USA zřejmě poskytnou Ukrajině F-16 a F-15. Kam vlastně celá zahraniční pomoc napadené zemi směřuje?

V této chvíli je již poměrně velkým otazníkem, jak velká pomoc proudí na Ukrajinu. Kolik vojáků Kyjeva se cvičí v zahraničí a jak velké kontingenty techniky jsou na cestě.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Orientovat se v zahraniční pomoci Ukrajině je stále složitější. Kyjev žádá pomoc ve formě letadel od počátku ruské invaze, podle posledních zpráv to vypadá, že Washington poskytne své F-16 a F-15. Pochopitelně taková pomoc je žádoucí, ale potřebuje čas na výcvik pilotů a také logistiku kapacit Ukrajinců. V této chvíli se zdá, že situace na bojišti se stává poměrně patovou. Ani jedna strana není schopna zvítězit. Jaké jsou vlastně cíle západních spojenců?

Washington pracuje na daru amerických letadel

USA již schválily balík v hodnotě 100 milionů dolarů (téměř 2,5 miliardy korun) v rámci zákona národní obraně pro výcvik ukrajinských pilotů na amerických letadlech. Žádosti Kyjeva se cyklicky opakují od 24. února, kdy začala ruská invaze. Pochopitelně vše naráželo na naprostou neznalost Ukrajinců ohledně západních leteckých systémů. Do konce roku se západní pomoc pravděpodobně výrazně změní. Již nyní se předpokládá, že na konci války bude Ukrajina vyzbrojena převážně západními zbraněmi.

iZdroj fotografie: Nexter
CAESAR francouzské armády v Afghánistánu, základní verze s podvozkem Renault

Prozatím Kyjev obdržel bulharské Su-25, dodané přes třetí země, a 12 MiGů-29 ze Slovenska poté, co se Česká republika zavázala chránit vzdušný prostor Slovenska. Obecně je zjevné, že vojenská pomoc Ukrajině má podporu ve Washingtonu. Zároveň ovšem panují obavy, aby západní technologie nepadly do rukou Rusům. V posledních dnech světem víří zpráva, že Kreml získal francouzskou houfnici CAESAR. Další obavou Američanů je případná eskalace konfliktu.

Výcvik pilotů bude zřejmě probíhat na dvou amerických základnách. V Columbusu ve státě Mississipi a v jedné ze základen v Texasu. Vše je v této chvíli v rukou amerického Senátu, který bude rozhodovat, zda Kyjevu budou poskytnuta západní letadla, případně jaká. Nejčastěji se hovoří právě o F-16 a F-15. Američané disponují velkým množstvím těchto letadel před modernizací. Otázka tedy zní, jestli Washington nevidí cestu v poskytnutí letadel se staršími technologiemi.

Jaké jsou vlastně cíle západní pomoci

V této chvíli Kyjev disponuje zhruba osmdesáti kusy M777, což je špičková houfnice, která výrazně převyšuje své ruské protějšky. Stejně jako třeba systémy HIMARS. Počty těchto zbraní ovšem zdaleka nedosahují žádoucí síly. Rusové mají v technice mnohonásobnou převahu. V této chvíli je jasné, že bez velkého protiútoku Ukrajinců se situace na bojišti výrazněji nepohne. Stále častěji se množí zprávy o tom, že část západních zemí nechce úplnou porážku Ruska. Velký otazník se vznáší nad postupnou ekonomickou izolací Moskvy.

V každém případě německé a francouzské postoje jsou velmi liknavé. Především německá pomoc neustále vázne a je velkým otazníkem, jaké jsou cíle Berlína a Paříže. V této chvíli celá situace vypadá tak, že nikdo nechce porážku Kyjeva, ale zároveň nikdo nechce úplnou porážku Ruska. Konflikt je opotřebovávací a platí především obyčejní Ukrajinci. Avšak platíme i my, pochopitelně ne tolik, celá válka se však promítá do všech životů na planetě různými způsoby.

Pomoc Ukrajině je taková, že Rusům nedovoluje zvítězit, ale zároveň, alespoň prozatím, neumožňuje Ukrajincům zahájit rozsáhlejší ofenzivu. Mezitím je východní část Ukrajiny systematicky likvidována, řada informací naznačuje, že morálka Ukrajinců se horší a došlo k velkému odlivu oligarchů ze země. Prakticky tam nezůstává nic. Válka je opotřebovávací a tím pádem velmi drahá. Kyjev absolutně není schopen vést operace bez podpory západních zemí a je velkým otazníkem, kdo v napadené zemi vlastně v současnosti určuje pravidla.

iZdroj fotografie: Air National Guard / Public Domain
Radar AESA na F-16

Aktuální zprávy z Washingtonu sice hovoří o pomoci ve formě F-16 a F-15, ale není řečeno kdy. Američanům nepochybně vyhovuje oslabování a obnaženost Moskvy, jež jasně ukazuje, že není v této chvíli konvenční hrozbou. Pokud Ukrajina zůstane suverénním státem, možnosti pro americký zbrojní průmysl budou dalekosáhlé. Navíc celé dění jim již z krátkodobého hlediska rozváže ruce směrem k Číně, na kterou se Američané chtějí soustředit primárně.

S odchodem Borise Johnsona odešla nejvýraznější evropská osobnost, která Kyjev podporovala a tlačila dění k úplné porážce Kremlu. V této chvíli je stav zjevně patový a je otázkou, zda bude vůbec Ukrajina schopna zahájit zásadnější ofenzivu s cílem vyhnat Rusy alespoň z Donbasu. Celá pomoc Evropské Unie je poměrně beztvará a především ukazuje neschopnost evropských politiků dát jasně najevo, co vlastně chtějí. A za to platí všichni občané Evropy, bohužel Ukrajinci svými životy.

Co by mohlo vést k ukončení konfliktu na Ukrajině?

Zdroj: autorský komentář Jaroslava Červenky, BulgarianMilitary

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Červenka

Zobrazit další články