On-line výuky bylo dost. Po koronavirové pauze se vrací i polní výcvik jednotek aktivních záloh

Výcvik se uskuteční za přísných hygienických opatření. Záložáci musí mít dokončené očkování, nebo potvrzení o prodělání nemoci, případně platný PCR test.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Po pauze zaviněné pandemií covidu-19 se letos obnoví polní výcvik jednotek aktivní zálohy. Bude probíhat za stejných podmínek jako výcvik profesionálů. Aby se maximálně snížilo riziko přenosu koronaviru, výcvik se uskuteční za dodržení všech přijatých protiepidemických a hygienických opatření a skupiny budou mít omezené počty osob. Vojáci budou také kvůli koronaviru pravidelně testováni.

Vojáci pomáhají v nemocnicích

Na výcvik budou povoláni jen záložáci, kteří budou splňovat následující podmínky – buď musí mít dokončené očkování, nebo musí mít potvrzení o prodělání onemocnění. Výcviku se budou moci ale zúčastnit i ti členové aktivní zálohy, kteří mají nedokončenou vakcinaci. Při nástupu ale po nich bude vyžadován platný PCR test. Pokud záložáci podmínky nesplní, nemohou se cvičení zúčastnit.

Polní výcvik aktivní zálohy byl pozastaven loni v listopadu, když se začala zhoršovat epidemiologická situace. Provozování hromadných aktivit bylo omezené vládním nařízením. Armáda navíc vyslala vojáky opět do nemocnic, kde dodnes pomáhají zdravotníkům. V nemocnicích vojáci budou pomáhat minimálně do června. Probíhal jen nezbytně nutný výcvik. Jen osmdesát procent záložáků proto do listopadu 2021 stihlo svůj plánovaný výcvik absolvovat.

Povinné očkování od března

Polní výcvik nahradilo poslední dva měsíce loňského roku on-line studium. „Výcvik aktivní zálohy je pro nás stejně důležitý jako výcvik vojáků z povolání. E-learningovým výcvikem jsme v loňském a letošním roce reagovali na hygienická opatření a pozastavení praktického výcviku. Využili jsme příležitosti aspoň k doplnění teoretických znalostí záložníků,“ řekl generálmajor Miloslav Lafek, ředitel Sekce plánování schopností Ministerstva obrany.

Podle něho v roce 2022 bude armáda nutně klást důraz především na praktický výcvik. To samozřejmě závisí hlavně na vývoji pandemie koronaviru, která sice slábne, ale od poloviny ledna experti očekávají novou vlnu varianty omikron. Ukončené očkování proti covidu-19 má 88 procent profesionálních vojáků. Podle vyhlášky schválené minulou vládou má od března 2022 platit povinné očkování lidí nad 60 let a některých profesních skupin – včetně vojáků. Situace se však ještě může vyvinout jinak, protože současná vláda chce tuto vyhlášku změnit.

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Falešná rakovina nebo pomoc lidem v tíživé situaci: Podvodníci lákají z lidí peníze přes sociální sítě
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Co když se střetnou moderní tanky T-90M a Leopard 2: Stroje Ukrajiny jsou rychlejší, ale ruští vojáci mají lepší dovednosti
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jaká je ideální teplota v bytě a proč: Zdraví dospělí by neměli jít pod dvacet, senioři a nemocní po 18 °C
adbz.cz
adbz.cz
Starý chleba najde uplatnění při smažení i vaření vývaru. Přišla na to kdysi jedna moudrá hospodyňka