Čína cvičí letectvo u indických hranic. Napjatým vztahům mezi národy to neprospívá

Čínské letectvo cvičí své síly v sousedství Ladákhu u indických hranic. Před rokem se zde střetli vojáci obou států, obětí bylo minimálně několik desítek. Napětí zde stále přetrvává.

i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
                   

Rok po velkých incidentech v oblasti Ladákhu na indicko-čínské hranici zde stále trvá napění. Obě strany tu stále mají značné vojenské síly. Podle zpráv z médií zde Čína nyní intenzivně cvičí svoje letectvo a nasadila letouny J-11 a J-16. Indie na oplátku na letiště poblíž sporné hranice přesunula své stíhačky Mig-29. Stroje jsou schopné operovat ve velkých výškách, protože hranice leží vysoko v pohoří Himaláje.

Letadla a rakety

Podle zpráv z médií Čína v oblastí nasadila minimálně 22 svých stíhacích strojů. Indické migy podle odborníků oba nasazené typy dokáží překonat. Disponují totiž raketami vzduch vzduch PL-10 na krátké vzdálenosti a PL-15 na dlouhou vzdálenost, které výzbroj indických stíhačů jednoznačně překonávají. Třeba raketa PL-15 má ve srovnání s ruskou R-77 mnohem větší dolet. Ve spojení s radary čínského letounu J-16 jde o smrtící zbraň.

iZdroj fotografie: Bangladesh Air Force / Creative Commons / CC BY-SA
Mig-29 s výzbrojí

Indie poslala do blízkosti hranic i moderní francouzské stíhače Rafale. U nich je problém, stejně jako u indických Su-30, že nemohou fungovat v extrémních podmínkách. Jsou tedy mnohem dále od hranic v nižších nadmořských výškách. Jejich operační nasazení je tak velmi omezené. I když oba typy by se s čínskými stroji dokázaly utkat za mnohem rovnocennějších podmínek.

Protiletadlová obrana

Čína navíc oblast pokryla systémem protiletadlové obrany. Do oblasti nasadila své protiletadlové komplety HQ-9 a HQ-16. Druhý typ dokáže zasahovat cíle až do vzdálenosti 70 kilometrů. První typ pak má rozsah až 250 kilometrů. Oba jsou vysoce mobilní. Indie podobné systémy zatím nemá, ačkoli má objednaný S-400 z Ruska. Ten by měla mít aktivní do 18 měsíců. Ruský protiletadlový komplet má být v některých parametrech lepší než ten čínský.

iZdroj fotografie: Uživatel Tyg728 / Creative Commons / CC BY-SA
HQ-16

Oblasti je zdrojem napětí již řadu let. V roce 1962 svedly obě země o spornou hranici válku, která si vyžádala více než dva tisíce padlých. V loňském roce se na hranici opakovaně střetli vojáci obou stran. Nepoužívali střelné zbraně, ale často se prali za použití železných tyčí a kamení. Z vyprovokování střetů se obviňovaly obě strany, které tvrdily, že vojáci překročili hranice. Počet obětí je odhadován na 150. Od té doby zde stále dochází k drobným šarvátkám.

Zdroj: The Economic Times

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky