Menší dávky nové silnější drogy umožňují mexickým kartelům zaplavit trh USA. Policie nedokáže dodávky odchytit

V Mexickém městě Juárez policie zabavila několik stovek kilogramů drog a poslala do vězení šéfa kartelu. Byl to dosud nejmocnější kartel v mexické drogové historii.

Ilegální látky i Zdroj fotografie: Uživatel Steve pb / Creative Commons / CC0
i Zdroj fotografie: DEA / Public Domain
i Zdroj fotografie: Defense Visual Information Distribution Service / Public Domain
i Zdroj fotografie: Defense Visual Information Distribution Service / Public Domain
i Zdroj fotografie: DEA / Public Domain
i Zdroj fotografie: Flickr / Public Domain
i Zdroj fotografie: United States Drug Enforcement Administration / Public Domain
i Zdroj fotografie: Uživatel Harbin / Public Domain
Další 4 fotografie
Další 4 fotografie
                   

Koncem října mexické úřady našly a zabavily dosud největší množství fentanyl v jediné laboratoři ve státě Sinaloa. Mexičtí vojáci našli 118 kilogramů fentanylu v hodnotě asi 50 milionů dolarů. Takové množství drog objevili ve varně na předměstí Culiacánu. Je to město, které je známé pro svou vysokou distribuci drog a nazývá se jako pevnost kartelu Sinaloa.

Fentanyl vše vyřeší

Fentanyl je velice silné syntetické opioidní analgetikum, které je podobné morfinu, ale podle amerických úřadů, které tuto drogu zkoumaly, je 50 až 100krát silnější a účinnější. Mexické kartely proto vyráběly z větší části jen fentanyl. Spoléhaly na tuto drogu, protože udržovala růst kupujících, a hlavně růst zisků.

Chemický vzorec fentanylu iZdroj fotografie: Uživatel Harbin / Public Domain

Během neočekáváné policejní prohlídky úřady zatkly Armanda Batize Camarena, známého jako El Inge, Byl to velice známý vůdce kartelu Sinaloa, který byl odpovědný za výrobu fentanylu a za distribuci do USA. Spolu s Armandem úřady pochytaly pozatýkaly další čtyři muže, kteří s ním spolupracovali.

Zabavené drogy i jiného typu

Úřady také našly a zabavily čtyři sáčky prekurzoru fentanylu, který byl ve formě pasty, dále 4 libry inositolu, to byl prášek, který používali na ředění drog a také pět střelných zbraní a více než 14 tisíc dolarů a 160 venezuelských bolívarů. A i když se jednalo o největší fentanylový krach v historii Mexika, tak neměl žádný vliv na obchod s drogami. Je to také známkou toho, jak se Mexiku stává největším výrobcem fentanylu.

Vzorky DEA iZdroj fotografie: United States Drug Enforcement Administration / Public Domain

„Jestliže mexické úřady zabavily jen nepatrných 100 kilogramů drog, znamená to, že kartely produkují a distribuují do světa více než několik tun.“ Řekl Insideru Manelich Castilla, bývalý komisař federální policie, který se také zabýval a účastnil celého vyšetřování tohoto mexického kartelu.

Drogový kartel ví, jak drogy schovat

Fentanyl se vyrábí snadněji než kokain či heroin. Vyžaduje jen několik chemikálií a jen nějaké velmi primitivní vybavení. Navíc se vyrábí velice snadno a je 20krát silnější a výnosnější než jakákoliv jiná droga. K vytvoření závislosti stačí jen velice malá dávka. Tudíž se jim ze stránky výnosu a stoupajících zákazníků vyplatí vytvářet hlavně tuto drogu.

Drogová dávka iZdroj fotografie: Flickr / Public Domain

Bývalý komisař také přiznal, že díky malým dávkám, a tak intenzivním účinkům je velice snadné fentanyl propašovat do světa. K distribuci fentanylu navíc ani nepotřebují velké zásilky. Můžou ho velice jednoduše schovat do kontejneru přívěsu a díky tomuto triku je snad nemožné drogu najít.

