Západní vojenská pomoc Ukrajině je stále více znát. Rusové si zjevně neví rady především s malými a středními drony

Na sociálních sítích se exponenciálně množí videa úspěšných útoků ukrajinských dronů na ruské okupační síly. Situace Rusů se zřejmě vytrvale zhoršuje.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Dle vyjádření amerického ministerstva obrany se ruská ofenziva na východě Ukrajiny zpožďuje. Ruské jednotky už jsou pozadu v řádu dní oproti plánu. Příčin je celá řada. Rusům nepomáhá ani větší koncentrace sil, zřejmě naopak přispívá k větším ztrátám. Jednak kvůli houževnatosti Ukrajinců a také zcela nepochybně kvůli technice, kterou Kyjev doposud obdržel ze Západu.

Video z Telegramu je symptomatické pro současné dění

Na videu je viditelná ruská technika, jeden zásah, a vzhledem k hloubce stop také panická snaha okupantů ujet. Není zcela patrné o jaká vozidla se jedná, s největší pravděpodobností samohybné dělostřelectvo. Souřadnice jasně ukazují, kde se událost odehrála. Po převodu na grafická data se jedná o dislokaci 20 kilometrů jižně od Izjumu v polích mezi vesnicemi Virnopol, Nova Dmytrivka a Dibrovne.

Dle informací Generálního štábu Ozbrojených sil Ukrajiny v oblasti probíhají těžké boje a přesně v těchto místech je vedena ruská ofenziva. Součástí je pochopitelně blízká dislokace dělostřeleckých sil okupantů. Podobných videí se na sociálních sítích v současnosti objevuje obrovské množství. Pokud by všechna měla být brána vážně, Rusové začínají být doslova drceni malými drony, kterých mají Ukrajinci minimálně vyšší řády stovek.

Vypořádat se s nimi by měla problém zcela nepochybně jakákoli armáda, těžko se zaměřují a nejúčinnější na ně by mohla být protivzdušná rychlopalná děla jako třeba Oerlikony, které zřejmě v rámci pomoci na Ukrajinu míří také. Je jasné, že vliv těchto útoků na morálku Rusů musí být doslova děsivý. Video samo o sobě zároveň opět ukazuje na naprostou neschopnost ruského velení a klasické pohrdání životy vlastních vojáků

Vozidla jsou zjevně úplně sama. Bez protivzdušné podpory, a asi i bez podpory pěších jednotek. Jsou naprosto zákonitě velmi zranitelná v situaci, kdy Rusové neovládají vzdušný prostor. Je jasně patrné, že Ukrajinci si soustavně ke svým útokům vybírají jednotky, kde jim hrozí mnohem menší riziko ztráty techniky, případně životů. Celá taktika se dá přirovnat k práci mravenců, kteří okusují mršinu.

Podobnost s bitvou o Stalingrad?

Je jisté, že Kyjev aktuálně ještě nedisponuje všemi prostředky těžké techniky, které postupně míří na Ukrajinu. Případně jeho vojáci teprve absolvují výcvik. V každém případě se nemnoží jen zprávy o útocích dronů, ale také informace o ukrajinských dělostřeleckých a raketových přepadech Rusů na Ukrajině nebo přímo v Rusku. Aktivita Ukrajinců zjevně vzrůstá a dá se očekávat postupný přechod do lokálních protiútoků.

Situace začíná připomínat Stalingrad, operaci Tajfun (bitva o Moskvu) nebo operaci Citadela (bitva v Kurském oblouku). Němci se pokaždé vyčerpali a Sověti přešli do mohutného a úspěšného protiútoku. Kyjev nepochybně čeká až bude mít k dispozici dostatek těžké techniky a zákonitě přejde do ofenzivy. Rusové už jsou sami proti sobě. Podle jejich vlastní demagogie nejsou ve válce.

iZdroj fotografie: RIA Novosti / Creative Commons / CC BY-SA
Je třeba doufat, že celá východní Ukrajina nebude vypadat jako Stalingrad 1943

Důsledkem je, že tím pádem nemohou vyhlásit mobilizaci. Ztráty na technice nahradit nepochybně dokáží, ale mají zcela jistě problém s doplňováním živé síly. Ukrajinci jsou doma a počty jejich vojáků nepochybně rostou, stejně tak, jako počty těžké techniky. Jediná otázka zní, zda jí je a bude dost. Zajímavé je, že Volodymyr Zelenskyj přestal volat po letadlech, buď je Ukrajinci v přísném utajení již dostávají nebo jsou si vědomi, že za pomoci NATO jsou schopni Rusy vyhnat i bez nich.

Dá se očekávat, že velmi brzy dojde ke změně taktiky Ukrajinců, kteří začnou být mnohem agresivnější. Napovídá tomu i vyjádření ukrajinského prezidenta, že dohodu s Rusy považuje za stále méně pravděpodobnější. Sebevědomí Kyjeva a jeho jednotek roste. Zásadní otázkou je, jak na to odpoví Moskva. Nejhorší možností by bylo podcenění ruského medvěda, ten jistě neřekl poslední slovo.

Dokáží Ukrajinci vyhnat ruské okupanty ze své země?

Zdroj: En.Defence, autorský komentář Jaroslava Červenky

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Červenka

Zobrazit další články