14násobek rychlosti zvuku: ke skutečným zbraním budoucnosti jsou nejblíže Číňané, kteří stvořili nemožné – hypersonický generátor

Hypersonický generátor by mohl vyřešit řadu problémů a napájet opravdu výkonné zbraňové systémy, které svět dosud nepoznal. Bez nadsázky jde o „dotyk budoucnosti“.

Čínský hypersonický generátor i Zdroj fotografie: Xinhua News Agency
                   

Generálové i různí sci-fi autoři sní již léta o armádě vyzbrojené účinnými energetickými zbraněmi, tedy např. lasery, railguny a dalšími. Jejich vize se rodí jenom velmi pomalu, i když třeba některé laserové zbraně už existují a jiné jsou testovány. Konstrukci opravdu silných systémů většinou brání jejich velké energetické nároky. Vyřešení problému jsou však podle všeho čínští vědci, kteří pracují na takzvaném hypersonickém generátoru.

Plyn změněný na plazmu by byl zdrojem elektřiny

Hypersonický generátor je zařízení, v němž se plyn za pomoci exploze přemění v plazmu, načež se začne pohybovat hypersonickou rychlostí, tedy vyšší než Mach 5. Takto pohybující se plyn má pochopitelně obrovskou energii, a pokud by se ji podařilo přeměnit na elektřinu k nabíjení zbraní, byl by problém s jejich energetickými nároky nejspíše vyřešen. Číňané tvrdí, že takové zařízení – nebo alespoň jakýsi prototyp – mají.

Koule plazmy iZdroj fotografie: Pxfuel
Koule plazmy

Ze zpráv publikovaných čínskými médii se vědcům podařilo řízenými detonacemi přeměnit na plazmu a rozpohybovat vysokou rychlostí plyn na bázi argonu, ve speciální dutině údajně dosahoval až 14násobku rychlosti zvuku. Takto rychlá plazma pak prochází magnetohydrodynamickými generátory, v nichž dokáže vyprodukovat elektřinu.

Funkční generátor by nemusel být obří

Podobné pokusy již byly v minulosti prováděny, ale čínským vědcům se podařilo vyrobit opravdu úctyhodné množství elektrické energie, konkrétně měl výkon dosahovat 212 kilowattů, k čemuž potřebovali jenom 1,2 litru plynu. Pokud by se podařilo zařízení zvětšit natolik, aby obsahovalo například 5 metrů krychlových plynu, mohlo by být schopno produkovat gigawatty energie, a tu poskytovat například velkým energetickým zbraním na lodích námořnictva.

Ačkoliv je úspěch čínských vědců velikým posunem, podle expertů to rozhodně neznamená, že by asijská velmoc vlastnila technologii použitelnou v praxi. Konstrukce hypersonického generátoru a jeho využití s sebou přináší mnoho technických a dalších překážek, které je nutné vyřešit. Je to ale cesta, na jejímž konci by mohla být nová generace zbraní, a výhodu budou mít země, jimž se tuto technologii podaří jako prvním zvládnout.

Velká Británie, laserová zbraň

Sen se stal realitou: extrémní laserový kanón „Dračí oheň“ spálí i několik nepřátel najednou a nebude proti němu obrany

Jak se díváte na využití hypersonických generátorů?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články