Čína přezbrojuje pětkrát rychleji než Spojené státy. Představitelé Pentagonu jsou ve střehu

Peking se snaží konkurovat USA v oblasti Tichomoří již nějaký ten pátek – a zatím bez úspěchu. Nyní se však zdá, že se situace může zvrátit rychleji, než Pentagon předpokládal.

i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
                   

Není pochyb o tom, že se Čína již delší dobu řadí mezi ekonomické a průmyslové supervelmoci. Nyní jsou ovšem čínské úřady rovněž na cestě ke statusu dominantní strategické mocnosti. Generálmajor Cameron Holt, vrcholný představitel amerického letectva, jenž se podílí na akvizici zbraní a vojenských systémů pro letectvo, upozornil ve svém nedávném prohlášení na prudký nárůst čínských investic do obranného sektoru a nákupu zbraní. Dle statistik rozšiřuje Čína svůj arzenál až pětkrát rychleji než USA.  

Za méně peněz více zbraní

Vzhledem k rozmachu Číny musí podle Holta americký Pentagon neprodleně změnit svůj přístup ohledně nákupu nových zbraní. A stejně tak klást větší důraz na vývoj modernějších technologií. Jelikož Čína pracuje na vývoji nejmodernějších vojenských technologií takřka neúnavně, může dle generálmajora velice brzy dojít k situaci, kdy Spojené státy začnou za Čínou zaostávat.

Zveřejnil(a) China Focus dne Středa 4. května 2022

Úkolem generálmajora Camerona Holta je dohlížet na všechny aspekty smluv pro americké letectvo, od nákupu nových zbraňových systémů až po logistiku a operační podporu. Jeho slova tedy bezpochyby nesou značnou váhu. 

Kromě samotné rychlosti, s jakou je Peking schopen obstarávat nové zbraně, upozorňoval Holt také na daleko efektivnější pracovní postupy čínských zbrojovek. A to i přes to, že náklady vynaložené na vývoj vojenských systémů jsou výrazně menší, než je tomu v USA. „Prohrajeme, pokud nepřijdeme na to, jak snížit náklady a zvýšit rychlost v našich obranných dodavatelských řetězcích,“ poznamenal Holt. 

Na druhé místo se v Číně nehraje

Hlavním faktorem, který podmiňuje americkou neschopnost konkurovat Číně na tomto poli, je dle Holta samotný způsob, jakým Amerika nakupuje potřebné vojenské vybavení. A rovněž jak zajišťuje logistiku a technickou podporu armády. Zatímco rámcový rozpočet, z něhož se tyto nákupy skutečně financují, je možná do jisté míry neobratný a těžkopádný, největším problémem jsou podle všeho způsoby zajišťování spolehlivých zdrojů a spolupráce se společnosti ze soukromých sektorů.  

Generálmajor rovněž zmínil, že celý proces akvizice je bolestně zpomalován přebytečnou potřebou nespočtu úředních podpisů od osob s pravomocemi na všech možných úrovních. A také velkého množství konferencí, na nichž je nové projekty třeba opakovaně vysvětlovat. Pokud tedy v nejbližší době nedojde k reformě, je dosti pravděpodobné, že americký obranný sektor ztratí na poli modernizace armády pružnost a rychlost, jež jsou potřebné k udržení kroku s konkurenčními velmocemi. 

Čína se ve vývoji nových technologií orientuje bezpochyby velice zdatně a rychlé obměny a modernizace čínského arzenálu jsou jednoznačným důkazem toho, že Čína nehodlá nechat kámen na kameni. A že čínští představitelé rozhodně nemíní o svou momentální výhodu přijít. Ostatně jen v tomto roce spustili na mořskou hladinu již tři letadlové lodě.

A v rámci testování odpálila čínská armáda nespočet balistických raket. Navíc co se čínských námořních kapacit týče, je pravděpodobné, že pokud budou čínské úřady pokračovat v nynějším bleskovém akvizičním tempu, předčí do pár let i schopnosti amerického námořnictva. 

Doktríny z dob studené války 

Tato skutečnost přitom není pro americké představitele žádnou novinkou. Již v roce 2019 upozorňoval generál John Hyten, tehdejší šéf amerického strategického velení, na fakt, že USA viditelně ztrácí v oblasti přezbrojování schopnost držet krok s některými nejmenovanými mocnostmi. „Pokud nejsme rychlejší než potencionální hrozba, pak je něco špatně.“  

Také šéf softwaru amerického letectva, Nicolas Chaillan, poskytl médiím při odchodu ze své funkce velice upřímný rozhovor, v němž mezi řadou různých výtek ohledně přístupu americké armády k modernizaci armády a vztahů s Čínou zdůraznil zejména fakt, že USA znatelně prohrává i na poli kybernetickém. „Za 15 až 20 let nebudeme mít proti Číně žádnou šanci,“ uvedl Chaillan.  

Zveřejnil(a) Lamigo Ric dne Pondělí 27. června 2022

Američtí představitelé a vojenské subjekty jsou si velice dobře vědomi narůstající čínské hrozby, jakožto i příliš pomalého tempa, s jakým přistupují k zavádění inovací do stávající armády. USA sice vyhrazují pro obranný sektor daleko větší rozpočet než Čína. Ovšem čínský vývoj postupuje výrazně rychleji.

V roce 2021 činily čínské vojenské výdaje 1,7 % jejich HDP, zatímco u USA to bylo 3,7 %. Čínská armáda se tedy rozrůstá stejným tempem, jakým narůstá jejich HDP. Ovšem v případě Spojených států je tomu jinak. Americká armáda sice roste rychle, ale s tím rozdílem, že jejich růst není podložen skutečným rozvojem. USA se tedy pomalu, ale jistě dostávají do stejné pozice, jako SSSR za studené války.

Vzhledem k tomu, že na daný problém poukazuje celá řada vysoce postavených amerických představitelů, je zřejmě načase, aby se USA zbavily způsobu myšlení z dob studené války. A vypracovaly novou strategii, jež dokáže konkurovat Číně nejen v oblasti obrany, ale také v oblasti ekonomiky a hospodářství. 

Jaké kroky by podle vás měl Pentagon, co se modernizace armády týče, podniknout?

Zdroj: TheDrive

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články