Video: kterak se ruskému letounu Iljušin Il-38 podařilo proklouznout blízko k americké letadlové lodi, která ho ignorovala

NÁZOR: Vzájemná provokace je u největších vojenských mocností běžná, pokud ale někdo zveřejní video z akce, měl by si alespoň ověřit, co lze jednoduše dohledat.

USS Ronald Reagan v přístavu v San Diegu i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Světové mocnosti navzájem pokouší hranice trpělivosti již od nepaměti, přičemž může jít o kontroverzní diplomatická prohlášení, „nechtěná“ vplutí do výsostných vod daného státu, nebo třeba o budování základen co nejblíže svému rivalovi. Asi nejčastěji se ovšem jedná o narušování vzdušného prostoru, což má za cíl otestovat rychlost na podobné hrozby reagovat. Jak může taková situace vypadat ukazuje i zajímavé video z Tichomořské oblasti níže. Upozornil na něj portál TechInsider, a osobně se mi na něm něco nepozdává.

Ohledně letadlové lodi panují nejasnosti

Video níže pochází pravděpodobně ze zdroje blízkému ruské tichomořské flotile. Ukazuje přitom, jak ruský vrtulový protiponorkový letoun Iljušin Il-38 vyvinutý už na počátku 60. let 20. století v doprovodu několika amerických stíhaček míjí v těsné blízkosti americkou letadlovou loď třídy Nimitz, kterou má americké námořnictvo ve výzbroji celkem 10krát. Na první pohled nevinné video obsahuje celou řadu nejasností – dle uvedených informací se má jednat o loď USS George Washington, což ale nesedí s časovým plánem letadlové lodě.

Ruský tankovací letoun Iljušin Il-78M

Ruský tanker Iljušin Il-78 může u hranic NATO maximálně provokovat, ale nic víc. Vlastním letounům přitom dává „neomezený“ dolet

USS George Washington byla totiž od 4. srpna 2017 v suchém doku ve Virginii z důvodu celkové prohlídky a doplnění paliva do jejích dvou jaderných reaktorů Westinghouse, které kolos pohání. Tyto práce ovšem byly ukončeny až v březnu 2023. A nejasné je potom i vyprovodění ruského narušitele, jehož mělo – jak je ze záběrů patrné – vyprovodit jedno letadlo F-15E Strike Eagle, a po jeho boku i dvojice F/A-18E/F Super Hornet.

Ty dva letouny by byly v pořádku, ale kde by se v místě vzal F-15E Strike Eagle? USS George Washington jimi disponovat nemá, a navíc – jak už jsem psal – se měla loď nacházet v doku. O jaké plavidlo tedy jde? Nápovědu dává zdroj videa i letouny samotné. V Tichomoří bylo tou dobou jediné plavidlo, které má ve své výzbroji F/A-18E/F, a to letadlová loď USS Ronald Reagan, která tam svou starší „sestru“ po dobu opravy zastupovala. Naopak F-15E se zřejmě „přiletěl podívat“ z nějaké nedaleké pozemní základny v Japonsku nebo Tichomoří.

iZdroj fotografie: U. S. Navy / Public domain
F/A-18 Hornet startující z letadlové lodi

Z jakého důvodu však bylo video zveřejněno pod názvem „Russian Aviation Greetings to USS George Washington CVN-73“ (tedy „Pozdravy ruského letectva lodi USS George Washington CVN-73“)? Je možné, že se ruský zdroj prostě spletl, neboť i USS Ronald Reagan je letadlová loď třídy Nimitz. Na narušení jejího bezprostředního prostoru to však nic nemění.

Podobné incidenty nejsou ojedinělé

Video je nicméně pozoruhodné spíše z toho pohledu, že dle dalších informací poskytnutých k videu zareagovaly americké letouny až poté, co se Il-38 přiblížil na vzdálenost pouhých 30 km od letadlové lodě. Důvody „opožděné“ reakce nejsou známy, ruský letoun ale zřejmě nebyl vyhodnocen jako bezprostřední hrozba pro flotilu. Zajímavé také je, jakým způsobem udržují piloti amerických stíhacích letounů rychlost s turbovrtulovým ruským Iljušinem. Jde o nenápadnou ukázku nemalých schopností amerických pilotů.

Letoun F-35 při manévrech

F-35 mohou létat sotva 200 km od ruského Petrohradu: vnímat je lze jako provokaci i výzvu, Rusko bude muset zabezpečit hranice

Obvyklá cestovní rychlost 40metrového sovětského letounu Il-38 je zhruba 456 km/h, a může překonat vzdálenost až 7 100 km. Oproti tomu letouny F/A-18E/F Super Hornet létají cestovní rychlostí okolo 700 km/h (max. ale zvládají až 2 205 km/h). Aby tedy mohly svého soka bezpečně vyprovodit, musely američtí piloti snížit rychlost celkem výrazně. K tomuto účelu používají manévr, který spočívá v konstantním letu v náklonu letounu směrem k obloze. Samotný manévr je přitom velice obtížný, a zvláště pokud je tímto způsobem nutno letět delší dobu.

Američané ale mají s podobnými operacemi zkušenosti. Takové incidenty nejsou totiž ojedinělé, a nutno podotknout, že stejným způsobem dráždí Američané nejen Rusy, ale také Číňany. V drtivé většině případů to však končí otočkou za doprovodu letounů protistrany. Za zmínku však stojí incident z roku 2010, kdy dvojice Il-38 narušila společné námořní cvičení Ameriky a Japonska v Japonském moři poblíž poloostrova Noto. Cvičení muselo být předčasně ukončeno, jelikož panovalo podezření, že letouny sbírají informace o americko-japonských aktivitách.

Mohou podobné incidenty vyprovokovat ozbrojený konflikt?

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články