják s FIM-92 Stinger iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
Ukrajinský voják s FIM-92 Stinger

Letouny Suchoj Su-30SM jsou přitom modernizovanou verzí Su-30, přičemž mají nový radar s dosahem až 400 kilometrů, schopnost nést až 8 tun výzbroje, a také kanon ráže 30 mm. Letoun má 2člennou osádku a je znám svou skvělou manévrovatelností, dosahuje přitom až 2násobné rychlosti zvuku. Na zmíněné rychlé ukrajinské čluny se pokusil zaútočit střelou, ale netrefil se do nich – na videu je dokonce vidět, jak plavidla v plné rychlosti manévrují, aby se byla co nejhůře zasažitelná – a jak vidno, vyšlo to na výbornou.

Stinger může Su-30 max. poškodit

Protiletadlová střela FIM-92 Stinger patří do kategorie zbraní MANPADS, což znamená, že stačí na její obsluhu jeden člověk, a není problém ji naložit a odpálit i z malého člunu. Naváděna je prostřednictvím tepla z motorů a na krátkou vzdálenost je dosti účinná, její dosah je však pouze do 5 kilometrů (záleží na verzi). Má přitom jen malou bojovou hlavici, takže odolná bojová letadla často pouze poškodí a ta se mohou stáhnout, ačkoliv i tak to znamená jejich vyřazení, přičemž oprava může trvat klidně celé měsíce.

Jižní Korea vyvinula protiletadlovou raketu MANPADS. V parametrech překonává americký Stinger. Půjde přes českou firmu na Ukrajinu?

Operace pomocí rychlých člunů nebo odpalování protilodních střel však není tím jediným, co může Ukrajina provádět. Známy jsou třeba i případy, kdy již na začátku války Ukrajinci v některých oblastech nakladli miny, přes něž není snadné se dostat. Nejznámější jsou však již zmíněné operace námořních dronů naložených výbušninami, kterých mají hned několik typů, a postupně jsou stále schopnější. S jejich pomocí již opakovaně zaútočili na ruská plavidla, a to dokonce v ruských přístavech – některá takto dokázali významným způsobem poškodit.

Střetnutí ukrajinských člunů a letounu Su-30SM

O čem svědčí fakt, že Ukrajinci operují v Černém moři?

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články