Sen se stal realitou: extrémní laserový kanón „Dračí oheň“ spálí i několik nepřátel najednou a nebude proti němu obrany

Jedná se možná o dosud nejúčinnější zbraň svého druhu, která může spustit revoluci. Už teď má mnoho zastánců i odpůrců, její výkony jsou fenomenální.

Velká Británie, laserová zbraň i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Mezi lety 2015/2016 oslovila britská armáda několik soukromých společností s požadavkem na výrobu laserem naváděné energetické zbraně. Zakázku nakonec v roce 2017 vyhrála společnost MBDA Missile system a projekt byl nazván „Dragonfire“ (Dračí oheň). Vyžadoval ale zapojení vícero institucí, což nakonec vedlo k založení tzv. Konsorcia Dragonfire pod vedením MBDA. Mezi hlavní členy uskupení patří: britské ministerstvo obrany, MBDA, QinetiQ, Leonardo a Laboratoř obranných věd a technologií (DSTL), včetně různých průmyslových dodavatelů materiálu.

Úkol zněl jasně: „50 kW, vysoká přesnost a pospěšte si“

Celé konsorcium dostalo k dispozici 30 milionů liber (přes 812 milionů korun) a úkol prozkoumat nejrůznější technologie a možnosti k vyvinutí 50kW laserovo-energetické zbraně. Každá ze společností přitom pracovala na vlastní části systému: MBDA zaštiťovala projekt a různé kontrolní technologie, firma QinetiQ pracovala na energetickém zdroji pro pevnolátkový laser, a společnost Leonardo si zase lámala hlavu nad zaměřovacím systémem pro laserový paprsek.

Po několika letech a mnohých peripetiích s financemi, které vystoupaly na 100 milionů liber (asi 2,7 miliardy Kč), spatřil světlo světa první prototyp, a sice systém LDEW (Long-Range Laser Directed Energy Weapon), tedy 50kW energetická laserová zbraň určená pro ničení vzdušných a námořních cílů. Systém dokáže sledovat několik nepřátel najednou a vypálený „paprsek“ letí k cíli bezprecedentní rychlostí. Podobná zbraň navíc nespotřebovává žádnou munici, jelikož je poháněna vlastním energetickým zdrojem, jehož životnost je ale momentálně neznámá.

První test zbraně dopadl skvěle, druhý ještě lépe

V roce 2022 proběhlo několik testů laseru LDEW Dragonfire, z čehož ten pilotní se odehrál v červenci téhož roku. Zaměřen byl hlavně na sledovací schopnosti celé zbraně, a naštěstí pro vývojáře dopadl test na výbornou. Projekt Dragonfire identifikoval potencionální cíle na moři i ve vzduchu, kde je dokázal dlouhodobě trasovat a nakonec i úspěšně zasáhnout.

Druhý test pak proběhl 17. října 2022 ve výcvikovém prostoru Porton Down a byl plně pod kontrolou techniků a vývojářů z DSTL. Právě zde projekt demonstroval svou schopnost zasahovat cíle na různé vzdálenosti. Důležitým bodem byla i kontrola ovladatelnosti a bezpečnostních systémů. Bylo nutné prokázat, že je operátor schopen laserem přesně zasáhnout i cíl o zcela minimální velkosti, tedy například člověka. Test opět dopadl skvěle a laserová zbraň jen potvrdila svou efektivitu.

Britská laserová zbraň budí vášnivé diskuze

Britská vláda si od celého projektu slibuje snížení nákladů na zbrojení. To z důvodu, že je zbraň energetická a tedy nespotřebovává munici, přičemž její provoz i výroba by měla časem probíhat průmyslově a tudíž i velmi levné. Navíc představuje i zcela minimální riziko pro ne-kombatanty a civilisty, kteří jsou často obětí kolaterálních škod v případě užití konvenčních zbraní. V tomto směru udělali pokrok například Američané, jejichž raketa Ninja dokáže eliminovat výhradně cíl.

Laser ve službách armády nicméně není ničím novým, s bojovými lasery experimentovali už Sověti a Spojené státy je nedávno zařadily do výbavy některých svých stíhacích letounů. Někteří však namítají, že podobné zbraně jen zlevní případné vedení válek a omezí tak prostor pro diplomacii. Levné a „ekologické“ zbraně podle této skupiny pravděpodobně nepřispějí k většímu míru na planetě a lidé budou stále umírat; jen utržených končetin bude méně.

Jaký máte názor na podobné zbraně?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Kulík

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Prodej uhlí hýbe světem
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vše o Tollundském muži, 2 400 let starém bažinatém těle. Byl tak dokonale zachován, že byl považován za nedávnou oběť
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Přírodní prostředky, které odstraní hlen při infekci: Kurkuma, zázvor nebo také horká pára
adbz.cz
adbz.cz
Doba sušení prádla se zkrátí na polovinu: Do pračky stačí přidat ručník, funkční je také metoda „na burrito“