Výsadkáři z Chrudimi se chlubí novou schopností. Umí přepravovat zbraně a munici pod vrtulníkem

Chrudimští výsadkáři dostali možnost přepravovat zbraně a munici v podvěsu pod vrtulníkem. Pro českou armádu je tato událost novinka.

Chrudimští výsadkáři i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
Další 1 fotografie
Další 1 fotografie
                   

V roce 2021 rozšířil 43.výsadkový pluk poměrně zásadně své vojenské dovednosti. Vojáci pluku s jistotou zvládli transport nebezpečného nákladu v podvěsu pod vrtulníkem Mi-171. Podle zástupce velitele 43. výsadkového pluku v Chrudimi, Ivo Zelinky, již od té chvíle vojáci tak nejsou omezeni při tomto druhu přepravy pouze na běžnou výstroj a výzbroj.

Tato metoda má hodně pozitiv

Zatímco metodu rychlého výsadku už naši výsadkáři a speciální jednotky dobře zvládají, v roce 2021 poprvé otestovali transport nebezpečného nákladu do výsadkové oblasti (zbraní a munice) v podvěsu, podruhé přepravu minometů a protitankových raketových kompletů společně uložených v síti pod vrtulníkem, přičemž jejich obsluhy byly na palubě. Po příletu vrtulníku s nákladem do cílového místa došlo k okamžitému odpoutání nákladu a vzápětí vojáci slanili z téhož vrtulníku do cílového prostoru ke svým zbraním po tzv. rychlém laně.

Náklad munice a zbraní iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

„Cílem bylo, abychom v současnosti se 43. výsadkovým plukem ověřili výhody a omezení tohoto způsobu zasazení a společně definovali další nezbytné kroky, a to zejména v oblasti materiálu a systému výcviku.“ prozradil Marian Kovalčík z Velitelství vzdušných sil AČR, který zkoušku řídil. Mimo jiné se na zkoušce podíleli i příslušníci 24. základny dopravního letectva a Velitelství výcviku vojenské akademie ve Vyškově.

Tyto dovednosti, které koaliční partneři v misích sami často využívají, jsou cenné z mnoha důvodů. Proto Zelinka dále upozornil „Zejména při zasazení do obtížného terénu, kde vrtulník nemůže přistát je kombinace nákladní sítě pod vrtulníkem a následné slanění výsadku neocenitelná. To je v situacích ohrožení palbou naprosto zásadní podmínkou uskutečnění takového úkolu.“ Proto je pozitivum i úspora času při vykládce.

Nesmí se narušit letové vlastnosti vrtulníku

Samotná zkouška měla několik etap. Do sítě připravené k podvěšení se nejdříve umístily střední minomety a truhlíky s municí, poté i bedny, ve kterých byly umístěny protitankové raketové komplety. Zástupce náčelníka střediska výsadkové přípravy Tomáš Starý prohlásil „Není důležité jen to, zda se náklad vejde do sítě a zda není překročena maximální nosnost sítě a vrtulníku. Klíčové je i vyvážení nákladu, aby nebyly omezeny letové vlastnosti vrtulníku.“

Podvěs pod vrtulník iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Podle Zelinky tato zkouška ukázala na potřebu výcviku speciálních vazačů podvěšovaných břemen i samotných výsadkářů, aby dokázali tuto novou techniku výsadku dokonale využít. Aby byl výcvik efektivní, musela se přeúčtovat část materiálu ze zásob vzdušných sil k 43. výsadkového pluku.

„Nová schopnost značně rozšíří operační možnosti výsadkového pluku, a to zejména v rychlém a rozsáhlejším nasazování řady druhů zbraní do horských a zalesněných prostorů v kombinaci se slaněním výsadkářů metodou fast rope. Skutečně si cením všech profesionálů ze vzdušných sil, bez kterých by se to nikdy nepodařilo,“ Konstatoval Ivo Zelinka.

Jaký máte názor na tuto novou metodu přepravy vy?

Zdroj: AČR

Galerie

Další 1 fotografie
Další 1 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články