Sen se stal realitou: extrémní laserový kanón „Dračí oheň“ spálí i několik nepřátel najednou a nebude proti němu obrany

Jedná se možná o dosud nejúčinnější zbraň svého druhu, která může spustit revoluci. Už teď má mnoho zastánců i odpůrců, její výkony jsou fenomenální.

Velká Británie, laserová zbraň i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Mezi lety 2015/2016 oslovila britská armáda několik soukromých společností s požadavkem na výrobu laserem naváděné energetické zbraně. Zakázku nakonec v roce 2017 vyhrála společnost MBDA Missile system a projekt byl nazván „Dragonfire“ (Dračí oheň). Vyžadoval ale zapojení vícero institucí, což nakonec vedlo k založení tzv. Konsorcia Dragonfire pod vedením MBDA. Mezi hlavní členy uskupení patří: britské ministerstvo obrany, MBDA, QinetiQ, Leonardo a Laboratoř obranných věd a technologií (DSTL), včetně různých průmyslových dodavatelů materiálu.

Úkol zněl jasně: „50 kW, vysoká přesnost a pospěšte si“

Celé konsorcium dostalo k dispozici 30 milionů liber (přes 812 milionů korun) a úkol prozkoumat nejrůznější technologie a možnosti k vyvinutí 50kW laserovo-energetické zbraně. Každá ze společností přitom pracovala na vlastní části systému: MBDA zaštiťovala projekt a různé kontrolní technologie, firma QinetiQ pracovala na energetickém zdroji pro pevnolátkový laser, a společnost Leonardo si zase lámala hlavu nad zaměřovacím systémem pro laserový paprsek.

Po několika letech a mnohých peripetiích s financemi, které vystoupaly na 100 milionů liber (asi 2,7 miliardy Kč), spatřil světlo světa první prototyp, a sice systém LDEW (Long-Range Laser Directed Energy Weapon), tedy 50kW energetická laserová zbraň určená pro ničení vzdušných a námořních cílů. Systém dokáže sledovat několik nepřátel najednou a vypálený „paprsek“ letí k cíli bezprecedentní rychlostí. Podobná zbraň navíc nespotřebovává žádnou munici, jelikož je poháněna vlastním energetickým zdrojem, jehož životnost je ale momentálně neznámá.

První test zbraně dopadl skvěle, druhý ještě lépe

V roce 2022 proběhlo několik testů laseru LDEW Dragonfire, z čehož ten pilotní se odehrál v červenci téhož roku. Zaměřen byl hlavně na sledovací schopnosti celé zbraně, a naštěstí pro vývojáře dopadl test na výbornou. Projekt Dragonfire identifikoval potencionální cíle na moři i ve vzduchu, kde je dokázal dlouhodobě trasovat a nakonec i úspěšně zasáhnout.

Druhý test pak proběhl 17. října 2022 ve výcvikovém prostoru Porton Down a byl plně pod kontrolou techniků a vývojářů z DSTL. Právě zde projekt demonstroval svou schopnost zasahovat cíle na různé vzdálenosti. Důležitým bodem byla i kontrola ovladatelnosti a bezpečnostních systémů. Bylo nutné prokázat, že je operátor schopen laserem přesně zasáhnout i cíl o zcela minimální velkosti, tedy například člověka. Test opět dopadl skvěle a laserová zbraň jen potvrdila svou efektivitu.

Britská laserová zbraň budí vášnivé diskuze

Britská vláda si od celého projektu slibuje snížení nákladů na zbrojení. To z důvodu, že je zbraň energetická a tedy nespotřebovává munici, přičemž její provoz i výroba by měla časem probíhat průmyslově a tudíž i velmi levné. Navíc představuje i zcela minimální riziko pro ne-kombatanty a civilisty, kteří jsou často obětí kolaterálních škod v případě užití konvenčních zbraní. V tomto směru udělali pokrok například Američané, jejichž raketa Ninja dokáže eliminovat výhradně cíl.

Laser ve službách armády nicméně není ničím novým, s bojovými lasery experimentovali už Sověti a Spojené státy je nedávno zařadily do výbavy některých svých stíhacích letounů. Někteří však namítají, že podobné zbraně jen zlevní případné vedení válek a omezí tak prostor pro diplomacii. Levné a „ekologické“ zbraně podle této skupiny pravděpodobně nepřispějí k většímu míru na planetě a lidé budou stále umírat; jen utržených končetin bude méně.

Jaký máte názor na podobné zbraně?

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Kulík

Zobrazit další články