Znáte všechny současné hodnosti Armády České republiky? Některé jsou jiné než na „vojně“, byly totiž přizpůsobeny standardům NATO

Během historie československé a české armády se hodnosti v některých drobnostech lišily, ze spíše sovětského modelu se postupně přešlo na takový, co lépe odpovídá NATO.

Hodnosti Armády ČR i Zdroj fotografie: Armáda České republiky
                   

Pokud by se voják někdejší Československé lidové armády dnes podíval na hodnosti, možná by ho trochu zmátly. Nejen proto, že vypadají jinak, neboť se hvězdičky vyskytují až u důstojníků, ale také pojmenování se v několika případech změnilo, a některé hodnosti i úplně zmizely. Česká armáda se co nejvíce snažila zkombinovat prvorepublikovou tradici s hodnostním označením po vzoru Severoatlantické aliance.

Současné hodnosti platí již 12 let

Aktuální podoba hodnostního označení Armády České republiky je platná od začátku roku 2011. Začíná samozřejmě vojínem a následuje svobodníkem, což jsou hodnosti používané pro sbor mužstva. Po nich přichází poddůstojníci, tedy desátník, četař a rotný. Už v tomto pozná voják socialistické armády změnu, protože rozdělení těchto hodností bylo trochu jiné, i když se jmenovaly stejně. Například americká armáda má pak u poddůstojníků ještě další hodnost specialisty, ta však v Česku neexistuje.

Hodnosti AČR, mužstvo a poddůstojníci iZdroj fotografie: Armáda České republiky

Změny proběhly také u hodností praporčíků; tou první je, že je rotný nyní zařazen mezi poddůstojníky, nikoliv praporčíky. Existuje přitom jenom 5 praporčických hodností – rotmistr, nadrotmistr, praporčík, nadpraporčík a štábní praporčík. Zmizela tak hodnost podpraporčíka, ale naopak přibyl štábní praporčík. Třeba v americké armádě je pak ekvivalentem seržant (pozor, že seržantských hodností je v USA i mnoho dalších), který v ČR vůbec není. V ruských ozbrojených silách je zase v této oblasti používáno označení „staršina“.

Hodnosti AČR, praporčíci a nižší důstojníci iZdroj fotografie: Armáda České republiky

V armádě již nenajdete podporučíky

V důstojnických hodnostech zmizela hodnost podporučíka, česká armáda má tak nyní jenom 6 důstojnických hodností namísto 7 – poručík, nadporučík, kapitán, major, podplukovník a plukovník. Kupříkladu ruská armáda má pak, na rozdíl od Česka, zaniklou hodnost podporučíka, zatímco americké důstojnické hodnosti jsou srovnatelné se současnými českými.

Hodnosti AČR, vyšší důstojníci a generálové iZdroj fotografie: Armáda České republiky

Liší se pak také hodnosti generálské, těch mají Američané 5, ale Češi jenom 4. Oproti ČSLA zmizela hodnost generálplukovníka, a byla zavedena nejnižší hodnost brigádního generála následovaná generálmajorem, poté generálporučíkem, a nakonec armádním generálem. Američané mají druhou nejvyšší hodnost se 4 hvězdičkami označovanou jako generál. V ruské armádě naopak existuje hodnost vyšší než armádní generál, a tou je maršál.

Znali jste všechny současné hodnosti AČR?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Ve velkochovu se mezi živými kuřaty povalovaly uhynulé kusy. Dan-Moravia Agrar dodávala i pro Vodňanské kuře
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Okamžitý test schopností člověka: Jen velmi malé % pozorovatelů odhalí leoparda do 15 vteřin
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Pomocník citron: Dokáže pomoci v boji proti cholesterolu, podpoří i čištění tepen
adbz.cz
adbz.cz
Aby dům příliš nevyčníval, bylo potřeba napodobit ducha místních statků: Prolnutí architektury minulých století s tou moderní