Čína testovala nejmodernější protiletadlový systém proti dronům, které dokáží během pár vteřin zcela změnit situaci na bojišti

Protiletadlový systém HQ-9 je podle Číny účinný i proti dronům, jak prokázalo nedávné cvičení. Tyto protiletadlové komplety vlastní i několik dalších zemí.
i Zdroj fotografie: Uživatel Tyg728 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Nedávné cvičení Čínské lidové osvobozenecké armády podle zpráv v čínských médiích prokázalo, že protiletadlový systém HQ-9 dokáže zasahovat proti dronům. Jak ukázala nedávná válka mezi Arménií a Ázerbájdžánem, moderní vyzbrojené drony dokáží zcela změnit situaci na bojišti. Domácí systém HQ-9 je přitom základní částí protiletadlové obrany asijské velmoci, s výjimkou několika jednotek vybavených ruským S-400.
Cvičení v neznámém terénu

Podle portálu The Defence Post byly jednotky nasazeny v neznámém terénu ve vzdálenosti 500 kilometrů. Musely se vypořádat s náročnými podmínkami jako byla tma, písek a chlad. Během simulovaného útoku byly vystaveny elektromagnetickému rušení a hrozbě nepřátelských letadel. I tak se jim prý čtyřmi výstřely podařilo sestřelit čtyři drony.


iZdroj fotografie: Jian Kang / Creative Commons / CC BY

Který konkrétní typ raket čínská armáda testovala, není jisté. Podle odborníků se s největší pravděpodobností jednalo o typ HQ-9B, který má mnohem lepší parametry než starší modely, a obecně je považován za jeden z nejpokročilejších na světě. Dokáže sestřelit letadla a drony ve výšce až 30 tisíc metrů a vzdálenosti přes 250 kilometrů. Některé zdroje uvádí, že nejnovější verze mají dosah až 41 tisíc metrů a dolet 300 kilometrů.

Ve službě už je přes 20 let

Systém HQ-9 vstoupil do služby čínských ozbrojených sil v roce 1997. Čína ho vyvinula, aby nebyla závislá na dovážených ruských protiletadlových kompletech jako jsou S-300 a S-400. Ty sice stále používá, ale páteř její obrany se nyní opírá o HQ-9. Systém je vysoce mobilní, základní baterii tvoří sledovací radar, mobilní generátor a osm odpalovačů – každý se čtyřmi raketami na nákladních autech. Baterie se dá ale snadno doplňovat o další prvky.


iZdroj fotografie: Uživatel IceUnshattered / Creative Commons / CC BY-SA

Čína v současnosti pracuje na verzi HQ-9C s doletem 400 kilometrů. Ze systému vychází i komplex HQ-19, který je obdobou amerického THAAD a dokáže sestřelovat balistické rakety a satelity na nízkých oběžných drahách. Protiletadlové baterie HQ-9 má Čína umístěné i na některých ostrovech v Jihočínském moři a kontroluje tak velké prostory před svým pobřežím. Systém si od Číny objednal Alžír, země ho prý dodala i Uzbekistánu a Turkmenistánu. Zájem o koupi projevuje Írán.

Zdroj: The Guardian

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 323 hlasů
Nahlásit chybu
Události247.cz
Pandemie na ústupu. Vojtěch chce zrušit další očkovací centra, praktici před tím varují
VědaŽivě.cz
Štěňata jsou již od narození připravena na kontakt s člověkem. Jak s nimi správně komunikovat, aby nám rozuměla?
JakZdravě.cz
Jak kávu správně pít, aby měla co největší a nejdelší účinek aneb Proč vás káva uspává
adbz.cz
Stop komárům a octomilkám jednou provždy. Osvědčený způsob restauratérů, jak se jich zbavit snadno a trvale