Čína přebírá vedení, její hypersonický kluzák s jadernou hlavicí obletí planetu za 100 minut. Udeřit může kdykoliv, Američané mají obavy

Vlastnosti nové čínské zbraně předstihly všechny soupeře. Hypersonický kluzák unikne i moderní protiraketové obraně a dokáže během chvíle udeřit doslova kdekoliv na světě.

Animace čínského hypersonického kluzáku i Zdroj fotografie: Uživatel Nutshell Military / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Někteří odborníci z amerického ministerstva obrany bijí na poplach kvůli čínskému vývoji hypersonických zbraní. Zpráva z roku 2021 zabývající se testem hypersonických střel, vozidel a dalších dopravních prostředků totiž naznačuje, že má Čína nejspíše před soupeři (samozřejmě hlavně před USA) velký náskok. Její kluzák může navíc nést jaderné hlavice, takže pokud Američané (nebo i jiné země) nezačnou s rychlým vývojem, nemuseli by už čínský náskok dohnat.

Hypersonický kluzák obletěl Zemi

Podle zveřejněných údajů Čína v červenci 2021 provedla test hypersonického kluzáku, který uletěl vzdálenost zhruba 40 tisíc kilometrů za dobu kolem 100 minut. Tato vzdálenost je stejná jako ke obvod rovníku, což znamená, že je země draka schopna zasáhnout touto zbraní jakékoli místo na světě ve velmi krátkém čase. Kluzák vytyčený cíl sice údajně o několik kilometrů minul, ale přesto to v této oblasti dokazuje obrovský pokrok.

Není přesně jasné, zda byl testovaným kluzákem známý DF-ZF nebo nějaký jiný typ. Hypersonický kluzák je totiž jenom jedna část systému, která je většinou umístěna na nějakou balistickou raketu, ačkoli nejspíše ho lze odpalovat i například z letadel. Balistická raketa slouží jako nosná část, která vynese kluzák do nějaké výšky. Dosah systému pak záleží na typu rakety, tedy na tom, jak daleko, respektive jak vysoko ho vynese.

Manévry v hypersonické rychlosti

Klasické balistické střely používají takzvané návratové vozidlo, které se na vrcholu dráhy oddělí a následně pokračuje po balistické křivce k zemi. Směr jeho letu lze snadno vypočítat a tedy je možné ho i zneškodnit. Pokud ovšem místo návratového vozidla použijete hypersonický kluzák, má obrana potíže. Ten totiž dosahuje vysoké rychlosti Mach 5 až 10, a jelikož dokáže velmi účinně manévrovat, je vlastně jeho zaměření znemožněno.

DF-17 iZdroj fotografie: Uživatel Summer Palace / Creative Commons / CC BY-SA
Silniční mobilní balistická střela DF-17 schopná nést hypersonický kluzák DF-ZF

I ve Spojených státech testují nebo testovali hypersonické zbraně a kluzáky, ale s vývojem zdaleka nepokročili tak jako Čína. Asijská velmoc navíc vyvíjí celou řadu modernách balistických raket, včetně mezikontinentálních s možností nosit právě hypersonické kluzáky. Naopak USA mají ve výzbroji letité mezikontinentální rakety Minuteman III a s vývojem nových příliš nespěchají. Čína k tomu posiluje schopnosti ponorek s balistickými raketami a vyvíjí nový stealth strategický bombardér Xian H-20 (stejně jako Rusko, u něhož jde o bombardér PAD DA).

Jak se ukazuje, jsou Spojené státy v současnosti proti případnému útoku za použití hypersonického kluzáku s jadernou hlavicí v podstatě bezbranné. Jejich obrana je schopna zachytit maximálně několik balistických raket, tedy například při útoku Severokorejců. V budoucnu jsou velké naděje protiraketové obrany vkládány do laserů s možností opakované střelby, které mj. zvládnou zasáhnout i hypersonické střely a kluzáky.

Znamená takový hypersonický kluzák nějakou hrozbu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články