Jak se ovládá protiletadlový komplet? Respekt i fyzička jsou na místě, bez toho to nejde

Ovládat zbraň se skutečně naučíte až při výcviku v poli, říká rotmistr Marek Brabec, jeden z instruktorů, který školí strakonické vojáky na nový systém RBS-70NG.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

První část těchto protiletadlových kompletů převzali příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic vloni na podzim. Protiletadlové komplety, jež vyrábí švédská společnost Saab Dynamics AB, nejsou pro vojáky ničím neznámým. Již patnáct let totiž vyžívají komplety RBS-70, které jsou jen o generaci starší než systémy RBS-70NG.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Rotmistr Marek Brabec, který u strakonického útvaru slouží již 15. rokem, se dostal k této technice jen pár měsíců poté, co byly komplety RBS-70 oficiálně zavedeny do výzbroje Armády ČR. Na jednotce tuto zbraň obsluhoval třináct let. Sám rotmistr Brabec nám sdělil že: „Palebnou jednotku jsem opouštěl nerad. Bavilo mě pracovat s lidmi. Snažil jsem se, aby odborná příprava dávala vojákům smysl. Když vidí vojáci při výcviku posun, pracují úplně jinak“.

Výcvik v drsném norském prostředí

I přes těžkou situaci s covidem vojáci absolvovali s komplety RBS-70 řadu mezinárodních cvičení, a to jak na našem území, tak i v zahraničí. Komplety se osvědčily i při nasazení vojáků v rámci Sil velmi rychlé reakce NATO. Tyto komplety rovněž budou hlavní zbraní jednotky, která se aktuálně připravuje na zahraniční misi do Litvy.

Při rozhovoru s rotmistrem Brabcem bylo také řečeno: „Nejvíc zkušeností jsme získali při mezinárodních cvičeních,“ kterých se osobně účastnil. Cvičení probíhala v Litvě, Německu a v roce 2018 nechyběl ani na jednom z největších aliančních cvičení posledních let, cvičení Trident Juncture v Norsku. Právě tato akce byla pro strakonické vojáky velkou zkouškou.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Cvičení věrně nasimulovalo podmínky, které by je mohly při skutečném nasazení potkat. Přesun dvou stovek vojáků se sedmdesáti kusy techniky do více než tisíc kilometrů vzdáleného Norska byl jen začátek. „Z místa sladění s německou obrněnou brigádou, jíž jsme byli součástí, jsme do prostoru operace urazili 160 kilometrů. Zde jsme pak působili nepřetržitě několik dní,“ zavzpomínal rotmistr Brabec a dodal: „Byli jsme samozřejmě vyčerpaní, ale museli jsme se s tím poprat. Jako velitel družstva jsem se snažil vojáky motivovat, aby vydrželi.“

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Zobrazit další články