Ruská odpověď Spojeným státům: „nadzvukový bombardér PAK DA bude lepší než ten americký“; co je o něm vlastně známo?

Rusko oznámilo stealth bombardér už před několika lety, dosud ho ale nedostalo na oblohu. I přesto hlásá, že bude lepší než americký konkurent.

Ruský stealth bombardér PAK DA i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace
                   

Zatímco americké vojenské letectvo v letošním roce (2022) odhalilo veřejnosti prototyp nového stealth bombardéru B-21 Raider, Rusko na sebe nechává čekat. Nic konkrétního zatím neukázalo, přesto však tvrdí, že pracuje na vývoji ještě lepšího stealth bombardéru. O tom se prozatím moc neví, nějaké informace však unikly.

Americký stroj nové generace je představen, a co jeho konkurenti?

S představením nového amerického stroje samozřejmě vyvstaly i otázky, jaké budou odpovědi konkurentů USA? Mají být údajně dvě, jedna z Ruska, druhá z Číny. O stealth bombardéru ze země draka se ale dnes ví jen tolik, že je skutečně vyvíjen a má se podobat americkému B-2 Spirit. Zato o možné ruské konkurenci s označením PAK DA se toho přece jenom ví více, i když také ne tolik.

Problémem navíc je, že se řada informací v průběhu času v prohlášeních odpovědných osob poněkud pozměnila, resp. nebyly potvrzeny žádné uváděné termíny dokončení ani zavedení do výzbroje. Staré známé problémy s ověřitelností oficiálních dat o vývoji nových ruských zbraní, které v sobě nosí často více propagandy než reality, se opět projevily naplno. Přesto si lze z mnoha střípků udělat o stealth ruském bombardéru nějaký obrázek.

Údaje o podobě bombardéru z patentového spisu

Ruský koncern Tupolev si nechal v říjnu 2022 pro motory bombardéru PAK DA patentovat konstrukci sání vzduchu. Tento poněkud nezvyklý postup však umožnil, aby se poprvé odborná veřejnost seznámila s reálnou podobou ruského bombardéru. Součástí patentového spisu, který si je dnes možno bez problémů prohlédnout, je totiž i základní třípohledový plánek bombardéru PAK DA v podobě, o které se dnes předpokládá, že v ní bude dokončen minimálně prototyp ruského stroje.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace

V příloze spisu vložená grafika a popisy tak nakonec poskytly další hrstku nových informací o specifikaci stroje, který má být ruskou odpovědí na americký B-21 Raider. Vzápětí se ale po ruském způsobu rozvířila řada prohlášení, že ani podoba z patentového spisu není ta správná a konečná. A vzápětí se také objevily na internetu obrázky makety nového ruského bombardéru.

Hrst dalších informací, které nebyly potvrzeny

Montáž prototypu PAK DA měla začít podle současných informací z Ruska v polovině roku 2021, přičemž dokončení prací je podle oficiálních informací plánováno na rok 2023. O čtyři roky později má pak být stroj uveden do provozu ve VVS Ruské federace. Jenže tuto písničku před časem zpívali v Rusku trochu jinak. Americké zdroje s odvoláním na tajné služby v roce 2015 tvrdily, že nový ruský stealth bombardér od Tupoleva vzlétne poprvé v roce 2017.

Pak přišla z federace jakousi „indiskrecí“ zpráva, že nový bombardér bude v prototypu dokončen v roce 2019 a roku 2025 bude přijat do služby. Jenomže rok 2019 uplynul a nic se nedělo. Jen Rusové v roce 2020 oznámili, že zahájili výrobu prvního prototypu bombardéru PAK DA s vlastností stealth. Zatím se ale zdá, že šlo pouze o fámu s cílem ukázat světu, že se ruský zbrojní průmysl vyrovná světové špičce. Prozatím tak není skutečné datum prvního prototypu známo.

Výzbroj a výkony ruského stealth bombardéru jsou jen spekulací

Hlavní výzbrojí PAK DA mají být podle všeho strategické řízené střely, především ty hypersonické. Ale nelze pochybovat, že by nezvládal i klasické bombardování různými typy urychlovaných i nepoháněných, řízených nebo „hloupých“ železných bomb. Nejefektivnější však zřejmě bude v roli nosiče různých střel s velkým doletem. Bombardér PAK DA s nosností 25 až 30 tun bude s největší pravděpodobností schopen nést i jaderné zbraně.

Je zajímavé, že i dnes Rusové popisují tento letoun jako nadzvukový a pro radary neviditelný. A to i přesto, že v roce 2014 oznámil Viktor Bondarev, tehdejší vrchní velitel ruského letectva, veřejnosti konkrétní informaci o tom, že nový nosič raket PAK DA bude podzvukový, protože:

„…není možné učinit náš nový strategický bombardér – nosič raket – neviditelným pro radar a dosáhnout u něj nadzvukové rychlosti zároveň, takže přednost při vývoji dostala vlastnost stealth. Nový bombardér ale bude vybaven raketami s umělou inteligencí a v bojových operacích bude bombardér podporován bezpilotními vzdušnými prostředky“.

Co je známo o konstrukci „stealth“ bombardéru PAK DA

PAK DA bude dvoumotorový stroj, což potvrdil i patentový spis. Opět se má za jisté, že koncept ruského letadla tak trochu kopíruje řešení přijaté americkou firmou Northrop a bude tedy „samokřídlem“. Je však nutno objektivně připomenout, že tomuto typu konstrukce byla věnována velká pozornost i v bývalém SSSR, dokonce ještě před druhou světovou válkou. Známé byly pokusné prototypy konstruktéra Čeranovského, Moskaleva i dalších.

Ruský bombardér PAK DA je však zcela novou konstrukcí, která se díky tvarům vnějších částí křídla konstrukčně více podobá bezpilotnímu letounu X-47B Pegasus nebo ruskému Suchoj S-70 Ochotnik. Nahradit má přitom dosluhující Tu-95MC a Tu-160. A přestože jde zcela jistě o stroj páté generace, ruská média občas zmiňují PAK DA jako letoun šesté generace, což je opět spíše součástí propagandy.

O výkonech toho moc udáváno není, znám je jen údaj o maximálním doletu, který má dosahovat hodnoty 12 000 km, což je o 1 tisíc více než v případě amerického bombardéru B-21. Tím to ale končí, o stealth vlastnostech draku letounu, obranných možnostech za letu nebo schopnostech pronikat PVO protivníka toho dodnes není známo prakticky nic. A tak zbývá jenom vyhlížet, zda někdy ruský stealth bombardér PAK DA skutečně vzlétne. Možná se bude jednat o stejný scénář jako v případě MiG-41 „stealth“, který měl být bojovým letounem 6. generace.

Nakolik je ruský stealth bombardér reálný?

Zdroj: TechWP
Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Zobrazit další články