Spolupráce Ruska a Íránu je rozsáhlejší, než se může zdát: těží z ní obě země, islámská republika hlavně ucítila možnost značné modernizace

Zatímco Rusko žádá od islámské republiky stroje, jichž samo nemá dostatek, Íránu jde zejména o modernizaci, aby se mohl lépe bránit svým věčným rivalům.

Íránský dron Mohajer-6 i Zdroj fotografie: Hadi Hirbodvash / Creative Commons / CC BY
                   

Ačkoliv jsou režimy v Rusku a Íránu postaveny na zcela odlišných základech (tedy pokud nepočítáme, že se v obou případech jedná o autoritářský až diktátorský systém), mají společnou výraznou izolovanost od zbytku světa. A právě ta je pragmaticky vede k tomu, aby spolu stále více spolupracovaly. Užitek z toho budou mít obě země – Rusko může získat potřebnou munici do starších sovětských zbraní, zatímco Írán zase modernizaci svých zbrojených sil.

Íránské drony jsou levné a účinné

V létě roku 2022 začal Írán do Ruska ve velkém dodávat své drony, například se jednalo o klasické Mohajer-6, které mohou nést výzbroj, případně provádět průzkum. Ještě známější jsou ale Shahed 136, což jsou sebevražedné stroje používané ruskou armádou k útokům na ukrajinskou civilní infrastrukturu. Ačkoliv se Ukrajině daří velkou část z nich sestřelovat, jsou velmi levné a útočníkovi se je tedy vyplatí nasazovat opakovaně. I když kompletně odříznout ukrajinské obyvatelstvo přes zimu od dodávek tepla a elektřiny se Rusku nakonec nepovedlo.

Kolik přesně Írán takových (i jiných) dronů dodal, však není jasné, ale hovoří se minimálně o několika stovkách. V budoucnu se může situace změnit, protože ona islámská republika plánuje přímo v Rusku postavit továrnu, v níž by byly stroje vyráběny „blízko odběrateli“. I proto s ruskými představiteli jednali generál Abdollah Mehrabi z Íránských revolučních gard a výkonný ředitel íránského leteckého průmyslu Ghass Damawandian. Na oba klíčové muže íránského leteckého a dronového průmyslu jsou přitom uvaleny Západní sankce.

Továrna plánovaná v Tatarstánu by v budoucnu mohla vyrábět až 6 tisíc dronů ročně, pravděpodobně sebevražedných Shahed 136. V příštích měsících to samozřejmě do války na Ukrajině nijak nezasáhne, výstavba takového závodu nějakou dobu trvá, ale do budoucna to dá federaci v této oblasti mnohem více možností. Ruští technici navíc ve spolupráci s íránskými plánují modernizaci takových strojů, například je chtějí osadit výkonnějším pohonem.

Írán dostane letadla Su-35, ale chce více

Spolupráce s Ruskem se Íránu jednoznačně vyplácí. Země se již dohodly, že mu federace poskytne 24 moderních bojových letadel Suchoj Su-35 Flanker-E, které byly původně určeny pro Egypt a Indonésii, ale obě země od zakázky odstoupily. Zastaralé íránské letectvo tak získá vítanou moderní posilu, stojí ale také o systém protivzdušné obrany S-400. Vzhledem k neustálému „fušování“ do jaderného programu je Írán vystaven hrozbě bombardování ze strany Izraele nebo USA, ale ruská letadla a protivzdušný systém mu dala šanci se bránit.

Další oblastí, o níž Írán stojí, jsou potom tanky, které mu ale federace v tuto chvíli dodat nemůže, protože jich sama nemá dostatek. Íránská armáda aktuálně stojí na starých modelech T-72 a určitě by uvítala jejich modernizaci, nebo spíše rovnou novější stroje T-90. Výměnou může Rusku nabídnout ještě balistické rakety, i když třeba americká administrativa už dříve íránský režim před jejich dodáváním tvrdě varovala, takže je možní, že si je prozatím nechá pro sebe.

Íránský tank T-72

V jakých dalších oblastech mohou spolupracovat Rusko a Írán?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články