Je obrana proti hypersonickým zbraním na cestě? USA zkouší novou raketu, která má schopnost je zničit

Hypersonické zbraně patří k největším výzvám nového tisíciletí. Proto se intenzivně pracuje i na obraně proti nim.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Agentura pro protiraketovou obranu společně s americkým námořnictvem plánují ještě letos otestovat střelu SM-6 proti „pokročilým manévrujícím cílům“, což je termín používaný v souvislosti s hypersonickými střelami bez pohonu. Pentagon uvádí, že blíže nespecifikované verze střely SM-6 již prokázaly určitý stupeň schopnosti proti těmto typům zbraní, které již Rusko a Čína začaly uvádět do služby. Nová varianta protiletadlové střely SM-6, Block IB, je již ve vývoji a bude schopna dosáhnout hypersonické rychlosti.

První informace pro senátory

Barbara McQuistonová, náměstkyně ministra obrany pro výzkum a vývoj, se zmínila o plánovaném testu SM-6 neboli také RIM-174 Standard Extended Range Active Missile (ERAM)při slyšení před podvýborem pro obranu senátního výboru pro rozpočtové prostředky. Cílem slyšení bylo poskytnout senátorům aktuální informace o inovačním a výzkumném úsilí ministerstva obrany.

iZdroj fotografie: Public Domain

„Agentura pro protiraketovou obranu ve spolupráci s americkým námořnictvem vyzkoušela a prokázala během letových testů SM-6 z námořní platformy, schopnost SM-6 zasáhnout proti manévrujícím hrozbám. V letošním roce bude vývoj nadále pokračovat a testy pokročí k zásahům proti pokročilému cíli představujícímu manévrující hrozbu.Tuto schopnost otestujeme roku 2024″ uvádí poněkud strojeně McQuistonová v písemné zprávě.

Nebezpečí hypersonických zbraní

Výraz „pokročilé manévrující cíle“ byl již dříve použit v souvislosti s hypersonickými zbraněmi. Rusko má nyní v omezeném míře ve výzbroji přinejmenším jednu takovou zbraň – Avangard. Stejně tak Čína, která již zavádí střelu Dong Feng DF-17. Peking intenzivně vyvíjí další zbraně této kategorie, včetně typu odpalovaného ze vzduchu pro svůj bombardovací letoun H-6N.

O hypersonické zbraně roste zájem i jinde ve světě. Vedle Ruska a Číny na nich intenzivně pracuje i Indie a své ambice má i Velká Británie a EU. Americké letectvo, armáda a námořnictvo vyvíjí vlastní typy. Agentura pro protiraketovou obranu se zapojila do testování hypersonických zbraní a shromažďuje o nich údaje. Ty ovšem slouží k vývoji obraných prostředky proti těmto nebezpečným zbraním.

iZdroj fotografie: Shell Military / Creative Commons / CC BY-SA

Hypersonické zbraně jsou vyneseny do optimální výšky kolem 40-60 kilometrů nosiči s náporovým motorem. V tomto okamžiku se odpojí hypersonická hlavice nebo se z prostředku stane kluzák, který nabere hypersonickou rychlostí, která je definována jako rychlost vyšší než Mach 5, a kolmým letem se vydá k určenému cíli. Hypersonické střely jsou navrženy tak, aby během letu prováděly velmi nepředvídatelné pohyby ve srovnání s tradičními balistickými hlavicemi.

V důsledku toho představují hypersonické zbraně značnou výzvu pro protivzdušnou a protiraketovou obranu. Kombinace rychlosti a manévrovatelnosti ztěžuje zpozorování a zaměření těchto zbraní a zkracuje celkový čas na jakoukoli reakci. Při použití hypersonických zbraní není dokonce často ani čas vyhledat úkryt.

Konvenční balistické střely s velkým stupněm manévrovatelnosti, včetně typů odpalovaných ze vzduchu, jako je ruská střela Kinžal, dosahují v konečné fázi letu rovněž hypersonických rychlostí. V posledních letech se intenzivně pracuje i na střelách s plochou dráhou letu schopných dosáhnout hypersonické rychlosti a manévrovat i v malých výškách.

Je obrana na cestě?

Pokud by se americkému námořnictvu skutečně podařilo upravit střelu SM-6 na obranu proti hypersonickým zbraním, jednalo by se skutečný průlom. Americká armáda se snaží nejen získat prostředky k zničení hypersonických zbraní, ale především zvýšit detekční schopnosti a získat čas k jejich zničení. Vedle nových radarů s velkým dosahem se pracuje i na laserových zbraních a zbraních využívající proud částic nebo mikrovlny.

iZdroj fotografie: Shell Military / Creative Commons / CC BY-SA

Vedle toho bude nutno zavést do protiraketových systémů i vysoce výkonné prvky reakce. Lze tedy předpokládat, že do budoucího systému obrany proti hypersonickým zbraním budou zakomponovány prvky umělé inteligence. Velké otazníky jsou nad platformami, které rakety ponesou. Ideálními jsou supermoderní torpédoborce s technologií stealth třídy Zumwalt. Ty však byly postaveny pouze tři. Na vývoj SM-6 a dalších obranných prostředků jsou v letošním roce vyčleněny stovky milionů dolaru.

I přes tyto velké investice a nadějné výsledky, zatím není jasno, kdy budou první systémy proti hypersonickým zbraním zařazeny do služby.

Zdroj: The Drive

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Zobrazit další články