Čínský hypersonický kluzák DF-ZF může být hrozbou pro americké lodě, zničit je dokáže už svou rychlostí; a prorazí i protiraketovou obranu

Čína má ve výzbroji hypersonickou zbraň, která by měla poměrně účinně odrovnat i největší americké letadlové lodě. Udeřit přitom může doslova kdekoliv.

DF-17 s kluzákem DF-ZF i Zdroj fotografie: Uživatel Summer Palace / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jednou z mála funkčních hypersonických zbraní na světě je čínský kluzák označovaný jako WU-14, známější je ovšem jako DF-ZF. O jeho specifikacích je toho známo jen velmi málo, ale přesto je jisté, že soupeřů moc nemá; tím největším jsou globálně Spojené státy, s nimiž má aktuálně země draka poněkud napjaté vztahy, a to hlavně kvůli Tchaj-wanu. A pokud hypersonický kluzák opravdu umí, co o něm proklouzlo, může být nejen jadernou hrozbou, ale především by mohl ohrožovat nejsilnější americké zbraně v oblasti Pacifiku, tedy letadlové lodě.

Kluzák je rychlý a velmi pohyblivý

Čínská hypersonická zbraň má podobu kluzáku, což je vlastně střela vynesená do velké výšky (obvykle balistickou raketou), odkud zamíří vysokou rychlostí k cíli. Neletí přitom po balistické křivce, ale díky svému tvaru dokáže jakoby klouzat a prudce měnit směr, což značně ztěžuje její zaměření a možnost zničení třeba protiraketovou obranou; na takovou zbraň aktuálně nestačí ani ta americká, která je jinak z nejvyspělejších na světě. USA nicméně budují vesmírnou síť satelitů, která by dokázala hypersonické střely s rychlostí vyšší než Mach 5 detekovat.

Jak hypersonický kluzák DF-ZF přesně vypadá, Čína již několikrát ukázala na záběrech, které zveřejnila ve svých médiích. A z těch vyplývá, že má vlastně tvar jakési šipky. Čína ho měla poprvé otestovat již v roce 2014 a do výzbroje zařadit o pět lez později. Ví se, že by měl dosahovat rychlosti mezi Mach 5 a Mach 10, ale jeho další parametry známy nejsou. Dosah zbraně pak nezáleží ani tak na samotném kluzáku, jako na nosiči sloužícím k jeho transportu.

Cíl může zasáhnout kdekoli na planetě

Čínský kluzák DF-ZF byl zaveden do výzbroje spolu s balistickou raketou středního doletu na tuhá paliva DF-17 s dosahem až 1 800 kilometrů, ale u samotného kluzáku by měl být dosah pravděpodobně ještě vyšší než u klasické hlavice, kterou jinak zmíněná balistická raketa nese. Předpokládá se, že může být kluzák umístěn i na další typy raket, a to včetně DF-31, což je mezikontinentální balistická raketa, která mu umožňuje zasáhnout cíl vlastně kdekoliv na světě. Na kluzáku může být umístěna klasická konvenční hlavice, ale také jaderná.

Zbraň byla ale zkonstruována také k tomu, aby dokázala zasahovat námořní cíle, především pak americké letadlové lodě. V takovém případě by byla nosičem nějaká střela krátkého nebo středního doletu. Jak pokročilá je schopnost zaměřit a trefit námořní cíl, však není známo. Pokud Čína tuto schopnost má, Američané by kluzák v případě útoku na nějakou letadlovou loď zastavili jen velmi obtížně, a je otázka, zda to jejich lodě se systémy Aegis vůbec dokáží. Ačkoliv není známa velikost hlavice, již samotná rychlost kluzáku by zasaženou loď zdevastovala.

Čínský hypersonický kluzák DF-ZF

Jaké mohou být schopnosti čínského kluzáku DF-ZF?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články