Video: ukrajinská jednotka Kraken umí vytvořit „peklo na zemi“, zdaleka to není jenom o malých úderných komandech

Speciální jednotku Kraken nasazuje Ukrajina na ty nejtěžší akce. Její členové bojují jak v malých skupinách „inkognito“, tak ve velkých mechanizovaných akcích.

Ukrajinská jednotka Kraken i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Pokud ruští vojáci vědí, že proti nim stojí dobrovolnická jednotka Kraken, mají obrovský respekt, protože patří k tomu nejlepšímu v ukrajinských ozbrojených silách. Nespadá přitom pod armádu, ale pod Hlavní ředitelství zpravodajských služeb. Jednotku tvoří i řada bývalých členů praporu Azov, dohromady se dali v den, kdy Ruska zaútočilo na Ukrajinu. Jedno z videí pak ukazuje, že bojovníci postupují velmi systematicky a za využití všech druhů zbraní.

Kraken jde do prozkoumaného terénu

Velení operace probíhá z velitelského centra, které se ale na záběrech v podstatě jenom mihlo. Sbíhají se v něm různé informace, například na obrazovkách je vidět řada záběrů z několika dronů, díky čemuž jednotka ví, do čeho jde a kde na ni nepřítel čeká. Na povel pak spustí palbu minomety, dělostřelectvo nebo raketomety BM-21 Grad ráže 122 milimetrů s dosahem více než 20 kilometrů, což velmi záleží na použitých raketách.

Přesně mířená palba dokáže zničit i tu nejlepší ruskou techniku. Důkazem je zneškodnění tanku T-90M, což je až na stále málo vídané tanky T-14 Armata ten nejsilnější stroj a hlavní bojový tank ve výzbroji Ruska. Z videa je patrné, že když kolem něj začaky na silniční křižovatce dopadat dělostřelecké granáty, nejspíše ho znehybnily, načet z něj osádka utekla; tank později zachvátily v důsledku útoku plameny. Proti takovému „dešti“ přitom nepomůže ani nejmodernější typ reaktivního pancéřování Relikt.

Přesně mířená palba měla však i další cenné skalpy, jedním z nich bylo bojové vozidlo pěchoty BMP-3 o hmotnosti téměř 19 tun, které může převážet sedmi až devítičlenný oddíl vojáků. A ačkoliv je odolnější než předchozí sovětská vozidla, rozhodně nemůže zásahy vydržet. Zajímavé je, že došlo k jeho zničení za pohybu. V obrovských plamenech se však ocitl i obrněný transportér BTR-80, ale ten je běžně schopen odolat jen střepinám.

Výzbroj Krakenu je často od spojenců

Samotná operace jednotek Krakenu je téměř jako vystřižená z učebnice. Vojáci se na místo přepravují za pomoci obrněných automobilů různých typů, boj ale vedou pěšmo. Vyzbrojeni jsou například americkými karabinami M4, což jsou standardní zbraně amerických ozbrojených sil. Ve vysokých počtech pak mají vojáci různé protitankové zbraně – od starého sovětského RPG-7, přes švédský AT-4 nebo britsko-švédský NLAW. Viditelně je používají i k útokům na ruská obranná postavení v domech a na dalších místech.

Jednotka má ale k dispozici i tanky, dle všeho staré sovětské T-64, což jsou standardní stroje ukrajinské armády, ovšem výrazně zmodernizované. Je evidentní, že tanky nenasazují sólově, ale v těsné spolupráci s pěšáky tak, že se navzájem kryjí. Tankové dělo a kulomety dokáží zničit téměř jakýkoli cíl, zatímco pěchota naopak kryje obrněnec před pěšáky vyzbrojenými protitankovými střelami, což je taktika, která nakonec slaví úspěch. Jednotka Kraken je přitom nasazována třeba k osvobozování ztracených území.

Operace jednotky Kraken

Za jak kvalitní považujete jednotku Kraken?

Zdroj: TheSun
Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články