Severní Korea v lednu provedla několik zkoušek balistických raket. Je sporné, zda se jedná o hypersonické střely

Komunistický režim v lednu několikrát odpálil balistické rakety v reakci na nové sankce. Je otázkou, zda se jednalo o konkurenceschopné střely.

i Zdroj fotografie: Stefan Krasowski / Creative Commons / CC BY
                   

Střely byly odpáleny z vnitrozemské oblasti Severní Pchjongan, o níž je známo, že je centrem severokorejských raketových základen. Nejvýznamnější akcí bylo použití dvou střel, které vypadaly jako balistické rakety krátkého doletu. Letěly 430 kilometrů ve výšce 36 000 metrů, než dopadly do moře. O několik hodin dříve vydal Pchjongjang prohlášení, v němž kritizoval Bidenovu administrativu a varoval před důraznějšími opatřeními, pokud Washington zachová svůj „konfrontační postoj“.

Situace v Severní Koreji je zřejmě velmi špatná

Severokorejské agentury tvrdí, že se jednalo o test hypersonické střely, na který dohlížel Kim Čong-un, a jednalo se o jaderný nosič s odstrašujícím vzkazem. Severní Korea zintenzivňuje testy nových, potenciálně jaderných střel, navržených tak, aby se vyhnuly protiraketové obraně. Někteří experti tvrdí, že se Kim vrací k osvědčené technice nátlaku na svět odpalováním raket a vyděračskými hrozbami, než nabídne jednání s cílem získat ústupky.

Po demonstrativních jaderných testech v roce 2017 začala probíhat jednání s americkou vládou pod vedením Donalda Trumpa. Cílem Severokorejců byla snaha zmírnit sankce. Jednání ztroskotala v roce 2019. Kim v posledních měsících dal najevo, že země je v obtížné situaci, a dá se předpokládat, že by opět chtěl větší ekonomickou spolupráci s vnějším světem. Zároveň ovšem od krachu jednání zintenzivnil rozšiřování jaderného arzenálu.

< > Touha Severní Koreje po zbraních hypersonických klouzavých vozidel dává dokonalý smysl, ale dokáže překonat obrovské technologické překážky? Přečtěte si více: http://ow.ly/1e4o50HoPBH

Zveřejnil(a) Missile Defense Advocacy Alliance dne Čtvrtek 6. ledna 2022

Severní Koreje se silně dotkla pandemie covidu, země se úplně uzavřela a přetrvávající sankce zřejmě dohnaly režim na kraj možností. Leif-Eric Easley, profesor na univerzitě Ewha v Soulu, řekl, že se jedná o rakety, které již byly delší dobu v provozu, a ne o novinky, jak se snaží tvářit Kimova administrativa. Kim Dong-yub, profesor na Kyungnam University v Soulu, tvrdí, že sever možná otestoval raketu na tuhá paliva.

Hypersonické rakety asi zatím ne

Mělo by se jednat o podobný systém jako americký armádní taktický raketový MGM-140 a vycházet by měl z ruského balistického systému Iskander. Odborníci se v každém případě shodují na tom, že diktatura udělala značné technologické pokroky u svých raketových kompletů a stala se nebezpečnější. Severokorejská ústřední tisková agentura obvinila Washington, že zachovává „gangsterský“ postoj a snaží se o izolaci Koreje.

Severní Korea vypálila dvě balistické rakety krátkého doletu směrem k Východnímu moři, což znamená jejich třetí úspěšný test…

Zveřejnil(a) Můj mixtapez dne Pátek 14. ledna 2022

Agentura dále sdělila, že vývoj hypersonických střel je součástí úsilí o modernizaci armády, ty létají rychlostí přesahující 5 machů a představují zásadní výzvu pro protiraketovou obranu. Vojenští experti se ovšem shodují, že režim by potřeboval roky pro vývoj konkurenceschopné rakety, a obecně panuje přesvědčení, že testy jsou jen snahou Kima upoutat pozornost.

Dokáže Severní Korea vyvinout vlastní hypersonické zbraně?

Zdroj: Millitary.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Červenka

Zobrazit další články