Čína testovala nejmodernější protiletadlový systém proti dronům, které dokáží během pár vteřin zcela změnit situaci na bojišti

Protiletadlový systém HQ-9 je podle Číny účinný i proti dronům, jak prokázalo nedávné cvičení. Tyto protiletadlové komplety vlastní i několik dalších zemí.

i Zdroj fotografie: Uživatel Tyg728 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Nedávné cvičení Čínské lidové osvobozenecké armády podle zpráv v čínských médiích prokázalo, že protiletadlový systém HQ-9 dokáže zasahovat proti dronům. Jak ukázala nedávná válka mezi Arménií a Ázerbájdžánem, moderní vyzbrojené drony dokáží zcela změnit situaci na bojišti. Domácí systém HQ-9 je přitom základní částí protiletadlové obrany asijské velmoci, s výjimkou několika jednotek vybavených ruským S-400.

Cvičení v neznámém terénu

Podle portálu The Defence Post byly jednotky nasazeny v neznámém terénu ve vzdálenosti 500 kilometrů. Musely se vypořádat s náročnými podmínkami jako byla tma, písek a chlad. Během simulovaného útoku byly vystaveny elektromagnetickému rušení a hrozbě nepřátelských letadel. I tak se jim prý čtyřmi výstřely podařilo sestřelit čtyři drony.

iZdroj fotografie: Jian Kang / Creative Commons / CC BY

Který konkrétní typ raket čínská armáda testovala, není jisté. Podle odborníků se s největší pravděpodobností jednalo o typ HQ-9B, který má mnohem lepší parametry než starší modely, a obecně je považován za jeden z nejpokročilejších na světě. Dokáže sestřelit letadla a drony ve výšce až 30 tisíc metrů a vzdálenosti přes 250 kilometrů. Některé zdroje uvádí, že nejnovější verze mají dosah až 41 tisíc metrů a dolet 300 kilometrů.

Ve službě už je přes 20 let

Systém HQ-9 vstoupil do služby čínských ozbrojených sil v roce 1997. Čína ho vyvinula, aby nebyla závislá na dovážených ruských protiletadlových kompletech jako jsou S-300 a S-400. Ty sice stále používá, ale páteř její obrany se nyní opírá o HQ-9. Systém je vysoce mobilní, základní baterii tvoří sledovací radar, mobilní generátor a osm odpalovačů – každý se čtyřmi raketami na nákladních autech. Baterie se dá ale snadno doplňovat o další prvky.

iZdroj fotografie: Uživatel IceUnshattered / Creative Commons / CC BY-SA

Čína v současnosti pracuje na verzi HQ-9C s doletem 400 kilometrů. Ze systému vychází i komplex HQ-19, který je obdobou amerického THAAD a dokáže sestřelovat balistické rakety a satelity na nízkých oběžných drahách. Protiletadlové baterie HQ-9 má Čína umístěné i na některých ostrovech v Jihočínském moři a kontroluje tak velké prostory před svým pobřežím. Systém si od Číny objednal Alžír, země ho prý dodala i Uzbekistánu a Turkmenistánu. Zájem o koupi projevuje Írán.

Zdroj: The Guardian

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky