Česká zbrojovka vyrobila speciální edici ikonických pistolí CZ 75 věnovanou připomínce boje v Tobruku

Českoslovenští vojáci se velkou měrou zasloužili o obranu severoafrického přístavu proti jednotkám vedeným generálem Erwinem Rommelem.

i Zdroj fotografie: Česká zbrojovka
                   

Milovníci zbraní a československé vojenské historie dostali v letošním roce hezký dárek od České zbrojovky. Vyrobila limitovanou edici legendárních zbraní CZ 75 věnovanou výročí působené československých vojáků při obraně přístavu Tobruk v Severní Africe. Ti se do bojů zapojili před 80 lety. Jde o výjimečné kousky, protože zbraní CZ 75 TOBRUK existuje pouhých 80 kusů. Určeny jsou jen pro český trh.

Čechoslováci v Tobruku i umírali

„Tato jedinečná edice připomíná 739 příslušníků Československého pěšího praporu 11 – Východního, kteří se na podzim 1941 pod velením podplukovníka Karla Klapálka po boku dalších spojeneckých jednotek zapojili do obrany libyjského přístavního města Tobruk,“ uvedla zbrojovka ve své tiskové zprávě. Připomněla, že během tvrdých bojů s německými a italskými vojsky, které vedl Erwin Rommel, padlo devět československých vojáků a řada dalších byla zraněna.

iZdroj fotografie: Česká zbrojovka

Základem zbraně je celokovový model CZ 75 B ráže 9 mm Luger. Rám i hlaveň zbraně jsou vysoce vyleštěny a dále zdobeny. „Kontury rámu a závěru jsou zvýrazněny zdobnou linkou vytvořenou inkrustací ryzím stříbrem, střenky jsou vyrobeny z vysoce jakostního ořechu,“ tvrdí firma. Na zbrani jsou nápisy, které připomínají působení jednotek v Tobruku a další podrobnosti. Najdete zde i citát „Na bezpráví vybudovaná moc je pomíjivá.“

Přístav se bránil dlouhé měsíce

Československý prapor se do Tobruku dostal 21. října 1941. Přístav byl již od 11. dubna obklíčený německo-italskými vojsky a nacházel se 100 kilometrů za frontovou linií. Spojenečtí vojáci pod britským velením, které Češi a Slováci přijeli posílit, ho ale úspěšně bránili. Byli zásobováni po moři. Britským vojákům se Tobruk podařilo vymanit z obklíčení v prosinci 1941, českoslovenští vojáci v něm působili do 7. dubna 1942.

iZdroj fotografie: Public Domain

Pistole CZ 75 se ve zbrojovce v Uherském brodě začala vyrábět v roce 1975, jejím konstruktérem byl František Koucký. Je po americké pistoli Colt 1911 druhou nejkopírovanější pistolí na světě. Komunistické Československo totiž v době jejího vzniku bohužel zařídilo jen patent na domácím území. Postupem doby vzniklo mnoho variant pistole, která se používá takřka v celém světě. Je ve výzbroji ozbrojených sil nebo policejních sborů.

Chtěli byste speciální sérii legendární české pistole?

Zdroj: Česká zbrojovka

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články