Velice silný produkt

Jeden z pracovníků Sinaloa v Culiacánu, který si nepřál být identifikován, řekl Insideru, že zabavená laboratoř byla velice malá ve srovnání s jinými laboratořemi v okolí Sinaloa. Jednu úplně zavřeli a dalších 10 se okamžitě dostalo do vyšetřování. Některé laboratoře fungují dokonce na mobilní bázi.

Mexická policie iZdroj fotografie: DEA / Public Domain

Před několika lety bývalí šéfové kartelů umisťovali zavedené fentanylové laboratoře do skladišť, či opuštěných budov, ale zjistili, že jakmile tyto laboratoře úřady zabavovaly, ztráta pro kartely byla velice velká. Nyní instalují mobilní laboratoře uprostřed lesů a vaří malé dávky v několika laboratořích současně, tím pádem budou mít jednu velkou zásilku.

„Kuchaři“ jsou zaškoleni k dokonalé přípravě fentanylu

Začátkem roku 2021 navštívil Insider jednu z fentanylových laboratoří provozovanou kartelem Sinaloa. Jeden z organizátorů laboratoře popsal, jak jsou kuchaři vyškoleni k tvorbě fentanylu podle potřeb zákazníků v USA. Kuchař se učil podle Číňana, kterého do laboratoře přivedl. Uvedl, že je údajně jediný, který zná recept.

Drogové zásilky iZdroj fotografie: Defense Visual Information Distribution Service / Public Domain

Mnozí zákazníci začali po užití fentanylu umírat, protože stále neměli dobře vychytaný recept a někteří z nich si ani nebyli vědomi, že by na ně fentanyl nějak působil. Podle Manelicha pochází většina ingrediencí z oblasti Asie, ale ne výhradně z Číny. Ingredience přicházely hlavně po moři.

Zásilky je složité najít

Uniklá zpráva DEA z roku 2019 označila kartel Sinaloa za velice významného výrobce a distributora s fentanylem z mexika do USA. Výkonný kartel Jalisco díky tomu také zvýšil výrobu a distribuci fentanylu. Americké ministerstvo financí nedávno uvalilo pokutu čtyřem mužům, o kterých uvedlo, že se podílejí na distribuci drog přes přístav Manzanillo v Colimě, díky němuž dováželi ingredience fentanylu a jiné drogy.

Drogové balíčky iZdroj fotografie: Defense Visual Information Distribution Service / Public Domain

Je nemožné prohledat všechny zásilky přicházející do Mexika a najít balíčky s fentanylem. K tomu by příslušné orgány potřebovaly přesný seznam cílů, aby podle jmen věděly, koho právě hledají a kdo má na starosti tyto distribuce. Výroba fentanylu v Mexiku za poslední rok rapidně vzrostla. Roku 2020 úřady zabavily 1 300 kilogramů drog a ve srovnání s 222 kilogramy roku 2019 výroba a distribuce narostla o 400 %.

Úmrtí na předávkování je čím dál větší

Roku 2018 zemřelo v USA na předávkování fentanylem více než 30 tisíc lidí, což z něj dělaí jednu z nejnebezpečnějších nelegálních drog v historii. S předávkováním fentanylem posunula celkový počet úmrtí z předávkování v USA na novou úroveň. Manelich prohlásil, že jediným řešením je koordinovaná agenda týkající se závislosti a bezpečnosti.

Vzorek návykové látky iZdroj fotografie: DEA / Public Domain

Mexiko dnes nemá žádnou politiku ani kampaň, která by poukazovala na překupníky a výrobce. A vize současné administrativy je velmi omezená ve srovnání s tím, jak se věci v USA řeší. Mexiko zůstane dál plné výrobců a distributorů ať už fentanylu, pervitinu, nebo jiných nezákonných návykových drog. 

A jaký názor na návykové látky máte Vy?

Zdroj: BUSINESSINSIDER

Galerie

Další 4 fotografie
Další 4 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Zobrazit další články