Na Rusko až překvapivě důmyslná kamufláž: vojáci maskují minomet na bojišti pomocí zavírací okenice, od okolí nejde rozeznat

Schovat dělostřelecké a minometná postavení před drony je nesmírně obtížné. Jak se ale zdá, přišli ruští vojáci s jedním účinným řešením.

Střelba z těžkého minometu i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Ačkoliv má na bitvy válce na Ukrajině rozhodující vliv dělostřelectvo a raketomety, nelze přehlížet významný příspěvek minometů. Mnohé z nich mají často účinek srovnatelný s některými děly, a díky trajektorii granátu dokáží zasahovat i takové cíle, na něž dělostřelectvo nemůže. Na druhou stranu mají mnohem menší dosah, což znamená, že jsou blízko frontové linii a v dosahu dronů. Vojáci se před nimi proto snaží všemožně schovávat, a třeba ti ruští k tomu užívají dokonce jakousi okenici, uvedla Tisková služba brigády Azov na Telegramu.

Minomet nešlo ze vzduchu vidět

Drony dokáží na ukrajinském bojišti objevit ze vzduchu téměř cokoliv, a osádka minometu nad sebou navíc potřebuje mít volný prostor. Již od první světové války jsou proto stanoviště různě maskována, například za pomoci maskovacích sítí, ačkoliv zrovna stanoviště minometu je i tak ze vzduchu dobře vidět. Video pod tímto článkem však ukazuje způsob, jak problém vyřešili ruští vojáci. Jde o kryté stanoviště s jakousi okenicí pokrytou větvemi, kterou obsluha ihned po výstřelu zavře a i spolu s minometem se dokonale skryje.

Web MilIn uvedl, že Rusové umístili do zákopu těžký minomet ráže 120 milimetrů, a okenice pokryli větvemi. V momentě, kdy potřebovali vystřelit, okenici otevřeli, odpálili granát, a hned poté ji zase zavřeli. Místo pak na záběrech z ukrajinského dronu vypadalo jen jako hromada větví, takže lze maskování označit za účinné. Operátor dronu ale stanoviště rozpoznal v okamžiku, kdy osádka střílela, načež na něj navedl palbu dělostřelectva.

Minomety operují i v dosahu menších dronů

Rusové a Ukrajinci se snaží kvůli dronům o různé experimenty, ale stanoviště maskované okenicí může být relativně úspěšné. Pokud nad ním totiž není dron zrovna v době výstřelu, je opravdu neviditelné. Stanoviště minometů musí být přitom blízko frontě – například těžký minomet 2B11 Sani používaný ve velkých počtech ruskou armádou má dosah 7,1 kilometrů, uvádí portál WeaponSystems, což je v dosahu i menších komerčních dronů.

Ukrajinský robot 17

Improvizace v akci: Ukrajinci sestrojili protitankového robota, který zničí cíl a rychle se ztratí. Připomíná traktor, ale je mimořádně účinný

Zaměřit takto skrytý minomet může být potom obtížné i radarem, tedy pakliže je obsluha opatrná a nestřílí nepřetržitě. Okenice může v případě potřeby poskytnout i ochranu před svrženým granátem nebo sebevražedným dronem, tedy podobně jako různě budované klece nad vojenskou technikou v blízkosti fronty. Podobný kryt pro minomet s posuvnou střechou přitom měli zkoušet i Ukrajinci. Je tak možné, že jich bude na frontě mnohem více v různých podobách, jenom se je obě strany snaží udržet skryté, což se jim zřejmě i daří.

Ruský minomet s uzavíratelnou okenicí a jeho následné zničení

Existuje nějaká účinnější ochrana než uzavíratelná maskovaná okenice / poklop?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články