Česká republika do roku 2025 naplní závazek dávat do armády dvě procenta HDP, bude pokračovat modernizace

Česká republika se zavázala spojencům NATO, že bude dávat dvě procenta HDP na armádu. Nová vláda Petra Fialy plánuje svůj závazek splnit.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) představila priority resortu, které nazvala Desatero pro obranu. Hlavním stěžejním bodem jsou peníze do armádního rozpočtu. Chce dodržet závazek, že ČR bude na armádu dávat dvě procenta HDP, a to již v roce 2025. Jde o limit, který je přijat všemi spojenci v Severoatlantické alianci, ale řada států, včetně České republiky, ho v současnosti nedodržuje.

Nový fond má pomoci modernizaci

Kromě toho by s modernizací armády měl pomoci speciální investiční fond, z něhož by měly být financovány armádní modernizační projekty. Fungovat má začít možná již na konci roku 2023, případně o rok později. Tento fond se inspiruje prvorepublikovým zákonem. Po začátku akvizičního procesu v něm budou potřebné peníze alokované virtuálně, ve chvíli, kdy se bude blížit ukončení procesu, ministerstvo financí příslušný objem prostředků převede,“ uvedla Černochová.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
ASCOD – jeden z uchazečů o nové BVP

Jednou z priorit má být pořízení nových bojových vozidel pěchoty. V současné době jsou tři uchazeči, jejichž produkty armáda loni pečlivě testovala. Černochová však proces nákupu zastavila a chce si nechat do tří měsíců udělat analýzu celého výběru. „Průzkum a rozbor k novým BVP je z roku 2015. Při realizaci ve 20. letech by byly pak náklady daleko vyšší, než se původně předpokládalo,“ uvedla ministryně.

Česko velmi tlačí i nutnost zaměřit se na modernizaci vzdušných sil či zavedení moderních technologií v jednotkách. Více se má při nákupech a výběru dbát i na náklady životního cyklu pořizované výzbroje, tedy kolik bude stát údržba nově pořízeného zbraňového systému v dalších desetiletích.

Rozvíjet se má zbrojní výzkum a průmysl

Zároveň je prý třeba, aby byl rozvíjen a podporován český armádní a vojenský výzkum. Například za pomoci státních podniků či Univerzity obrany. „Oni skutečně v ne příliš dobrých podmínkách dokáží vytvořit něco, co jinde tvoří dlouhé roky. My bychom jim měli dát šanci, aby se se svými nápady a výrobky prosadili i na zahraničních trzích,“ prohlásila. Podle ní by česká vláda měla začít intenzívněji nabízet produkty českých zbrojařských společností i v zahraničí.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
Ministryně obrany Jana Černochová

Zlepšit se má i nábor nových vojáků do armády a do Aktivních záloh ozbrojených sil České republiky. Ministerstvo obrany by nejraději rekrutovalo dva tisíce nových mužů a žen ročně. Pomoci k tomu má i virtuální náborové středisko. Ministerstvo bude zároveň podporovat projekt Příprava občanů k obraně státu. Nemělo by se jednat o brannou výchovu, ale spíše o vyučování mladých lidí technikám přežití nebo první pomoci. Pro veterány by pak měla být zřízena komunitní centra, ideálně v každém z krajů.

Jaké další priority by mělo mít ministerstvo obrany?

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články