Modernizace slovenské armády je na spadnutí. Prezentace českého obranného průmyslu v plném proudu

Zbraně z dílen České zbrojovky či obrněná vozidla Tatra. Český obranný průmysl dostane šanci podílet se na chystané modernizaci slovenské armády.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Slovenská vláda od roku 2019 postupně zvyšuje výdaje na obranu své země. Do roku 2031 má slovenské ministerstvo obrany v plánu do své armády investovat až 30 miliard eur. V letošním roce již Slovensko zvýšilo výdaje na obranu o 1,9% HDP a v příštím roce plánují dosáhnout již 2%, což je požadovaná úroveň v rámci členství v NATO.  Z českých skladů jsou již ve službách slovenské armády například transportní letoun Let L-410 Turbolet či útočná puška SA vz. 58 od České zbrojovky. A další šance pro české firmy pravděpodobně přijdou velmi brzy.

Prezentace českého obranného průmyslu

České velvyslanectví v Bratislavě ve spolupráci s Asociací českého obranného a bezpečnostního průmyslu ČR a slovenským Sdružením bezpečnostního a obranného průmyslu Slovenské republiky uspořádalo v Bratislavě prezentaci českého obranného průmyslu, za účelem prohloubit vztahy v oblasti bezpečnosti, obrany a obranně- průmyslové spolupráce. České firmy dostal prostor k prezentaci svých produktů před představiteli ozbrojených sil Slovenské republiky.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Propojení průmyslů obou zemí

Resorty obrany obou zúčastněných zemí vznesly požadavek na větší zapojení domácích průmyslů do strategických akvizičních projektů. Mezi společnosti, které vystoupily v rámci prezentace, byly například Česká zbrojovka, Tatra Trucks, Tatra Defence Vehicle a AERO Vodochody Aerospace. Jelikož slovenské ministerstvo obrany chystá v dalších letech vymezit velké investice na modernizaci podzvukového letectva a pozemních sil, šanci by mohly dostat právě letouny společnosti AERO Vodochody Areospace, a to konkrétně letouny L-39NG.

Slovenské ministerstvo obrany dále plánuje nakoupit nadzvukové stíhačky, vrtulníky, modernější radary či obrněné transportéry. Šanci by tak mohly dostat nákladní vozidla Tatra Trucks či obrněná vozidla 4×4 od Tatra Vehicle Defence. Ruční palné zbraně by pak mohly přijít ze skladů České zbrojovky. Po odprezentování dostali české firmy prostor pro jednání se zástupci slovenských společností a přítomnými představiteli ozbrojených sil Slovenské republiky.

Jaký máte názor na spolupráci českých firem se slovenskou armádou Vy?

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Zobrazit další články