Čínské letectvo v posledních týdnech zintenzivnilo nálety na Tchaj-wan. Mění svou taktiku a testuje detekční systémy ostrova

Bojová letadla z Číny v poslední době stále častěji hlídkují v těsné blízkosti Tchaj-wanu. Ostrov Čína označuje za své území a nepřeje si jeho samostatnost.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo národní obrany Čínské republiky / Public Domain
                   

Operace čínského letectva v okolí Tchaj-wanu se v posledních týdnech zintenzivnily. Že zde vojenské letouny létají, není tak překvapující, protože Čína ostrov považuje za své území, i když jej desetiletí neovládá. Tchaj-wanské bezpečnostní síly ale v posledních době zaznamenaly neobvyklé dění. To může souviset se změnou taktiky asijské velmoci. Zvýšený počet letadel sem Čína posílá již od roku 2016.

Mnoho letadel pro elektronický boj

Hlavní roli v čínských operacích kolem ostrova plní stíhací bombardér J-16. Jde o moderní stroj čtyřapůlté generace, který Čína produkuje v posledních letech. Zajímavá je skutečnost, že tyto stroje nyní velmi často doprovázejí letouny včasného varování a pro elektronický boj. Například letadla typu KJ-500. To je čínská varianta letounu AWACS.

iZdroj fotografie: Gen Fumio / Creative Commons / CC BY-SA
KJ-500

Ale nejsou jediné. Čína zde samozřejmě nasazuje i starší typy stíhacích letounů jako je J-7, J-10 a J-11. Operátoři protivzdušné obrany zaznamenali i přítomnost strojů Y-8 určených pro protiponorkový a elektronický boj. Výjimkou není ani nasazení bombardérů H-6. To jsou licenčně vyráběné bombardéry Tu-16 ze sovětské éry. Zatím nejvíce čínských letadel Tchaj-wan zaznamenal 14. června, kdy jich bylo 28.

Tak jako Američané

Podle tchaj-wanských vojenských odborníků Čína nyní zkouší taktiku, kterou mohla odkoukat od amerického letectva. Při ní je nasazeno více letounů různých druhů a každý má nějaký specifický úkol. V případě přiblížení bojových strojů musí Tchaj-wan uvést do pohotovosti svoji obranu. To je příležitost pro letadla jako KJ-500 a další učit se vyhledávat cíle, analyzovat postupy Tchaj-wanců a lokalizovat jejich klíčové body obrany.

iZdroj fotografie: Uživatel Svch433 / Creative Commons / CC BY-SA
Tien Kung III

Odborníci se domnívají, že tchaj-wanské ozbrojené síly budou potřebovat neustále vylepšovat své schopnosti elektronického boje a další dovednosti, aby mohly situaci čelit. Stíhač J-16 Čína uvedla do provozu především kvůli Tchaj-wanu. Její starší bitevní stroje nemají tak pokročilé schopnosti. Mezi nimi a čínským strojem páté generace J-20 vznikla mezera a tu bylo třeba zaplnit. Letadlem, které je schopné se postavit třeba americkým F-15, F-18 a dalším.

Tchaj-wan si je hrozby ze strany Číny vědom. Jeho poslední reakcí byla dohoda o koupi nejnovější verze stíhaček F-16, případně modernizaci starší strojů na tento standart. Navíc má vlastní stíhače AIDC F-CK-1 nebo francouzské Mirage 2000. V letošním roce vláda oznámila, že hodlá nakoupit i americké systémy Patriot. Kromě toho má ostrov vlastní protiletadlové střely Tien Kung III s doletem až 200 kilometrů, jejichž počet v poslední době navyšoval.

Zdroj: BusinessInsider

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Zobrazit další články