Čína válcuje Spojené státy počtem vojáků a lodí, ty zase mají výrazně více těžké techniky, letadel a letadlových lodí

V současném světě zůstávají dvě velmoci, které by se spolu mohly rovnat. Rusko již dávno vypadlo, svoji sílu si udržuje jen v jaderném arzenálu.

i Zdroj fotografie: Staff Sgt. Crista Yazzie / Public Domain
                   

Po konci studené války začala slábnout moc Ruska, naopak vzrůstala vojenská moc Číny. Ta je sice v žebříčku Globalfirepower stále na třetím místě ohledně síly ozbrojených sil, ale ruské neúspěchy a velké ztráty na Ukrajině ukazují, že to již nemůže platit. Tedy s výjimkou jaderných zbraní. Otázkou samozřejmě je, jak si nyní Spojené státy vedou proti Číně, kterou i administrativa Bílého domu označuje za největšího soupeře pro budoucnost.

Počet lidí je na straně Číny

Porovnávat sílu USA a Číny je trochu komplikované. Páteř obou armád tvoří pozemní síly. Pokud by konflikt mezi těmito velmocemi propukl, nejspíše by hlavní boje neprobíhaly na pevnině, protože k tomu není příležitost. Každopádně Čína má nad USA jednoznačnou výhodu v lidských zdrojích. Celkem 1,4 miliardy obyvatel se „pouhým” 335 milionům Američanů nemůže rovnat. USA má v ozbrojených silách 1,4 milionu aktivního personálu, Čína 2 miliony a mnohem více rezervistů.

Zcela jinak to bude s technikou. Zde je výhoda většinou na straně USA. Mají nejsilnější ekonomiku světa a mohou si dovolit dávat do ozbrojených sil více, konkrétně 770 miliard dolarů (19,1 bilionu Kč). Čína investuje jen 250 miliard dolarů (6,2 bilionu Kč). Na druhou stranu někteří analytici tvrdí, že skutečné výdaje Číny mohou být vyšší, protože některé nepřiznává, nebo je skrývá pod civilní projekty. Číně roste HDP na hlavu, které je mnohem nižší než americké, ale značně to vyrovnává počet lidí.

Více amerických tanků a čínských děl

V tancích, bojových vozidlech pěchoty a obrněných transportérech USA nad asijskou velmocí jednoznačně vedou. K dispozici mají 6 612 tanků, Čína vlastní 5 250. Americké tanky jsou osvědčené M1 Abrams v různých modifikacích. Čína má jen část moderních Type 99 a Type 96, které jsou navíc považovány za o něco horší než západní stroje. Zbytek tvoří tanky vycházející ze sovětských konstrukcí. Čína předčí USA v dělostřelectvu a raketometech. Nutno však pamatovat, že americké systémy budou z větší části mnohem přesnější.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY

Velkou roli v případném střetu by hrálo letectvo a námořnictvo. Letadel mají Američané mnohem více, většinou se jedná o modernější stroje na špici jako F-22, F-35 a bombardéry B-2. Čína má sice též stíhačky páté generace, konkrétně J-20, ale část výzbroje stále tvoří kopie MiG-21 neboli J-7. Čínské bombardéry jsou zastaralé, země však již vyvíjí nové. USA mají 11 aktivních velkých letadlových lodí s jaderným pohonem. Čína jen 2, jedna je spuštěna na vodu a další se staví, avšak jsou menší a až čtvrtá bude mít jaderný pohon.

Faktem zůstává, že čínské námořnictvo je početnější než americké, má mnohem více menších plavidel. Některé jeho lodě, například nejnovější torpédoborce Type 055, jsou považovány za velmi zdařilé. Asijská země také hodně investuje do protivzdušné obrany a protilodních zbraní. Čína však jednoznačně prohrává v počtu jaderných zbraní. Čína má 350 jaderných hlavic, kdežto Američané 5 550. Pravdou zůstává, že se Čína dle všeho počty svých jaderných zbraní snaží navýšit tak, aby se více USA a Rusku přiblížila.

Jaký bude vývoj vzájemného poměru sil Číny a USA?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články