Černý trh s ilegálními zbraněmi podporuje krvavé konflikty v mnoha zemích. Co se o něm veřejnosti tají a neříká?

Americké nevládní organizace plánují kampaň na potlačení prodeje ilegálních zbraní. Chtějí tak zabránit krvavým konfliktům po celém světě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Americké nevládní organizace chtějí odstartovat kampaň, která se bude zaměřovat především na potlačení celosvětového obchodování se zbraněmi na černém trhu. Prodej ilegálních ručních zbraní totiž udržuje krvavé konflikty v mnoha zemích, podporuje zločince, teroristy a drogové kartely. Kvůli tomu se posléze stávají z čím dál více oblíbených oblastí nebezpečné zóny. Nejvíce trpí civilisté a příslušníci mírových sil. 

Kampaň proti zákazu prodeje ilegálních zbraní bude proveditelná

Snadná dostupnost ilegálních zbraní, zejména útočných pušek AK-47, každoročně zabíjí statisíce lidí po celém světě. Černý trh tak má na svědomí soustavné trestné činy, války a nestabilitu. Obchod se zbraněmi navíc ovlivňuje práci mnoha nevládních organizací, které se současně snaží zbavit svět veškerých protipěchotních min. Ty se mimo jiné dají také jednoduše sehnat na černém trhu. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Kampaň proti zákazu prodeje ilegálních zbraní bude možné provést. Když totiž nevládní organizace vytvořily v roce 1992 mezinárodní kampaň ohledně zákazu používání min, jejich cíl – vytvořit určitou smlouvu, která by zakazovala jak prodej a obchod tak i jejich používání -byl také docílen. Pokud tedy půjde všechno podle plánu, globální kampaň v čele s nevládními organizacemi v podobnou smlouvu vyústí prosincem. Zavázalo se k tomu již skoro 100 vlád.

Na uzavření černých trhů trval již prezident Clinton

Většina světových vlád se již proti nedovolenému obchodování se zbraněmi staví čelem. K problému se vyjádřil již v minulosti také americký prezident Clinton. Ten sdělil svůj projev na 50. Valným shromážděním OSN, kdy vyzval vlády celého světa, aby spolupracovaly se Spojenými státy na uzavření černých trhů, které teroristům a zločincům dodávají střelné zbraně. Situace se však za poslední roky natolik zhoršila, že je třeba najít řešení ihned. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Navzdory podpoře nevládních organizací ze strany amerických autorit je zapotřebí získat podporu od celého světa. Mnoho kroků, které jsou nezbytné k účinnému omezení provozu na černém trhu, bude totiž potřeba provést společně s jinými politickými hlavami. Mimo to je za potřebí také obrovská vůle, která však nevládním organizacím rozhodně nechybí. Aby však přišlo správné řešení, kampaň bude vyžadovat řadu výzkumů a dokumentování.

Zdroj: Fas

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Zobrazit další články