Finsko odmítá vydat ruského ozbrojence, vraha a neonacistu na Ukrajinu. Bojí se, že by měl ve vězení špatné podmínky

Ruský neonacista podezřelý z násilných a teroristických činů prozatím uniká spravedlnosti. Finský soud se totiž bojí o jeho zdraví a lidská práva.

Jan Petrovskij i Zdroj fotografie: Jan Petrovskij
                   

Ukrajina neuspěla s žádostí o vydání ruského neonacisty Jana Petrovského (rusky Jan Petrovskij) z Finska, kde je od léta 2023 ve vazbě. Tamní soud totiž rozhodl, že by jeho vydání na Ukrajinu mohlo odporovat Evropské úmluvě o lidských právech, uvedl portál Pravda. Jan Petrovský má být dokonce propuštěn z vazby, je ale otázkou, jak s ním poté naloží finské imigrační úřady.

Jan Petrovský bojoval na Ukrajině

Petrovského zadrželo Finsko v létě 2023, když vstoupil na jeho území pod změněným jménem, ale už den poté byl zatčen pro možné porušení imigračních předpisů. Vzápětí o jeho vydání požádala Ukrajina, protože ho podezřívá z účasti v bojích v Luhanské oblasti v roce 2014. Působit tam měl v takzvané „ruské sabotážní a útočné průzkumné skupině“, ale na Ukrajině měl bojovat i v roce 2022, tedy při invazi Ruska.

Finský Nejvyšší soud ale s jeho vydáním nesouhlasí. Rozhodnutí zdůvodnil stavem v ukrajinských věznicích, kde panují nedobré podmínky, a v době válečného stavu se ještě zhoršily. Obává se také, že by mohl v ukrajinské vazbě čelit ponižování a mučení, uvádí RFERL. A protože nebude vydán, neexistuje již důvod, aby zůstával ve finské vazbě.

Figuruje na sankčních seznamech

Je velice pravděpodobné, že Petrovského, jednoho z vůdců extremistické organizace Rusich Group, Finsko alespoň vyhostí. V roce 2016 ho například ze svého území deportovalo Norsko, kde několik let v mládí pobýval. Jan Petrovský je pro své činy také na sankčním seznamu Evropské unie a Spojených států amerických.

DALŠÍA pak dodává, že, Petrovskij „otevřeně prohlásil, že jeho cílem je nemilosrdné vyhlazení Ukrajinců. Vězňům uřezával uši a jednou vyryl na tvář ukrajinského vojenského důstojníka znak kolovrat, než ho zabil. V roce 2015 přepadli Petrovskij a Milčakov bojovníky ukrajinského praporu Ajdar, a následně byli vyfotografováni vedle hořících těl Ukrajinců.“

Jak by mělo Finsko naložit s Janem Petrovským?

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články