Čína tvrdí, že Covid-19 je uměle vytvořený produkt americké armády

Čínští představitelé věří, že za pandemií koronaviru stojí Spojené státy Americké, které tento virus rozšířili po Wuhanu. Západ nabízí pomoc při zjištění původu koronaviru, Čína ho ale vytrvale odmítá.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čínský mluvčí ministerstva zahraničních věcí Lijian Zhao obvinil z pandemie koronaviru Spojené státy Americké. Na svém twitterovém účtu napsal: „Kdy se v USA objevil pacient nula? Kolik lidí je nakažených? V jakých jsou nemocnicích? Do Wuhanu možná vnesla epidemii americká armáda.“ Čínský režim těmito vyjádřeními sleduje uklidnění kritiků režimu, neboť se objevují hlasy, které otevřeně kritizují komunistický režim v Číně.

Američané opakovaně nabízejí Číně pomoc

Čína vehementně odmítá udělit přístup mezinárodním vědeckým týmům, jež by tak dostaly příležitost pátrat po příčinách vzniku onemocnění koronaviru. Ve světě se však spekuluje o tom, že byl virus omylem, nebo záměrně, vypuštěn z Wuhanského virologického institutu, ve kterém se studiem koronavirů zabývají čínští vědci a který je nedaleko dnes už světoznámého Wuhanského tržiště, které bylo identifikováno jako primární zdroj nákazy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pro čínské komunisty se situace komplikuje. Lidé mají strach z nové nemoci a tak na ně obvyklá restriktivní opatření nemají takový vliv, jako za normální situace. Sílí kritika komunistického režimu ve virtuálním prostoru sociálních sítí, lidé volají po změnách. I proto začala ve Wuhanu kampaň komunistů, ve které sám prezident Číny Si Ťin-pching navštívil nejpostiženější města.

Čína cenzuruje a neposkytuje pravdivá data

Přes kampaň, kterou komunisté v Číně vedou, se i tak část veřejnosti zlobí na svoje představitele. Bohužel však, veškeré protivládní názory jsou rychle ze sítí mazány. „Lidé jsou nespokojení, ceny potravin rostou, boj proti viru zdaleka neskončil, vláda by měla skončit s arogancí a pokorně vyjádřit vděk milionům lidí ve Wuhanu“ píše na sociální sítí spisovatelka Wang Fang.

iZdroj fotografie: Pixabay

Bohužel, cenzoři nikdy nespí, takže příspěvek se na sociálních sítích moc dlouho neudrží. Obviňování Spojených států působí o to komičtěji, neboť první doktor Li Wenliang, který upozornil světovou veřejnost na existenci nové, velice nakažlivé nemoci, byl potrestán čínskými úřady. Čína je také pod palbou mezinárodní mediální kritiky, protože údajně záměrně neposkytuje správné informace o počtech nakažených.

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Zobrazit další články