Rusko zaútočilo na Kyjev speciálním černými drony Geran-2, ani masivní úder však obranu díky dobré taktice neochromil

Rusko se po docela dlouhé době odhodlalo k poměrně masivnímu útoku na Kyjev, a to hned s novinkou ve své výzbroji. Ten ho však ustál velice dobře.

Íránský dron HESA Shahed 136 i Zdroj fotografie: Mohammadreza Jabbari / Creative Commons / CC BY
                   

Rusko útočí sebevražednými drony na různých místech Ukrajiny celkem pravidelně, ale i sami Ukrajinci přiznali, že útok na Kyjev vypravený během posledního listopadového víkendu roku 2023 tady ještě nebyl. Cílem byla navíc i další místa, nejen hlavní město. I tak se ale ukázalo, že jsou obránci dobře připravení, neboť většinu dronů založených na íránských HESA Shahed 136 sestřelili. A to i přesto, že je Rusové upravili, aby to bylo obtížnější.

Většinu dronů obrana úspěšně sestřelila

Útok pomocí dronů není ničím výjimečným, i když tak velký, jaký se odehrál o nedávné noci, moc často k vidění není. Do nebe se najednou vzneslo celkem 75 letounů, z nichž 60 zamířilo na hlavní ukrajinské město, uvedl portál Defence-Blog. Jde tedy o možná nejsilnější dronový útok na Kyjev od začátku války na Ukrajině. Jak se ale ukázalo, nejednalo se o nijak překvapivou akci, protože obránci většinu dronů sestřelili – přesný počet sestřelů se různí od 71 do 74, ale hlavní je, že útok nenadělal velké škody, byť i padající trosky dronů něco na svědomí mají.

Sestřelený Shahed 136 označený ruským jménem Geran-2 iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creactive Commons / CC BY
Sestřelený Shahed 136 označený ruským jménem Geran-2

Rusové využili k úderu íránské drony Shahed 136, respektive jejich v Rusku produkovanou kopii Geran-2. Takový dron má na délku 3,5 metrů a rozpětí křídel 2,5 metrů, uvádí MilitaryToday, zatímco jeho hlavice může mít hmotnost až 50 kilogramů a maximální rychlost činí 185 km/h. Útočníci přitom podle všeho drony neustále vylepšují, mezi sestřelenými byly nalezeny i jejich černé varianty, což má Ukrajincům ztěžovat jejich odhalení v noci. Na dronech byly také materiály z uhlíku, to pravděpodobně k redukci radarových odrazů.

Protidronové týmy se dle potřeby přesunují

S dronovými útoky na Ukrajinu začalo Rusko již v létě 2023, a zpočátku jimi dokázalo obránce zaskočit, neboť neměli na svém rozsáhlém území dostatek systémů k jejich likvidaci. I díky spojencům však mnohé doplnili a využívají i novou taktiku – poslední útok například likvidovali i s pomocí prostředků elektronického boje nebo mobilních protiletadlových týmů, uvedl MilIn. Tyto skupiny se podle potřeby přemisťují dle trasy letu dronů a sestřelují je – nejsou tedy statické, což pomáhá řešit nedostatek protidronových zbraní.

Alternativa pro AČR, izraelský dron IAI Eitan vydrží na nebi den a půl. Může nejen pozorovat, ale nést i relativně velký náklad zbraní

Mohutným dronovým útokem však Rusko nemuselo chtít způsobit žádné vážné škody, ale pouze otestovat schopnosti ukrajinské protivzdušné obrany před nadcházející zimou. Dle všeho se totiž připravuje k útokům na města a energetickou soustavu za pomoci dronů a řízených střel z lodí a bombardérů, které shromažďuje poblíž fronty, jak jsme psali. Často je posílá společně, aby obranu přetížilo, případně levnější drony s menší hlavicí letí první, aby vyčerpaly zásoby střel protivzdušné obrany a později tak mohly proletět dražší a účinnější řízené střely.

Schopnosti dronu Shahed 136

Byl snad dronový útok na Kyjev předzvěstí něčeho většího?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články