Video: paradoxně i jedna mikropuma z dronu dokázala zničit vzácný a moderní ruský systém protivzdušné obrany „Gibka-S“

Zničit systém protivzdušné obrany je ve válce vždy veliký úspěch, zejména pokud se jedná o nějaký moderní. Ten může navíc podlehnout i dronu, s nímž by si měl poradit.

Systém Gipka-S i Zdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyj)
                   

Souboj protivzdušné obrany a dronů je – stejně jako většina jiných – o tom, kdo koho dokáže dříve odhalit a zničit. Systémy protivzdušné obrany jsou přitom postavené tak, aby dokázaly objekty ve vzduchu detekovat a posléze na ně vystřelit. A ačkoliv bývají běžně účinné, problémy mohou mít s některými, zejména menšími, drony. Snad proto také skončil na popel relativně vzácný ruský Gibka-S poté, co ho zasáhla puma z dronu.

Ke zničení Gibka-S stačí malá puma

Jeden souboj mezi dronem a systémem protivzdušné obrany lze pozorovat na videu pod tímto článkem. Ukazuje zničení více typů techniky za pomoci dronů, ale konkrétní bitva začíná zhruba ve 45. sekundě. Tehdy dron zaútočí na poměrně vzácný ruský systém protivzdušné obrany Gibka-S schopný střílet i za pohybu, uvádí MilIn. Svrhne na něj nějakou mikropumu nebo granát, což ke zničení stačí, jak potvrzuje i mohutný výbuch.

Zničení systému Gipka-S iZdroj fotografie: Ukrajinské vojenské centrum (Militarnyj)
Zničení systému Gibka-S

Jde přitom o to lepší úlovek, protože Gibka-S je nový systém. Defence-Blog uvádí, že se poprvé ve výzbroji ruských ozbrojených sil objevil v roce 2022, a jeho výhodou je mobilita, neb je umístěn na střeše obrněného vozidla Tigr-M, což je varianta standardního ruského lehkého taktického vozidla 4×4 Tigr. Pohybovat se může rychlostí až 140 km/h a je vybaven elektrooptickým systémem, ale některé zdroje naznačují i možnou přítomnost radaru.

Střely mají dosah až 6,5 kilometru

Gibka-S využívá k ničení cíle střely MANPADS, a to 9K38 Igla nebo modernější 9K333 Verba, uvádí ArmyRecognition. V odpalovači jsou umístěny konkrétně 4 střely, ale osádka má mít k dispozici ještě další k přebití. Jejich dosah závisí na typu, kdy jsou nejnovější střely Verba schopné zasáhnout cíle do vzdálenosti až 6,5 kilometrů a výšky až 4,5 kilometru. Kromě nízko letících letadel nebo vrtulníků mají zvládnout i řízené střely a některé, nejspíše větší, drony. Střely jsou na cíle naváděny infračerveně, tedy prostřednictvím tepla.

Otázkou tedy je, proč Gibka-S nezničil dron, který na něj útočil, navíc když pohyb na videu ukazuje, že byl systém evidentně v činnosti. Ukrajinský dron byl nejspíše nějaký typ FPV dronu, čemuž nasvědčuje i malá mikropuma. Takové jsou velice malé a nesnadno zachytilelné, a ke všemu poháněné elektromotorem, který – na rozdíl od spalovací jednotky – výraznou tepelnou stopu nezanechá. Střely s infračerveným naváděním proti němu tedy uspět nemohou.

Ničení techniky drony včetně systému Gibka-S

Za jak velký úspěch považujete zničení systému Gibka-S, a proč se nedokázal ubránit dronu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články