Dny NATO v Ostravě 2023 byly i přehlídkou modernizace AČR: k vidění byly letouny F-35, nové vrtulníky i český tank T-72M4CZ

NÁZOR: Ukázka moderní vojenské (ale i jiné) techniky v Ostravě láká každoročně mnoho lidí. Letošní Dny NATO byly mj. přehlídkou modernizace české armády.

F-35, Dny NATO Ostrava 2023 i Zdroj fotografie: Picryl
                   

Již přes 20 let probíhá v Ostravě akce nazývaná „Dny NATO a Dny vzdušných sil Armády České republiky“, jejímž cílem je veřejnosti představovat vojenskou, policejní a záchranářskou techniku nejen z Česka, ale také z mnoha spojeneckých zemí. K vidění bývají běžně jak některé jednotky, tak hlavně zbraně, s nimiž se veřejnost běžně nesetká, a letos to byly mimochodem i takové (zejména poslední dobou hodně diskutovaný letoun F-35), o nichž uvažuje AČR, potažmo Ministerstvo obrany ČR. Dny NATO 2023 přitom navštívilo přes 185 000 lidí.

Na Dny NATO lákaly hlavně letouny F-35

Více než 185 000 návštěvníků se mělo letos na co těšit. Hlavním lákadlem byly letouny páté generace Lockheed Martin F-35 Lightning II, a to jak verze A, o jejímž pořízení vážně uvažuje české ministerstvo obrany, tak i verze B určená pro operace z výsadkových plavidel, menších letadlových lodí nebo provizorních ploch. Respektive z takových, kdy je k dispozici pouze krátká startovací / přistávací dráha, neb zvládá kolmé přistání a s omezenou zátěží i kolmý start.

Letoun A-400M Atlas, v pozadí C-17 Globemaster III iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
Transportní letoun A400M Atlas, v pozadí rovněž transportní C-17 Globemaster III

Dalšími zajímavými stroji z oblasti letectví byly dva obří transportní letouny. Američané do Ostravy poslali Boeing C-17 Globemaster III, letoun se 4 proudovými motory a nosností 77,5 tun, takže uveze třeba tank M1 Abrams nebo 102 parašutistů. O něco menší byl pak Airbus A400M Atlas se čtyřmi turbovrtulovými motory. Do jeho útrob se vejde 37 tun nákladu a patří mezi letouny, o jejichž pořízení může v budoucnu uvažovat i české letectvo.

Zářil i nejmodernější Leopard 2

Dny NATO nejsou jenom o letectvu, a jinak tomu nebylo ani v roce 2023. Představena byla opět i pozemní technika a jednotky. Kromě českého tanku T-72M4CZ, což je česká komplexní modernizace sovětského T-72, byl k vidění i moderní Leopard 27V, z něhož budou vycházet budoucí Leopardy 2A8, o jejichž koupi česká armáda rovněž uvažuje. Třeba Polsko pak předvedlo svou samohybnou houfnici AHS Krab ráže 155 mm, která sklízí úspěchy na Ukrajině, tahákem ale byla i ukázka slavné polské speciální jednotky Grom.

Kromě letadel předváděla letectva ještě vrtulníky, návštěvníci tak mohli vidět kupříkladu novinky v české výzbroji, a sice bitevní vrtulník Bell AH-1Z Viper a transportní Bell UH-1Y Venom, a zároveň se rozloučit s končícími vrtulníky Mil Mi-24 Hind. Prohlédnout si bylo možné také transportní helikoptéru Boeing CH-47 Chinook, jejíž pořízení rovněž není českým letectvem vyloučeno. Ukázat se nicméně přiletělo mnohem více strojů, například i známé univerzální vrtulníky Sikorsky UH-60 Black Hawk nebo NHIndustries NH90 TTH.

Ukázka z Dny NATO 2023

Co bylo nejlepší na Dnech NATO 2023?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články