Čína novelizovala svůj branný zákon, aby byl pružnější

Podle mezinárodních pozorovatelů a analytiků se Čína dlouhodobě připravuje na to, že bude mezinárodní mocností číslo jedna. Má ambice stát se nejen ekonomickým a společenskopolitickým lídrem, ale také vojenským hegemonem. Na konci října k tomuto cíli rázně vykročila, byť se novela čínského branného zákona může na první pohled zdát jen jako marginální úřední akt.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Novelizovaný zákon Číně usnadňuje mezinárodní intervence, na které se zřejmě Číňané v blízké budoucnosti chystají. Právě zahraniční vojenské intervence jsou důležitým prvkem zahraniční politiky všech velmocí od dob kolonizace Ameriky. Spekuluje se, že Čína se bude angažovat zejména v Africe, cílem jejího zájmu by měly být ložiska cenných surovin v ekonomicky a politicky nestabilních státech, jako jsou:

  • Sierra Leone
  • Gambie
  • Kongo
  • Uganda

Investice podpořené intervencí

Čína už ve zmíněných afrických zemích investovala nemalé finanční prostředky, podobně jako jiní zahraniční investoři však Číňané trpí dlouhodobými problémy regionu – vysokou korupcí, minimální právní ochranou investic a velkou kriminalitou. Neschopnost místních vlád a samospráv zajistit bezpečí čínských investic spolu s dalšími záminkami, jako jsou porušování lidských práv či zločiny páchané na čínských občanech, mohou být příčinou čínské vojenské intervence.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Čína dlouhodobě usiluje o to, aby státy z celého světa uznaly její územní celistvost

Svět se dívá

Podobně jako jiné mocnosti, i Číňané musí hledět na mezinárodní společenství a náladu v něm. Čína dlouhodobě usiluje o to, aby státy z celého světa uznaly její územní celistvost, a to včetně sporných území, jako jsou Tibet nebo Tchaj-wan. V Tibetu dokonce již čínští vojáci působí, což zapříčinilo ochlazení vztahů mezi Čínou a dalšími státy. Pokud jde o Tchaj-wan, Češi asi mají v živé paměti čínskou reakci na návštěvu české senátní delegace na ostrově. Je tedy otázkou, kdy se Číňané osmělí a opravdu zahájí zahraniční vojenskou misi.

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky