Tajné materiály v sendviči: FBI zatkla manželský pár amatérských špionů. Jejich případ připomíná komedii

Manželský pár z Marylandu se pokusil prodat tajné informace o nejmodernějších amerických ponorkách. Jejich amaterismus bere dech.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V sobotu 9.října byli zatčeni manželé Toebbeovi při pokusu prodat tajné informace o amerických jaderných ponorkách někomu, koho považovali za agenta cizí vlády. Nepřátelský špion byl ve skutečnosti tajným agentem FBI, který na povedený párek nachystal past. Dvojice byla obviněna v rámci předběžného soudního jednání za porušení zákona o atomové energii.

Ve službách nejmenované země

Obvinění bylo vzneseno proti 42letému Jonathanu Toebbeovi a jeho 45leté manželce Dianě Toebbeové, která mu pomáhala s předáváním tajných informací. Ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že Jonathan v uplynulém roce prodal tajné materiály tomu, o kom se domníval, že je agentem cizí mocnosti. Které zemi se pokoušeli tajemství prodat, nebylo zveřejněno.

iZdroj fotografie: Pixabay

K zatčení došlo v sobotu v Západní Virginii poté, co Jonathan a Diana dorazili na místo „mrtvé schránky“, aby předali další tajné informace. Generální prokurátor Merrick B. Garland prohlásil: „Práce FBI, státních zástupců ministerstva spravedlnosti, Námořní vyšetřovací služby a ministerstva energetiky byla rozhodující pro zmaření spiknutí, které je v žalobě uvedeno, a pro postavení pachatelů před soud.“

Naletěli na špek

FBI uvedla, že Jonathanovi tajné špionážní aktivity začaly v dubnu 2020. Podle ministerstva spravedlnosti pracoval pro USA od roku 2012 jako jaderný inženýr námořnictva a měl nejvyšší bezpečnostní prověrku. Jonathan byl přidělen k programu námořního jaderného pohonu, kde měl přístup k utajovaným a citlivým informacím o konstrukcích a systémech válečných lodí s jaderným pohonem.

Celá operace začala, když se Toebbe pokusil kontaktovat cizí ambasádu, s tím, že jí chce prodat tajné informace. Na ukázku poslal několik citlivých dokumentů námořnictva se vzkazem: „Omlouvám se za tento špatný překlad do vašeho jazyka. Prosím, předejte tento dopis vaší vojenské zpravodajské službě. Věřím, že tyto informace budou mít pro váš národ velkou hodnotu. Nejedná se o podvod.“ Zásilka však nedorazila na velvyslanectví nejmenované cizí země, ale do rukou FBI.

Zpáteční adresa zásilky byla v Pittsburghu v Pensylvánii, což FBI poskytlo vodítko k nalezení informátora. Do role cizího špiona byl nasazen agent, který měl předstírat zájem a zrádci za informace platit. S Jonathanem Toebbem se nejdříve agentura spojila prostřednictvím šifrovaného e-mailu, který byl však prošpikován sledovacími programy, a poté se několikrát setkal s „cizím agentem“. Vedle peněz požadoval Toebbe i přestěhování a udělení azylu.

Jako ze špionážní komedie

Kontrarozvědka poslala manželům 10 000 dolarů v kryptoměně jako zálohu a „dárek“ za navázání spolupráce. Poté s Toebbem naplánovali místo mrtvé schránky v Západní Virginii, kam měl atomový inženýr informace doručit. Týden po obdržení zálohy se Jonathan se svou ženou dostavili na místo předání. Netušili ovšem, že celou operaci sleduje FBI. Zatímco si povedený pár nevšiml, že je sledován, agenti si naopak všimli, že Diana měla celé předání sledovat a varovat chotě před případným sledováním.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Diana se své role chopila skutečně svérázně. Při jednom předání se například převlékli za turisty a Diana se snažila zpomalit přicházející, aby její manžel mohl v klidu upravit místo, kde skryl tajné materiály. Podruhé zase hlídala u blízké silnice. Při jiné schůzce, které se nemohla zúčastnit kvůli operaci kotníku, navigovala svého manžela pomocí telefonu až na místo skryté na turistické stezce na nejmenovaném místě v Západní Virginii.  Nyní je evidentní, že v této roli selhala. FBI vše zaznamenala.

