Čína cvičí letectvo u indických hranic. Napjatým vztahům mezi národy to neprospívá

Čínské letectvo cvičí své síly v sousedství Ladákhu u indických hranic. Před rokem se zde střetli vojáci obou států, obětí bylo minimálně několik desítek. Napětí zde stále přetrvává.

i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
                   

Rok po velkých incidentech v oblasti Ladákhu na indicko-čínské hranici zde stále trvá napění. Obě strany tu stále mají značné vojenské síly. Podle zpráv z médií zde Čína nyní intenzivně cvičí svoje letectvo a nasadila letouny J-11 a J-16. Indie na oplátku na letiště poblíž sporné hranice přesunula své stíhačky Mig-29. Stroje jsou schopné operovat ve velkých výškách, protože hranice leží vysoko v pohoří Himaláje.

Letadla a rakety

Podle zpráv z médií Čína v oblastí nasadila minimálně 22 svých stíhacích strojů. Indické migy podle odborníků oba nasazené typy dokáží překonat. Disponují totiž raketami vzduch vzduch PL-10 na krátké vzdálenosti a PL-15 na dlouhou vzdálenost, které výzbroj indických stíhačů jednoznačně překonávají. Třeba raketa PL-15 má ve srovnání s ruskou R-77 mnohem větší dolet. Ve spojení s radary čínského letounu J-16 jde o smrtící zbraň.

iZdroj fotografie: Bangladesh Air Force / Creative Commons / CC BY-SA
Mig-29 s výzbrojí

Indie poslala do blízkosti hranic i moderní francouzské stíhače Rafale. U nich je problém, stejně jako u indických Su-30, že nemohou fungovat v extrémních podmínkách. Jsou tedy mnohem dále od hranic v nižších nadmořských výškách. Jejich operační nasazení je tak velmi omezené. I když oba typy by se s čínskými stroji dokázaly utkat za mnohem rovnocennějších podmínek.

Protiletadlová obrana

Čína navíc oblast pokryla systémem protiletadlové obrany. Do oblasti nasadila své protiletadlové komplety HQ-9 a HQ-16. Druhý typ dokáže zasahovat cíle až do vzdálenosti 70 kilometrů. První typ pak má rozsah až 250 kilometrů. Oba jsou vysoce mobilní. Indie podobné systémy zatím nemá, ačkoli má objednaný S-400 z Ruska. Ten by měla mít aktivní do 18 měsíců. Ruský protiletadlový komplet má být v některých parametrech lepší než ten čínský.

iZdroj fotografie: Uživatel Tyg728 / Creative Commons / CC BY-SA
HQ-16

Oblasti je zdrojem napětí již řadu let. V roce 1962 svedly obě země o spornou hranici válku, která si vyžádala více než dva tisíce padlých. V loňském roce se na hranici opakovaně střetli vojáci obou stran. Nepoužívali střelné zbraně, ale často se prali za použití železných tyčí a kamení. Z vyprovokování střetů se obviňovaly obě strany, které tvrdily, že vojáci překročili hranice. Počet obětí je odhadován na 150. Od té doby zde stále dochází k drobným šarvátkám.

Zdroj: The Economic Times

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Zobrazit další články