Čína opět navyšuje armádní rozpočet. Staré časy, kdy o dominantní postavení soupeřily USA a Rusko jsou definitivně minulostí

Čínská lidová republika pokračuje v expanzi svého vlivu, a proto opět plánuje nárůst výdajů na zbrojení. Rozpočet obrany meziročně poroste téměř o 7 %. Říše středu si hodlá udržet postavení vycházející velmoci.

i Zdroj fotografie: uživatel Haluk Comertel / Creative Commons / CC BY 3.0
                   

Rozložení politických sil v dnešním světě, ani zdaleka neodpovídá vzorcům minulého století. Staré časy, kdy o dominantní postavení soupeřily Spojené státy a Sovětský svaz jsou definitivně minulostí. Dvojici soupeřících obrů vystřídala celá řada nových, či staronových hráčů, kteří si chtějí urvat svůj kousek koláče. Jednou z nejvýraznějších mocností je Čínská lidová republika, která masivně zbrojí.

iZdroj fotografie: uživatel DrRandomFactor / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Pravidelný nárůst výdajů na armádu

Známý citát říká, že válka je jen pokračování politiky jinými prostředky. Nepřekvapí proto, že dynamická mocnost usilující o získání dominantního postavení na světové scéně zaměří svou energii i na budování vojska. Výjimkou není ani Čína, která každoročně navyšuje armádní rozpočet. O tom, že s Číňany není radno si zahrávat se přesvědčili ve 30. a 40. letech 20. století Japonci.

iZdroj fotografie: uživatel JIP / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Připravovaný rozpočet

Suma, kterou ČLR plánuje na armádní výdaje vyčlenit příští rok opět oproti minulému rozpočtu poroste. Celkově se počítá s navýšením finančních prostředků určených na obranu o necelých 7% oproti minulému roku. Čínské ministerstvo obrany by si tak mělo z celkového koláče financí ukrojit solidní krajíc. Celková suma přidělená obráncům Říše středu, jak Číňané svou zemi nazývají, by měla dosáhnout gigantických 209 miliard amerických dolarů.

iZdroj fotografie: Karl Schumacher / Gerald R. Ford Presidential Library: A7580-04A / Public domain

Ačkoliv čínské výdaje neustále rostou je dobré si připomenout, že ani zdaleka nedosahují výdajů na obranu, které ze státního rozpočtu uvolňují Spojené státy. Čínských 209 miliard USD představuje pouhou čtvrtinu astronomické částky, kterou na zajištění obrany v letošním roce vydají USA.

Zdroj: Defense News

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Zobrazit další články