Hrdina z Vietnamu zemřel na koronavirus, měl vojenský pohřeb

Bennie G. Adkins, který si za odvahu prokázanou ve válce ve Vietnamu vysloužil Medaili cti, nejvyšší vyznamenání, které americká armáda udílí, zemřel během letošní pandemie koronaviru na komplikace, které mu tato nemoc způsobila.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Protože má Adkins jakožto držitel Medaile cti nárok na vojenský pohřeb se všemi poctami, ceremonie se nyní, kdy to epidemiologická situace ve městě Montgomery ve státě Alabama umožňuje, konečně odehrála.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Konal se vojenský pohřeb

Vojenský pohřeb

Adkinsova rakev zabalená do vlajky Spojených států byla vystavena ve slavnostně vyzdobené kapli Arlingtonského národního hřbitova. Smuteční obřad vedl vojenský kaplan, podplukovník Michael Shellman, který se s nebožtíkem osobně znal. Pozůstalým, ale i zástupcům médií, Adkinse představil jako skvělého a zodpovědného seržanta na bojišti, a jako všemi oblíbeného muže v zázemí.

Kromě kaplana na obřadu promluvil také generál speciálních jednotek americké pěchoty John W. Brennan Jr., který se s Adkinsem znal od roku 2014. Generál připomněl, za co byla Adkinsovi udělena Medaile cti – během ostřelování nepřátelským dělostřelectvem sám odnesl několik zraněných vojáků z nekryté pláně, kde sám mohl padnout. Kromě zásahu šrapnelem mu navíc hrozilo nebezpečí od vietnamských odstřelovačů.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Válečný hrdina zemřel na koronavirus

Změna přístupu ke koronaviru

Tento vojenský pohřeb lze se vší úctou k nebožtíkovi vnímat také jako demonstraci změny přístupu americké armády vůči pandemii koronaviru. Podobně jako zbytek federálních úřadů i americké veřejné mínění se k nákaze armáda zpočátku stavěla poměrně lehkovážně, přístup mění až v posledních měsících, ale za to razantně. Následky koronavirové infekce mohou být nově dokonce důvodem pro přiznání vojenské renty. Ta se vztahuje například na tyto s kronavirem spojené zdravotní komplikace:

  • Dlouhodobé poškození plic
  • Poškození kardiovaskulárního systému
  • Takzvaný long covid
Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Zobrazit další články