Ve Francii roste islámský radikalismus a narušuje sekularitu státu, politici jsou stále převážně pasivní

Muslimové v západních zemích čelí mnoha problémům. Odešli sem mnohdy z ekonomických důvodů, ale často hledají práci marně a neumějí se integrovat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud se zeptáte, kolik je ve Francii lidí vyznávajících islám, přesná čísla nikdy nedostanete. Na rozdíl od Česka Francie nesmí zjišťovat, a to ani při sčítání lidu, k jakému náboženství se její obyvatelé hlásí. Existují jen odhady, které říkají, že v zemi mohou muslimové tvořit zhruba pět procent populace. A tato hodnota se má v příštích letech zvyšovat, což s sebou nese některé problémy.

Velké mešitě je už 100 let

Ve Francii samozřejmě muslimové byli už v minulosti. Vždyť také měla kolonie tam, kde tato víra dominovala, ale nárůst přineslo až 20. století. Například Velká mešita v Paříži byla postavena v roce 1922 jako uznání muslimským bojovníkům, kteří za zemi bojovali v první světové válce. Ovšem vše se změnilo, když v roce 1962 Francie odešla z Alžírska. Mnoho profrancouzských muslimů odešlo do Evropy, další se sem vydali z ekonomických důvodů.

iZdroj fotografie: Uživatel LPLT / Creative Commons / CC BY-SA
Velká mešita v Paříži

Naprostá většina francouzských muslimů má původ v Maghrebu, tedy pochází ze států, jako je Alžír, Maroko nebo Tunisko a další, které v minulosti byly pod francouzskou správou. Další větší skupinu tvoří lidé z Turecka a některých afrických států mimo Maghreb. Francie samozřejmě byla zasažena i uprchlickou vlnou především během občanské války v Sýrii.

iZdroj fotografie: Alain Bachellier / Creative Commons / CC BY-SA
Ohořelé auto po nepokojích v roce 2005

Muslimská komunita se potýká s mnoha problémy. Má obecně nižší vzdělání než většinová populace. I když je to zakázané, průzkumy naznačují, že je často diskriminována na pracovním trhu a mnohem hůře si hledá práci. Nezaměstnanost muslimů se odhaduje na 14 procent. To s sebou přináší sociální problémy. Mnoho muslimů žije na chudých předměstích velkoměst, především Paříže. Zde se třeba v roce 2005 vyskytly i nepokoje, kterých se účastnili především mladí muslimové.

Zákony šátek ve škole nepřipouští

Francie je přísně sekulární stát a i to přináší problémy. Někteří muslimové si totiž tuto politiku vykládají jako protiislámskou. Projevilo se to například při mnoha sporech o to, zda muslimské dívky mohou ve školách nosit muslimský šátek hidžáb. Leckdy byly i vyloučeny, protože to je označováno za něco, co jde proti sekularismu. Pravdou zůstává, že stejně je ve školách zakázáno nosit židovskou jarmulku nebo veliké křesťanské kříže.

Část muslimské populace se hlavně v posledních letech zradikalizovala. Například se odhaduje, že až 900 francouzských občanů vyslyšelo výzvu Islámského státu a odešlo bojovat do Sýrie či Iráku. Francie se také od 80. let začala potýkat se zvýšeným islámským terorismem. Ten vzrostl po účasti Francie na válce v Libanonu. V letech 2015 až 2018 zemřelo ve Francii při útocích 249 lidí. Známá je série atentátů z 13. listopadu 2015 či útok na redakci časopisu Charlie Hebdo, který zveřejnil karikaturu proroka Mohameda.

School trip hijab clash sparks new secularism row in France
https://www.dawn.com/news/1511166/school-trip-hijab-clash-sparks-new-secularism-row-in-france

Zveřejnil(a) Qas Ifti dne Středa 16. října 2019

Posledním vážným útokem byla vražda Samuela Patyho, učitele, který při výuce ukázal karikaturu Mohammeda. Zločin vyvolal obrovský ohlas po celé Francii a donutil Emanuela Macrona k prohlášení, že francouzský stát začne tvrdě potírat islámský radikalismus. To je ovšem západní klasika, Francouzi již dlouho evidují množství radikálních mešit, které vyznávají wahhábismus, přesto proti nim nezasahují.

Francie se dá označit jako země, která v integraci muslimských imigrantů příliš neuspěla. Prakticky ve všech velkých francouzských městech se nachází rozsáhlá muslimská ghetta, kde spousta lidí neovládá řeč země, v níž žije. Především potomci alžírských uprchlíků se radikalizují a cítí k Francii nenávist, kterou rozdmýchávají kázající imámové v mešitách. Ti vyzývají ke svaté válce proti nevěřícím, tedy bílým Francouzům a nejen těm.

iZdroj fotografie: Thierry Caro / Creative Commons / CC BY-SA
Policie před redakcí Charlie Hebdo

Ačkoli Francouzi patří co se týče islámu k těm víc tolerantním, v poslední době se situace mění a narůstá i podpora stran, které se tvrději staví proti migraci, především muslimské. Byly také přijaty některé zákony související se sekularitou, jejichž potřeba byla vyvolána právě aktivitami muslimů. Francie se také angažuje v boji proti radikálním muslimským organizacím, především v oblasti Sahelu, jenž v minulosti spravovala.

Jak by podle vás měla Francie reagovat na problémy muslimů v zemi?

Zdroj: Time

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články