Ukrajinský člunový dron Sea Baby může ovládat celé Černé moře, prokázal to při útocích na Krym; Rusko je proti němu bezradné

NÁZOR: I když přišla Ukrajina o naprostou většinu svého námořnictva, dokázala si Černé moře opětovně podmanit natolik, že se nepřítel bojí přiblížit.

Jedna z verzí ukrajinských námořních dronů i Zdroj fotografie: UNITED24
                   

Na začátku války na Ukrajině bylo jasné, že nemají plavidla ukrajinského námořnictva proti ruským šanci; ostatně také mnohá včetně vlajkové lodi ztratilo. Ale snahy převzít na moři iniciativu a udržet agresora v dostatečném odstupu neopustila, ačkoliv se vydala jinou cestou – již dříve ukázala své protilodní rakety Neptun, a později i námořní drony, z nichž se první objevily již někdy v létě 2022. Stále je přitom vyvíjí, přičemž jejich poslední verze zvaná Sea Baby uveze vyšší náklad než předchozí, a také má mnohem delší dosah.

Sea Baby zasáhl třeba most na Krym

Dosud největší známý typ ukrajinského dronu, Sea Baby, se proslavil 17. července 2023, kdy úspěšně zaútočil na Kerčský most (most na Krym) a minimálně poškodil jednu jeho silničního část. O tom, jak dron vypadá, se veřejnost dozvěděla až o několik týdnů později, kdy zbraň představila ukrajinská bezpečnostní služba SBU. Není vyloučeno, že přesně tento typ dronu je odpovědný i za útok na výsadkovou loď Oleněgorskij Gorňak v Novorossijsku, a též za útok na vojenský tanker, i když tehdy mohla Ukrajina nasadit jiný typ.

O nejnovějším dronu Ukrajiny je známo jen velmi málo informací, záběry zveřejněné SBU ukazují stroj, v jehož nitru se nachází údajně 850 kilogramů výbušnin, což je mnohem více než u dříve představených typů. Jeho rozměry jsou neznámé, i když některé odhady mluví o délce přes 5,5 metrů. Dron by se měl v případě potřeby pohybovat rychlostí až 70 km/h, i když cestovní rychlost bude vzhledem k úspoře paliva zhruba poloviční.

Operační vzdálenost dronů narostla

Důležitou změnou, kterou prokázaly ukrajinské drony právě při útocích (ať je to Sea Baby nebo jiný typ), je jejich vyšší dosah. V roce 2022 byly nasazovány třeba kolem Sevastopolu, což není tak daleko od pobřeží Ukrajiny, ovšem při útoku na Kerčský most musel dron obeplout celý Krymský poloostrov, a ještě dále je to z území ovládaných Ukrajinou do Novorossijsku. To ukazuje nejenom schopnost dronů tak daleko doplout, ale i je nerušeně ovládat. Navíc zveřejněné záběry ukazují, že jsou vybaveny také pro útoky v noci.

Ukrajinská střela Neptun

Ukrajinské rakety Neptun jsou doslova bičem na ruské lodě: ke dnu poslaly křižník Moskva i zrekvírovanou loď, Rusové se bojí přiblížit

Plavidla typu Sea Baby v současnosti pravděpodobně Ukrajině umožňují ovládat možná i celé Černé moře, zatímco ruské lodě se před nimi nejspíše mohou ukrýt jenom v přístavu za bariérou z nějakých sítí. Při plavbě na širém moři mohou být zranitelné, ačkoli dokáže drony zničit i střelba z kulometu. Pro ruské námořníky to znamená nepřetržité hlídkování, protože stroje na ně vždy nestačí. Střelbě zbraní nejspíše většina dronů podlehne, ale i jediný proniknuvší může napáchat veliké škody, a dokonce potopit cennou vojenskou loď.

Dron Sea Baby

Jak hodnotíte situace v Černém moři?

Zdroj: TheDrive
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články