Maďarsko volí umírněný postup vůči Rusku. Imre Nagy se obrací v hrobě, stejně jako oběti sovětské invaze 1956

Rok 1956, potoky krve v Budapešti, invazní armáda v čele s maršálem SSSR Ivanem Koněvem, poprava oblíbeného vůdce a pokračování diktatury proletariátu.

i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Maďarsko spolu s Itálií a Německem patří mezi státy, které jsou proti tvrdým sankcím vůči Rusku za jeho neomluvitelnou agresi proti Ukrajině. Maďaři při povstání proti komunistické nadvládě v roce 1956 trpěli ještě více než Československo při Pražském jaru 1968, likvidováni kontrarevoluční invazí Rudé armády. Důsledkem bylo více jak 20 000 mrtvých a zraněných Maďarů, podle některých historiků bylo číslo násobně větší.

Imre Nagy a Viktor Orbán, milovaní vůdci svého lidu

V Maďarsku nikdy neproběhla tak rozsáhlá kolektivizace zemědělství jako v Československu. Maďarští komunisté byli mnohem opatrnější, protože se obávali horké krve vlastního národa. To ovšem neznamená, že by persekuce byly v zemi menší, to v žádném případě. V 50. letech se do čela maďarské komunistické strany dostal proreformní předák Imre Nagy, moc se neshodl s moskevským Politbyrem a především byl krátce před tím rehabilitován.

V červenci 1956 byl odvolán stalinista Rákozsy a na jeho místo později nastoupil umírněný Nagy, v předchozím roce byla ukončena poválečná okupace Maďarska sovětskými vojsky a v zemi začalo emancipační hnutí. To rychle nabylo na síle a po 200 000 demonstraci v Budapešti, související se vzpomínkou na popraveného Lázslo Rajka po vykonstruovaném procesu a na podporu polských dělníků, došlo k revoluci.

Ta byla krvavě potlačena, když sovětští vojáci neváhali ani chvilku střílet do civilistů. Maďaři se bránili, ale proti vycvičeným a dobře vyzbrojeným jednotkám neměli naději. Imre Nagy byl donucen rezignovat a po krátké internaci byl v rychlosti popraven. Nastalo období podobné československé normalizaci. Kýžená pomoc ze západu nepřišla, protože souběžně probíhala Suezská krize, kterou byl celý svět zaujatý.

Dle zpravodajství Maďarsko, tedy především Viktor Orbán, mající dobré vztahy s Putinem, odmítá tvrdší sankce vůči ruskému režimu, především odstřihnutí od sítě SWIFT. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó tvrdí, že Maďarsko pro sankce hlasovalo, čímž ovšem nevyvrací zprávy, že Maďaři tvrdé sankce nepodporují. V souvislosti s událostmi z roku 1956 se jedná o takřka zrádné jednání. Ukrajina je v podobné pozici jak oni nebo Československo v roce 1968.

Má smysl Visegrádská čtyřka, když je Viktor Orbán spojencem Vladimira Putina?

Zdroj: autorský text Jaroslava Červenky

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Červenka

Zobrazit další články