Video: když na obránce v domech útočí Humvee s těžkým kulometem, který prorazí i beton, mohou být vojáci značně bezbranní

Rychlý výpad za podpory obrněných vozidel může být pro obránce ochromující a nakonec i smrtící. Ke všemu, když jsou zasypáváni palbou z těžkých zbraní.

Ozbrojená Humvee ukrajinské armády s dronem Leleka-100 i Zdroj fotografie: Uživatel VoidWanderer / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Boj v zastavěném terénu není vůbec jednoduchý, protože se obránci mohou krýt v budovách a na jejich střechách, ale i na dalších místech, což je pro útočníky nevýhoda. Ale existují účinné taktiky, jak se s nimi vypořádat – důležitá je třeba kombinace rychlosti a vysoké palebné síly vozidel jako Humvee, což je může uzemnit a útočníkům tak umožnit je zlikvidovat. Když se osádka vozidel a pěšáci správně zkoordinují, představují velmi ničivou sílu.

Vojáci ukrytí v budovách mívají dobrou pozici

Velice dobrou ukázkou skvěle provedeného a úspěšného útoku proti obráncům v domech ukazuje video pod tímto článkem. Je na něm vidět výsadek provedený dvojicí vozidel HMMWV známých také jako Humvee. Důležité bylo, aby se okupanti neměli možnost v těchto domech uchytit, a cílem útoku bylo je zlikvidovat, uvádí MilIn. Z měst a obcí se silně poničenými domy mohou být skvělá opěrná místa, protože trosky vojáky dobře brání.

Humvee s přídavným pancéřováním iZdroj fotografie: Námořní pěchota US
Humvee s přídavným pancéřováním

Jedním z předpokladů úspěchu je rychlost, přičemž obě Humwee přijela do těsné blízkosti opevněných domů a provedla výsadek. Každé z vozidel bylo vyzbrojené, zřejmě těžkým kulometem M2 Browning, v němž je velmi silná munice ráže 12,7 mm, která prorazí i ocelový pancíř o síle 18 mm a beton silný 13 cm, uvádí PopularMechanics. Stěna z tvárnic pro něj tedy nepředstavuje problém, a střelci tak dokázali pěchotu v útoku účinně krýt.

Výsadek vyhodil domy do vzduchu

Jak je z videa patrné, pěšáci se nakonec s vojáky schovanými v domech dokázali vypořádat za pomoci výbušnin, které naházeli dovnitř budov, rychle nastoupili do aut a z místa krytí kulometnou palbou ujeli. Záběry pořízené dronem vypadají, že exploze mohla jeden z Humvee dokonce zasáhnout, jelikož byl hodně blízko, ale po chvilce jsou vidět obě rychle odjíždějící vozidla. Z útočící jednotky tak pravděpodobně nikdo nezahynul.

Střely Hydra 70 v odpalovači na vrtulníku

Letecké neřízené střely Hydra 70 na vozidlech Humvee jsou „vzácné“ a velmi efektivní, snadno zdecimují vozidla i bunkry

Humvee je lehké vojenské nákladní vozidlo, ale existují i verze s poměrně silným pancéřováním a nějakou výzbrojí, třeba M1114 a M1116, ale i mnoho dalších, uvádí Wikipedia. V základní verzi poskytuje obrněné Humvee ochranu proti palbě z ručních zbraní, nicméně jsou také mnohem silněji pancéřované typy. Vozidlo může mít osádku složenou z řidiče a 4 vojáků a jeho maximální rychlost je 113 km/h.

Útok na domy za pomoci dvou Humvee

Jak hodnotíte zásah Humvee v zastavěné oblasti?

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články