Spolupráce Ruska a Íránu je rozsáhlejší, než se může zdát: těží z ní obě země, islámská republika hlavně ucítila možnost značné modernizace

Zatímco Rusko žádá od islámské republiky stroje, jichž samo nemá dostatek, Íránu jde zejména o modernizaci, aby se mohl lépe bránit svým věčným rivalům.

Íránský dron Mohajer-6 i Zdroj fotografie: Hadi Hirbodvash / Creative Commons / CC BY
                   

Ačkoliv jsou režimy v Rusku a Íránu postaveny na zcela odlišných základech (tedy pokud nepočítáme, že se v obou případech jedná o autoritářský až diktátorský systém), mají společnou výraznou izolovanost od zbytku světa. A právě ta je pragmaticky vede k tomu, aby spolu stále více spolupracovaly. Užitek z toho budou mít obě země – Rusko může získat potřebnou munici do starších sovětských zbraní, zatímco Írán zase modernizaci svých zbrojených sil.

Íránské drony jsou levné a účinné

V létě roku 2022 začal Írán do Ruska ve velkém dodávat své drony, například se jednalo o klasické Mohajer-6, které mohou nést výzbroj, případně provádět průzkum. Ještě známější jsou ale Shahed 136, což jsou sebevražedné stroje používané ruskou armádou k útokům na ukrajinskou civilní infrastrukturu. Ačkoliv se Ukrajině daří velkou část z nich sestřelovat, jsou velmi levné a útočníkovi se je tedy vyplatí nasazovat opakovaně. I když kompletně odříznout ukrajinské obyvatelstvo přes zimu od dodávek tepla a elektřiny se Rusku nakonec nepovedlo.

Kolik přesně Írán takových (i jiných) dronů dodal, však není jasné, ale hovoří se minimálně o několika stovkách. V budoucnu se může situace změnit, protože ona islámská republika plánuje přímo v Rusku postavit továrnu, v níž by byly stroje vyráběny „blízko odběrateli“. I proto s ruskými představiteli jednali generál Abdollah Mehrabi z Íránských revolučních gard a výkonný ředitel íránského leteckého průmyslu Ghass Damawandian. Na oba klíčové muže íránského leteckého a dronového průmyslu jsou přitom uvaleny Západní sankce.

Továrna plánovaná v Tatarstánu by v budoucnu mohla vyrábět až 6 tisíc dronů ročně, pravděpodobně sebevražedných Shahed 136. V příštích měsících to samozřejmě do války na Ukrajině nijak nezasáhne, výstavba takového závodu nějakou dobu trvá, ale do budoucna to dá federaci v této oblasti mnohem více možností. Ruští technici navíc ve spolupráci s íránskými plánují modernizaci takových strojů, například je chtějí osadit výkonnějším pohonem.

Írán dostane letadla Su-35, ale chce více

Spolupráce s Ruskem se Íránu jednoznačně vyplácí. Země se již dohodly, že mu federace poskytne 24 moderních bojových letadel Suchoj Su-35 Flanker-E, které byly původně určeny pro Egypt a Indonésii, ale obě země od zakázky odstoupily. Zastaralé íránské letectvo tak získá vítanou moderní posilu, stojí ale také o systém protivzdušné obrany S-400. Vzhledem k neustálému „fušování“ do jaderného programu je Írán vystaven hrozbě bombardování ze strany Izraele nebo USA, ale ruská letadla a protivzdušný systém mu dala šanci se bránit.

Další oblastí, o níž Írán stojí, jsou potom tanky, které mu ale federace v tuto chvíli dodat nemůže, protože jich sama nemá dostatek. Íránská armáda aktuálně stojí na starých modelech T-72 a určitě by uvítala jejich modernizaci, nebo spíše rovnou novější stroje T-90. Výměnou může Rusku nabídnout ještě balistické rakety, i když třeba americká administrativa už dříve íránský režim před jejich dodáváním tvrdě varovala, takže je možní, že si je prozatím nechá pro sebe.

Íránský tank T-72

V jakých dalších oblastech mohou spolupracovat Rusko a Írán?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Letní dovolená se letos Čechům prodraží. Ceny pohonných hmot jdou totiž opět nahoru
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I obyčejné oregano má co nabídnout, má antibakteriální a protizánětlivé účinky
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru