Video přímo z helmy: obsazování ruského zákopu může místy vypadat jako z apokalypsy, nic než spoušť a létající granáty

Většina bitev je sama o sobě hrůzná, ale některé jsou horší než jiné. Zejména když provází smrt doslova na každém kroku ponuré a zdevastované prostředí.

Ukrajinská jednotka v zákopu i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Boje u Bachmutu probíhající od léta 2022 se v mnohém podobají zákopovým bojům během první světové války, i když samozřejmě za použití jiné techniky, dronů a dalších modernějších systémů. Hlavním obranným prostředkem vojáků ale stále zůstávají zákopy, v nichž se mohou relativně účinně krýt. Boj v nich je ale nesmírně náročný, a to jak pro útočníky, tak pro obránce; obě strany obvykle postupovaly doslova hlemýždím tempem.

Útoky lidskými vlnami už dnes „nejedou“

Oproti první světové válce je zákopový boj docela jiný, nikdo již neposílá proti zakopaným jednotkám podporovaným kulomety, minomety a děly, lidské vlny útoků (chápaje velké skupiny stovek vojáků, i když třeba Wagnerovci u Bachmutu tuto taktiku v menším měřítku použili). Třeba video pod tímto článkem ukazuje klasický zákopový boj mezi jednotkou dobrovolníků spadající pod ukrajinskou GRU, a ruskými obránci. Postupují velmi opatrně a systematicky, cílem je protivníka zlikvidovat nebo vytlačit, a zároveň mít co nejmenší ztráty.

Co ale zůstává velmi podobné, je použití dělostřelectva. Systém zákopů, na nějž ukrajinští vojáci útočí, je viditelně poškozen předcházející dělostřelbou – v některých místech jsou zákopy pobořené a velmi mělké. Místy se v nich také povaluje mnoho vojenského vybavení, například útočných pušek AK-74, které mají ve výzbroji obě armády – nelze tedy říci, komu patří. V záběru lze spatřit i mrtvá těla, podle uniforem jde nejspíše o ruské vojáky, ale není jasné, jak zahynuli – jestli až při útoku pěchoty, anebo dělostřelectva.

V zákopech jsou účinné ruční granáty

Ukrajinští útočníci (jak je vidět na záběrech z kamery na přilbě jednoho z vojáků) postupují velmi obezřetně. Snaží se zasypávat Rusy palbou z útočných pušek, k čemuž mají nejen původně sovětské AK-74, ale i Západní zbraně jako americkou karabinu M4. Jednou z nejčastěji používaných zbraní jsou ale ruční granáty, vojáci jich mají velikou zásobu a snaží se jimi opakovaně čistit cestu. A protože postupují, zdá se, že byla jejich snaha úspěšná.

Pořízené video pochází z oblasti Bachmutu, zveřejněno bylo už v dubnu 2023, ale pravděpodobně je ještě o něco starší. Podle údajů v něm patřil zákop ukrajinským obránců, ale Rusové ho obsadili, a tak je Ukrajinci později vytlačili pryč. Takové boje probíhají u Bachmutu stále, i když Rusko již obsadilo drtivou většinu města (nebo alespoň toho, co z něj zbylo, potažmo trosek); na některých místech se ale Ukrajinci stále brání. Při útocích má přitom ruská armáda údajně vysoké ztráty, a obránci trpí hlavně přívalem těžké dělostřelecké palby.

Zákopový boj u Bachmutu

Existuje nějaká účinná taktika pro čištění zíkopů?

Zdroj: DailyMail
Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články