Jak dopadají státy, které skončí v čele s diktátorem? Pět reálných ukázek, jak lze prosperující zemi přivést na pokraj vyhynutí

Některé státy světa měly v minulosti demokracii a dokonce se těšily prosperitě. Stačilo, aby se k moci dostal někdo s autoritářskými sklony a většinou to neskončilo dobře.

i Zdroj fotografie: Bjorn Christian Torrissen / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Většina vyspělých zemí západního světa, ale nejen jeho, má nějakou formu demokracie. Evropské státy většinou vycházejí z řeckého modelu, který je s nějakými úpravami platný a funkční již tisíciletí. Na světě ale existují státy, do jejichž čela se dostali diktátoři nebo autoritáři. Jak to s nimi dopadlo se můžeme podívat na pěti následujících příkladech.

Islámský Írán

Při vyslovení slova Írán si většina z nás představí přísně řízený islámský stát, kde hlavní moc mají duchovní. Ne vždy tomu tak bylo. Do roku 1979 byl Írán zemí, kde se žilo podobným stylem jako na západě. Byly zde vzdělané ženy, které se nezahalovaly a podílely se na vládě. Vše se změnilo po takzvané islámské revoluci v roce 1979. Pravdou zůstává, že stát nijak ekonomicky neupadl, je to spíše o lidských právech. Byla zrušena práva žen, homosexualita postavena mimo zákon. Porušení se tvrdě trestá, často smrtí.

iZdroj fotografie: Hossein Zohrevand / Creative Commons / CC BY

Severní Korea

Po roce 1945 na tom byly Severní a Jižní Korea podobně. Na začátku 50. let obě země zdecimovala vzájemná válka a cesty se rozdělily. Z jižní části je dnes vyspělý demokratický stát. Na severu se zpočátku ekonomice také docela dařilo, ale v 70. letech vůdce Kim Ir-sen vybudoval kult osobnosti, který přechází na jeho potomky. Stát vyžaduje absolutní poslušnost a loajalitu, porušení se trestá i vyhlazením několika generací rodiny. V zemi je nedostatek jídla a rozsáhlé výpadky elektřiny.

Súdán

Země vlastně nikdy nebyla demokratická, ale pohroma nastala krátce poté, co se vlády v roce 1989 zmocnil Umar al-Bašír. Zavedl zde islámský stát, který poskytoval zázemí i Usáma bin Ládinovi. Rozpoutal válku mezi muslimy na severu a křesťany na jihu, což vedlo až ke genocidě, při které zahynulo skoro dva miliony lidí. Jižní Súdán se odtrhl, ale rozbouřenému regionu to klid nepřineslo. Diktátor byl v roce 2019 sesazen armádou, ale proti její vládě se v katastrofálně zničené zemi protestuje.

Venezuela

Stát oplývajícími bohatými zásobami ropy byl nejbohatší zemí jižní Ameriky postavenou na demokratických zásadách. Vše se začalo měnit, když se prezidentem stal Hugo Chávez. Pokusil se zavést socialismus 21. století, ale to začalo zemi ekonomicky ruinovat. Jeho nástupce Nicolas Maduro je typický autoritář, který potlačuje opozici a protesty. Ekonomika země je zdevastovaná, potýká se s hyperinflací. Lidem často chybí potraviny a základní léky, mnoho obyvatel emigrovalo.

iZdroj fotografie: Carlos Díaz / Public Domain

Zimbabwe

Dříve bohatá země proslulá především vyspělým zemědělstvím. Potraviny odtud se vyvážely do mnoha zemí. Když se k moci dostal Robert Mugabe, rozkradl spolu s blízkými velkou část národního bohatství. Vybudoval systém založený na korupci. Podporoval vyhánění a vraždy bílých farmářů. Tak se spousta půdy ocitla v nezkušených rukách a zemědělství upadlo. Země patří k nejchudším na světě a je zmítána hyperinflací.

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Zobrazit další články