Za každé předání jim bylo vyplaceno mezi 10 000 až 70 000 dolary FBI kontrolovanou online platbou v kryptoměnách. Dvojice byla celou dobou pod kontrolou kamer a mikrofonů. FBI samozřejmě zajistila i hlavní důkazy. Tajné materiály byly uloženy na SD kartách, které byly předávány v poněkud bizarních skrýších. Jedna SD karta byla například zabalena v plastovém obalu a ukrytá v sendviči s burákovým máslem. Při dalším předání atomový inženýr přilepil SD kartu pod lavičku leukoplastí nebo ji ukryl v balíčku žvýkaček.

Supertajné informace za pár dolarů

SD karty s informacemi od Toebbeho analyzovali experti námořnictva a zjistili, že obsahují tajné údaje o konstrukci a výkonu jaderných reaktorů používaných v ponorkách třídy Virginia. To je přitěžující zjištění, protože třída Virginia je nejnovější třídou ponorek USA, a většina objednaných lodí nebyla ještě ani postavena. Tyto rychlé útočné ponorky mají na palubách obrovské množství utajovaných jaderných systémů a technologií.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain

Jonathan také zanechal na paměťové kartě zprávu, jejíž část zněla: „Doufám, že vaši odborníci jsou s poskytnutým materiálem spokojeni, a chápete tuto malou výměnu jako růst naší důvěry.“ Zdar prvního předání přiměl pár k další spolupráci, přičemž za jednu z předávek v srpnu obdržel 70 000 dolarů. Podle ministerstva spravedlnosti bylo Jonathanovi v průběhu operace vyplaceno celkem 100 000 dolarů v kryptoměnách.

Liberálové, kteří měli hluboko do kapsy

Oba manželé byli nakonec zatčeni v sobotu 9. října přímo při čtvrtém předávání další paměťové karty s informacemi. V současné době jsou Toebbeovi ve federální vazbě a jsou obviněni z porušení zákona o atomové energii, spiknutí a „sdělování tajných informací“. Oběma hrozí až doživotní vězení. Zatímco Jonathan podle všeho spolupracuje, Diana i před soudem mlčí a k ničemu se nevyjadřuje. Při domovní prohlídce FBI našla skartované dokumenty, další SD-karty, pasy a 11 300 dolarů v hotovosti. Pár byl připraven opustit USA.

iZdroj fotografie: Pixabay

Obhajoba se snaží celý případ hájit jako projev politického odporu. Podle obhajoby byli manželé nešťastní z volby Donalda Trumpa, podporovali LGBT komunitu a hnutí BLM, a svým činem chtěli změnit politiku v USA. Poněkud chatrnou obhajobu podkopávají fakta. Fanoušek středověkého šermířství Jonathan měl díky náročnému životnímu stylu velmi hluboko do kapsy. Navíc podle přátel měl vyšší ambice a toužil po dobrodružném životě tajného agenta.

Roku 2012 musel zanechat postgraduálních studií a vstoupit do námořnictva, u kterého sloužil do roku 2017. Po celou dobu služby zřejmě shromažďoval tajné informace. I Diana nebyla s finančním stavem rodiny spokojena. Učila na prestižní Key School v Annapolis ve státě Maryland a její příjmy dosahovaly 60 000 dolarů ročně, na což si stěžovala jednomu ze studentů. Vzápětí měla dodat, že ale přeci kvůli penězům neučí. Největší obětí špionské aféry jsou děti Toebbeových, které zůstaly bez rodičů. Soud jejich rodiče čeká na začátku prosince.

Jaký trest asi na manžele špiony-amatéry čeká?

Zdro: NewYorkPost

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Zobrazit další články