AČR rozhodně není jen pro muže, ženy tvoří téměř 14 % všech vojáků. Zastoupení mají i jako členové elitních jednotek a generálky

Ženy mohou sloužit v české armádě na jakékoli pozici. Některé navíc dosáhly i generálských hodností nebo se dostaly do elitních jednotek; někdy to ale mívají těžší.

Armáda České republiky, vojákyně i Zdroj fotografie: Armáda České republiky
                   

O službu v uniformě Armády České republiky nemají zájem jenom muži, ale stále častěji i ženy. Ty mají poměrně silné zastoupení i v rámci ozbrojených sil NATO, a lze předpokládat, že jejich počet do budoucna ještě vzroste. Poměrně hodně žen má přitom i vysoké důstojnické hodnosti, takže jich bude pravděpodobně přibývat i v generálských hodnostech. S nárůstem počtu vojákyň počítají ostatně i plány na rozšiřování počtu vojáků profesionálů.

Ženy mohou být v jakékoli vojenské jednotce

V současné době nosí českou armádní uniformu zhruba 3 800 vojákyň, což je necelých 14 procent stavu personálů Armády České republiky. Podle dostupných údajů ale slouží více v nebojových pozicích, tedy například v personalistice, logistice, školství nebo zdravotnictví. Neznamená to ale, že by nemohly zastávat i jiné pozice, české zákony umožňují ženám sloužit v jakékoliv armádní jednotce.

Řidička obrněného transportéru Pandur iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
Řidička obrněného transportéru Pandur

Mezi vojákyněmi je tak možní najít třeba pilotky, řidičky obrněných vozidel, ale několik žen se dostalo i k elitním výsadkářům. Jediným limitem pro službu v nějaké jednotce jsou stanovené podmínky, a třeba u elitních bojových jednotek tak ženy mohou mít problém s některými fyzickými požadavky. Úspěšné příklady však dokazují, že v nich lze obstát. Výhodou žen může být však naopak na některých pozicích „jiný typ myšlení“, takže mohou dělat trochu jiná rozhodnutí než muži.

České vojákyně slouží již 81 let

Sloužit v armádě Československa nebo České republiky mohou ženy již déle než 81 let; přijímat je do uniformy začala v únoru 1942 československá jednotka budovaná v Sovětském svazu. Trvalo však desítky let, než se první žena dostala do generálské hodnosti. Historicky první generálkou byly Lenka Šmerdová, do hodnosti brigádního generála byla povýšena v květnu roku 2017. Po ní následovala Zuzana Kročová, aktuální rektorka Univerzity obrany.

V současné době slouží v armádě stovky žen v hodnosti od kapitána po plukovníka, a lze tedy očekávat, že ani generálská hodnost nebude pro ženy v české armádě ničím výjimečným. Plány na zvyšování počtu vojáků v příštích letech počítají i s tím, že poroste počet vojákyň, mohlo by jich být kolem 4 500. Služba v armádě si samozřejmě může vyžádat oběti i mezi ženami, první padlou vojákyní na misi Armády České republiky se stala Michaela Tichá. Zahynula v roce 2020 při havárii vrtulníku mezinárodní pozorovatelské mise v Egyptě.

Řidička Panduru

Jaký je podle vás největší přínos služby žen v armádě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články