Ze života pilota, kterého zmátl soupeř falešným kokpitem – stačilo ho namalovat na spodek letounu a málem přišel o život

Některé letouny mají na spodní části trupu namalované falešné kokpity, které nejspíše nedokáží zmást během klidných situací, ale v boji mohou fungovat úplně jinak.

Kanadský CF-18 Hornet s namalovaným falešným krytem kokpitu i Zdroj fotografie: Bernardo Fernandez Copado / Creative Commons / CC BY
                   

Boj na krátkou vzdálenost je pro piloty a moderní stíhací letouny velmi náročný. Většinou se odehrává ve vysokých rychlostech a vysokém přetížení, a každé zaváhání tak může dát soupeři i rozhodující výhodu. Ačkoliv v takovém souboji záleží hlavně na umění pilotů a kvalitě letounu, existují triky, s nimiž šance na vítězství mírně stoupají. Jedním z nich je namalování falešného krytu kokpitu na spodek letounu pod kokpitem skutečným.

Falešné kokpity mají jen některá letadla

O tom, zda falešné namalované kokpity na spodcích letadel jsou nebo nejsou prospěšné, se odborníci mnohdy přou. Pilot nebo jeho velitel si je ale někdy malovat nechávají, známé jsou třeba z kanadských McDonnell Douglas CF-18 Hornet, což je kanadská úprava letounu F/A-18 Hornet, ale vyskytují se i na dalších stojích. Na sociálních sítích je lze najít na některých Saab Jas-39 Gripen, Northrop F-5AE/F Tiger II či Mikojan-Gurevič MiG-29 Fulcrum.

Například Dan McWilliams, pilot letounu CF-18 Hornet, tvrdí, že si nikdy nepřipouštěl možnost nechat se falešným kokpitem na letadle zmást – zvláště pak, když věděl, že je na něm nakreslený. A přesto se v jeho kariéře vyskytla během jednoho cvičného letu situace, kdy mohl kvůli tomuto triku dokonce zemřít. Co přesně se při nácviku stalo, pochopil až po návratu z mise, kdy měl možnost přehrát si údaje ze svého i dalších letadel.

Rychlost letadel může vést k chybě

Namalovaná kabina je na letadle dobře rozpoznatelná, pročež se zdá, že by s ní nikdo neměl mít problém. Jenomže piloti mají v rychlostech, někdy i nadzvukových, jenom setiny sekundy na to, aby udělali nějaké rozhodnutí. Zmíněný Dan McWilliams se konkrétně podíval na dvě letadla, s nimiž cvičil, a skutečné kokpity identifikoval jako falešné. Následně se podíval na palivoměr a stroje prosvištěly těsně kolem něj, přičemž scházelo málo a mohly se srazit, protože než aby se od něj odvracely, což si myslel, se otáčely směrem k němu.

F/A-18D Hornet americké námořní pěchoty

Havárii amerického F/A-18 Hornet může způsobit i věk letounu: snad proto už se ho některé jednotky zbavily, i když je poměrně silný

Je samozřejmě otázkou, jak často může takováto kresba zajistit pilotovi vítězství, ale při opravdovém dogfightu může být každá malá výhoda vítána, potažmo rozhodnut o životě a smrti. Na druhou stranu je nutné zdůraznit, že současné moderní bojové letouny v podstatě souboje na krátké vzdálenosti nevedou, nejčastěji totiž používají radarově naváděné střely delšího dosahu. Na druhou stranu musí být piloti i tak na podobné situace připraveni, protože nelze nikdy vyloučit, že se v ní z nějakého důvodu neocitnou.

Falešné kokpity na vojenských letadlech

Jaké další triky stíhacích pilotů znáte?

Zdroj: TheDrive
Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články