Kanada pořizuje speciální válečné lodě na hlídkování v Arktidě. Vzorem jsou jí norské ledoborce

Nová třída lodí má sloužit především k ostraze severního pobřeží Kanady. Loď je prvním válečným plavidlem po čtvrt století.

i Zdroj fotografie: Uživatel Hken167 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kanadské námořnictvo oficiálně uvedlo do provozu novou válečnou loď DCN Harry DeWolf. Jde o první plavidlo po zhruba 25 letech, které námořnictvo severské země získává. Hlídková pobřežní loď je určena pro operace v arktických oblastech a má i parametry ledoborce. Je první z osmi lodí této třídy, které kanadské námořnictvo a pobřežní stráž objednaly.

Vzorem byla norská loď

O výstavbě plavidel schopných hlídkovat v arktických oblastech se v Kanadě uvažuje již minimálně 15 let. V roce 2007 vláda oznámila, že objedná osm lodí, šest pro námořnictvo a dvě pro pobřežní stráž. Jejich vzorem se stal norský hlídkový ledoborec Svalbard. Předpokládá se, že životnost lodí bude kolem 25 let. S výstavbou prvního plavidla se začalo v roce 2015. Nese jméno po námořním kapitánovi z druhé světové války.

iZdroj fotografie: Uživatel WayeMasone / Creative Commons / CC BY-SA

Lodě se staví v loděnicích v Halifaxu, vláda chtěla, aby jejich stavba probíhala na domácí půdě. Nejde o žádná obří plavidla, jejich délka je necelých 106 metrů a výtlak 6615 tun. Nejsou ani extrémně rychlé, což by při operacích v oblastech s výskytem ledu byla nadbytečná vlastnost. Motory lodi dokáží udělit rychlost 17 uzlů. Při lámání ledu se ale plavidlo bude pohybovat jen rychlostí tři uzly. Jeho dosah je 12600 kilometrů.

Pouze slabá výzbroj

Lodě třídy Harry Dewolf nejsou nijak silně vyzbrojené. Jejich hlavní zbraní je rychlopalný kanon ráže 25 milimetrů. Dále jsou vybavené dvěma těžkými kulomety M2. Disponují ale kvalitními detekčními systémy. Na lodi je hangár a plocha pro přistávání vrtulníku CH-148 Cyclone. Plavidlo má 65člennou posádku, ale disponuje i místem pro ubytování hostů. K vybavení budou patřit terénní vozidla nebo sněžné skútry.

Harry DeWolf vstoupil do služby letos v létě, dokončena je i druhá loď nazvaná Margaret Brooke, která je nyní v testovacím provozu. V loděnicích jsou rozestavěné další tři lodní trupy. Harry DeWolfa nyní čeká první úkol, kterým bude obeplutí Severní Ameriky. Má se účastnit cvičení kanadských sil. Na podzim by měl být ve východním Pacifiku a pak má v plánu zamířit do oblasti Karibiku.

Zdroj: DefenseMediaNetwork

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Zobrazit další články