Video: pokud se dělostřelectvo dobře trefí, může si připsat zářez za velmi vzácný ruský arktický systém protivzdušné obrany

Nasazovat vzácné arktické systémy v běžném boji je neobyčejné plýtvání, nicméně to může svědčit o nedostatku běžné výzbroje, takže někdy nic jiného nezbývá.

Ruský systém protivzdušné obrany Tor-M2DT i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruska
                   

Armádní jednotky potřebují střežit vzdušný prostor nad svým rozmístěním v každé oblasti, kde se pohybují, aby zabránily případným leteckým nebo dronovým útokům. To platí i pro arktické oblasti, kde panují neobyčejně tvrdé klimatické podmínky – existují proto systémy speciálně navržené, aby v nich zvládaly operovat, i když jsou samozřejmě relativně drahé a vzácné. Je tak velmi překvapující, když se ocitnou mimo arktickou oblast, a může to pravděpodobně svědčit o vážném nedostatku běžné techniky v dané armádě.

Arktických „TORů“ již Rusko ztratilo několik

Ruská armáda nasazuje svou techniku určenou do arktických podmínek i v bojích v mírném pásmu, což může nasvědčovat tomu, že dostatek jiných zbraní nemá. Skutečnost dokazuje i video pod tímto článkem, v jehož úvodní části je vidět zničení systému protivzdušné obrany TOR-M2DT určeného právě do arktických oblastí. Defence-Blog uvádí, že podobných systémů již ruská armáda v poslední době ztratila minimálně 6, což je zhruba polovina všech – konkrétně v roce 2018 jich mělo existovat jenom 12 kusů, jsou tedy vzácné.

Tor-M2DT na přehlídce iZdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Tor-M2DT na přehlídce

Krátký výsek videa ukazuje speciální pásové vozidlo, na němž je systém umístěn, jak stojí na odkrytém prostranství. Pravděpodobně ho tam objevil průzkumný dron, z jehož kamery pochází i záběry z útoku. Zasáhnout ho mělo dělostřelectvo, není však jasné, o jaké šlo, ale množství obláčků okolo systému v době zásahu naznačuje, že se jednalo o kazetovou munici. Nejspíše konkrétně o M864 určenou pro děla ráže 155 mm. BulletPicker uvádí, že je v hlavici 72 kusů dvou druhů submunice schopné ničit živou sílu i obrněnou techniku.

Odpalovač je umístěn na speciálním vozidle

Systém TOR-M2DT je variantou systému protivzdušné obrany krátkého dosahu a využívá odpalovací stanici raket TOR-M2. ArmyRecognition uvádí, že se od běžné verze liší především umístěním na podvozku pásového terénního vozidla DT-30PM zkonstruovaného pro arktické oblasti. Toto vozidlo bylo vyvinuto v Sovětském svazu a používáno je od roku 1982. Verze DT-30 je schopná vézt náklad o hmotnosti 30 tun a ruská armáda ji využívá k více úlohám.

TOR-M2DT je vcelku nový, poprvé byl představen v roce 2017. Na vozidle jsou 2 moduly 9M334, z nichž každý obsahuje 4 řízené střely, a jsou zde také radary – dosah toho výkonnějšího je až 25 km. Systém je schopen ničit letadla, vrtulníky, drony, řízené střely a další podobné cíle do vzdálenosti až 12 km. K obsluze TOR-M2DT je pak zapotřebí osádka 3 vojáků.

Video ukazující zničení ruské techniky včetně TOR-M2DT

Není příliš velký risk nasazovat arktický systém mimo Arktidu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články