Čína novelizovala svůj branný zákon, aby byl pružnější

Podle mezinárodních pozorovatelů a analytiků se Čína dlouhodobě připravuje na to, že bude mezinárodní mocností číslo jedna. Má ambice stát se nejen ekonomickým a společenskopolitickým lídrem, ale také vojenským hegemonem. Na konci října k tomuto cíli rázně vykročila, byť se novela čínského branného zákona může na první pohled zdát jen jako marginální úřední akt.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Novelizovaný zákon Číně usnadňuje mezinárodní intervence, na které se zřejmě Číňané v blízké budoucnosti chystají. Právě zahraniční vojenské intervence jsou důležitým prvkem zahraniční politiky všech velmocí od dob kolonizace Ameriky. Spekuluje se, že Čína se bude angažovat zejména v Africe, cílem jejího zájmu by měly být ložiska cenných surovin v ekonomicky a politicky nestabilních státech, jako jsou:

  • Sierra Leone
  • Gambie
  • Kongo
  • Uganda

Investice podpořené intervencí

Čína už ve zmíněných afrických zemích investovala nemalé finanční prostředky, podobně jako jiní zahraniční investoři však Číňané trpí dlouhodobými problémy regionu – vysokou korupcí, minimální právní ochranou investic a velkou kriminalitou. Neschopnost místních vlád a samospráv zajistit bezpečí čínských investic spolu s dalšími záminkami, jako jsou porušování lidských práv či zločiny páchané na čínských občanech, mohou být příčinou čínské vojenské intervence.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Čína dlouhodobě usiluje o to, aby státy z celého světa uznaly její územní celistvost

Svět se dívá

Podobně jako jiné mocnosti, i Číňané musí hledět na mezinárodní společenství a náladu v něm. Čína dlouhodobě usiluje o to, aby státy z celého světa uznaly její územní celistvost, a to včetně sporných území, jako jsou Tibet nebo Tchaj-wan. V Tibetu dokonce již čínští vojáci působí, což zapříčinilo ochlazení vztahů mezi Čínou a dalšími státy. Pokud jde o Tchaj-wan, Češi asi mají v živé paměti čínskou reakci na návštěvu české senátní delegace na ostrově. Je tedy otázkou, kdy se Číňané osmělí a opravdu zahájí zahraniční vojenskou misi.

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Zobrazit další články