Znáte všechny současné hodnosti Armády České republiky? Některé jsou jiné než na „vojně“, byly totiž přizpůsobeny standardům NATO

Během historie československé a české armády se hodnosti v některých drobnostech lišily, ze spíše sovětského modelu se postupně přešlo na takový, co lépe odpovídá NATO.

Hodnosti Armády ČR i Zdroj fotografie: Armáda České republiky
                   

Pokud by se voják někdejší Československé lidové armády dnes podíval na hodnosti, možná by ho trochu zmátly. Nejen proto, že vypadají jinak, neboť se hvězdičky vyskytují až u důstojníků, ale také pojmenování se v několika případech změnilo, a některé hodnosti i úplně zmizely. Česká armáda se co nejvíce snažila zkombinovat prvorepublikovou tradici s hodnostním označením po vzoru Severoatlantické aliance.

Současné hodnosti platí již 12 let

Aktuální podoba hodnostního označení Armády České republiky je platná od začátku roku 2011. Začíná samozřejmě vojínem a následuje svobodníkem, což jsou hodnosti používané pro sbor mužstva. Po nich přichází poddůstojníci, tedy desátník, četař a rotný. Už v tomto pozná voják socialistické armády změnu, protože rozdělení těchto hodností bylo trochu jiné, i když se jmenovaly stejně. Například americká armáda má pak u poddůstojníků ještě další hodnost specialisty, ta však v Česku neexistuje.

Hodnosti AČR, mužstvo a poddůstojníci iZdroj fotografie: Armáda České republiky

Změny proběhly také u hodností praporčíků; tou první je, že je rotný nyní zařazen mezi poddůstojníky, nikoliv praporčíky. Existuje přitom jenom 5 praporčických hodností – rotmistr, nadrotmistr, praporčík, nadpraporčík a štábní praporčík. Zmizela tak hodnost podpraporčíka, ale naopak přibyl štábní praporčík. Třeba v americké armádě je pak ekvivalentem seržant (pozor, že seržantských hodností je v USA i mnoho dalších), který v ČR vůbec není. V ruských ozbrojených silách je zase v této oblasti používáno označení „staršina“.

Hodnosti AČR, praporčíci a nižší důstojníci iZdroj fotografie: Armáda České republiky

V armádě již nenajdete podporučíky

V důstojnických hodnostech zmizela hodnost podporučíka, česká armáda má tak nyní jenom 6 důstojnických hodností namísto 7 – poručík, nadporučík, kapitán, major, podplukovník a plukovník. Kupříkladu ruská armáda má pak, na rozdíl od Česka, zaniklou hodnost podporučíka, zatímco americké důstojnické hodnosti jsou srovnatelné se současnými českými.

Hodnosti AČR, vyšší důstojníci a generálové iZdroj fotografie: Armáda České republiky

Liší se pak také hodnosti generálské, těch mají Američané 5, ale Češi jenom 4. Oproti ČSLA zmizela hodnost generálplukovníka, a byla zavedena nejnižší hodnost brigádního generála následovaná generálmajorem, poté generálporučíkem, a nakonec armádním generálem. Američané mají druhou nejvyšší hodnost se 4 hvězdičkami označovanou jako generál. V ruské armádě naopak existuje hodnost vyšší než armádní generál, a tou je maršál.

Znali jste všechny současné hodnosti AČR?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články